ČEŠTÍ ZÁKONODÁRCI DÁL BRÁNÍ SVŮJ SVĚTOVÝ REKORD V ROZSAHU IMUNITY
PRAHA, 20. 6. 2007
Poslanci se budou i dál těšit imunitě, která nemá svým rozsahem ve světě obdoby. Včera už v prvním čtení odmítli senátorský návrh na radikální omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Ten beztrestnost omezoval výhradně na projevy pronesené na parlamentní půdě a zcela rušil imunitu vůči trestným činům.
I když senátorskou novelu původně podpořila vláda, pro její vrácení paradoxně hlasoval i premiér Mirek Topolánek.
»Budeme se snažit, aby se náš návrh co nejrychleji vrátil do sněmovny. A to bez jakýchkoli změn,« ujišťuje spoluautor návrhu, senátor za ODS Jaroslav Kubera.
»Náš návrh byl lepší«
Vrácení novely do Senátu navrhl dlouholetý odpůrce omezení poslanecké imunity Marek Benda (ODS). »Návrh pokládám za věcný omyl Senátu. Parlament musí předem vědět, má-li být zahájeno trestní stíhání, neřkuli někdo vzat do vazby,« argumentoval Benda. Souhlasilo s ním 116 ze 154 přítomných poslanců – všichni přítomní komunisté, a drtivá většina sociálních demokratů a poslanců ODS. Proti bylo jen 16 poslanců – všichni zelení a jednotlivci z dalších stran. »Je velmi komické a především pokrytecké, že návrh tohoto zákona předkládali i senátoři, kteří odmítli vydat k trestnímu stíhání Jiřího Čunka a kteří hlasovali pro to, aby Jiří Čunek vydán nebyl,« zlehčoval senátorský návrh poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Přesto novelu podpořil.
»Zásadní problém je otázka, co by bylo s poslancem a jeho mandátem, pokud by byl poslanec zadržen, nebo byl dokonce ve výkonu trestu,« vysvětluje hlavní výhrady poslanec ČSSD Miroslav Kala.
»Ten nejlepší návrh byl zatím podle mě ten, který Poslanecká sněmovna schválila před volbami, ale Senát to pak zamítl,« vzpomíná Kala na loňský návrh, který imunitu omezoval jen na dobu mandátu. Návrh prošel loni tři týdny před volbami. Senát ale podal pozměňovací návrhy, novela proto putovala zpět poslancům, kteří ji už ale do voleb nestihli projednat.
Jako kolovrátek
Důvody, proč si nechtějí nechat poslanci na své privilegium (které mimochodem podle průzkumů vadí 80 procentům Čechů) sáhnout, se opakují už od roku 1997, kdy »osekat« imunitu poprvé navrhli poslanci ODS.
Tedy za prvé: strach, že policie bude nástrojem šikany. Příklad? Poslance čeká důležité hlasování, ale policisté ho »na objednávku« zadrží pro vymyšlený trestný čin. »Nesmysl,« odmítá senátor Kubera. »To by byl strašlivý skandál a víckrát by si to nikdo nedovolil,« dodává.
A druhý oblíbený argument: Česko prý nechrání své poslance o nic víc než jiné země. Včera to ve sněmovně znovu zopakoval Stanislav Křeček z ČSSD. »Je to v Evropě zcela obvyklé v šíři mnohem větší,« oponoval senátnímu návrhu.
Imunitní rekordmani
Jenže stačí si přímo z internetových stránek sněmovny stáhnout studii parlamentních právníků, jak poslance chrání v zahraničí, a všechno je trochu jinak: v žádné evropské zemi kromě Česka nemají poslanci doživotní imunitu na vše, co během mandátu udělají. A pokud jim ji kolegové neodejmou, navždy ujdou trestu.
Například v Itálii sice policie nesmí poslance vyslýchat bez předchozího souhlasu sněmovny, ale může ho zatknout, když ho přistihne při velmi těžkém zločinu. Naopak v Česku se může politik »ohánět« poslaneckým průkazem kdykoli. V Polsku nebo Maďarsku smí také policie poslance stíhat, jen když ho kolegové vydají. Ovšem opět: imunita tady platí jen po dobu mandátu. Některé státy, jako třeba Irsko, chrání poslance imunitou jen v budově parlamentu. A ve Velké Británii nesmí být stíhání jen za to, co řeknou v parlamentu.
***
Historicky nejzajímavější výroky na téma »Proč neomezit imunitu«
* Chraňme slabé poslance »Je to jen jakási zvyklost. Imunita historicky vznikla z potřeby ochrany poslanců jako slabých jedinců proti represi státních institucí.« Poslankyně ČSSD Jitka Kupčová, rok 1997
* Počkejte, však změníte názor »To všechno pochopíte, až v té sněmovně budete sedět.« Poslanec ODS Jiří Drda na adresu odpůrců imunity před volbami v roce 2002.
* Nasadí nám klepeta »Na konci volebního období budou stát před sněmovnou a před senátem řady příslušníků policie, a jak poslanci a senátoři vyjdou, neb jim skončil mandát, tak jim budou nasazovat klepeta,« Komunistický poslanec Karel Vymětal, rok 2003
* Hlavně žádný populismus »Rušení imunity je předvolební populismus. To není žádný výdobytek, imunita má chránit poslance před zvůlí výkonné moci.« Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM, rok 2005
* Žádáme víc imunity »Situace v České republice, policie, soudy, spíš nasvědčuje tomu, že by se měla imunita ještě zpřísnit.« Senátor Jaroslav Kubera z ODS, rok 2006.
* Policie nás bude šikanovat »Tady hrozí, že třeba před volbou prezidenta policie pozavírá patnáct opozičních poslanců a bude po legraci. Havel byl v roce 1997 zvolen i proto, že Miroslav Sládek byl ve vazbě.« Poslanec Marek Benda z ODS, rok 2006
* Chraňme si mladou demokracii »V naší mladé postpubertální demokracii úplně omezit imunitu by mohlo vést k tomu, že bychom si také mohli přestat vládnout.« Senátor JaromírŠtětina za Stranu zelených v roce 2007
Imunita na věčné časy?
Co platí nyní
Poslanec či senátor nesmí být stíhán za žádný trestný čin nebo přestupek. Pokud ho parlament ke stíhání nevydá, je doživotně beztrestný.
Návrh, který neprošel
Podle návrhu senátorů se měla imunita vztahovat jen na projevy a hlasování v parlamentu. Pokud by poslanec spáchal trestný čin, mohla by ho policie začít okamžitě vyšetřovat.
Grafika: HN – JAN
Foto autor| Foto: ČTK
O autorovi| Robert Břešťan Vojtěch Blažek, www.ihned.cz/brestan www.ihned.cz/blazek