Praha 27. června (ČTK) – Poslanci ze sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si dnes prohlédli dokumenty, které podle bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína dokazují, že státní zástupce Radim Obst měl kontakty na komunistickou StB. Materiály zkoumali v pražském sídle civilní kontrarozvědky. Předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD) ČTK řekl, že závěry z dnešní návštěvy zformuluje komise „během dvou tří týdnů“, kdy se sejde. Dnes v sídle BIS nebyli všichni členové tohoto parlamentního orgánu, vyplynulo z Tejcova vyjádření.
„Já bych vám (dnes) řekl svůj osobní názor, ale to by mi kolegové (z komise) mohli vyčítat,“ uvedl. Míní, že komisi se na nějakém stanovisku podaří „výrazně většinově“ shodnout.
Obsta, respektive jeho bezpečnostní prověrku, zpochybňuje senátorJaroslav Štětina (za Stranu zelených). Podle něj měl žalobce a jeho rodina kontakty na bývalou Státní bezpečnost (StB), a Obst tak získal prověrku neoprávněně. Obst to popírá a jeho rodiče podali na senátoratrestní oznámení pro pomluvu. Štětina svá tvrzení opírá o vyjádření bývalých pracovníků BIS Hučína a Petra Částečky. V archivech BIS jsou podle nich uloženy dokumenty, které jejich slova dokazují.
Tejc řekl, že je třeba vyčkat na závěry komise. „My potom budeme moci říct především to, jestli pan Štětina a pan Hučín měli pravdu, a zda všechno to, co tvrdili, byla, nebo nebyla pravda, a zároveň, jestli BIS porušila, nebo neporušila svým jednáním zákon,“ řekl ČTK.
Podle zákona jsou všechny státní orgány, včetně zpravodajských služeb, povinny oznamovat Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) informace, které mohou mít vliv na platnost již vydaného bezpečnostního osvědčení. Poslanci z komise pro BIS zřejmě nyní zkoumají, zda civilní kontrarozvědka například nezamlčela před NBÚ některé dokumenty, jež se Obsta týkají. Komise se podle Tejce zabývá tímto případem na žádost šéfa BIS Jiřího Langa.
Již 13. června před poslanci vypovídali Hučín a Částečka. Štětina před několika dny požádal NBÚ o to, aby bezpečnostní prověrku přerovského státního zástupce Obsta přezkoumal. NBÚ se bude senátorovou žádostí zabývat.
Minulý měsíc senátor požádal o odtajnění svazků BIS s názvy Silon, Dýka, Hrob a Špunt, které podle něj obsahují důležité informace o Obstově minulosti. Týkají se prý orgánů činných v trestním řízení včetně Obsta. Mluvčí BIS Jan Šubert ale odmítl sdělit, co konkrétně uvedené svazky obsahují.
Nejvyšší státní zastupitelství v červnu odvolalo Obsta z pozice dozorujícího žalobce v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelí obvinění z korupce. Podle levicové opozice to bylo na politický nátlak, koalice tvrdí, že je to naopak opozice, kdo Čunkův případ politizuje.
Jan Hrdlička sta kš