SOUBOJ O HRAD ODS chce na Hradě Václava Klause. Redakce MF DNES oslovila všechny ostatní poslance i senátory s otázkou, komu dají svůj hlas při únorové volbě prezidenta republiky oni. Z odpovědí vyplývá, že největším Klausovým soupeřem bude patrně Jan Švejnar
Praha – Zvenčí to vypadá, jako by osoba budoucího prezidenta zatím politiky příliš nezajímala. Ještě je čas, říkají necelé čtyři měsíce před volbou hlavy státu.
Ve skutečnosti se však v politických klubech sčítají možné hlasy a proškrtávají kandidáti. A v zákulisí už se lapají duše.
Vyjednávací tým ODS, který má za úkol sehnat chybějících 19 hlasů z jiných stran pro svého kandidáta Václava Klause, brousí u lidovců, sociálních demokratů i komunistů.
„Zákulisní lovení hlasů našich poslanců probíhá, tak je to před každou prezidentskou volbou,“ potvrzuje šéf lidovců Jiří Čunek. KDU-ČSL patří do „antiklausovské koalice“, mezi jejich poslanci a senátory je však už teď několik, kteří se podporou Václava Klause netají. Třeba ministr financí Miroslav Kalousek. Ani sami občanští demokraté však nevědí, jestli musí Václavu Klausovi zajistit v jiných stranách jen 19 hlasů, nebo mnohem víc. Volba prezidenta je tajná a každý poslanec i senátor vhodí do urny jméno, které sám chce. „ODS hraje psychologickou válku, když říká, že má všech 122 hlasů občanských demokratů. Nemá,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, v jehož klubu Klausovi vyjednávači taky hledají podporu.
Bém už byl za komunisty
Haškovu domněnku potvrdilo MF DNES anonymně i několik poslanců a senátorů z ODS: za plný počet hlasů pro Klause by ruku do ohně nedali.
A tak občanští demokraté hledají hlasy, kde se dá. Místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém už se tajně sešel i s komunisty, i když to tento týden v médiích popřel. „Kontaktoval se s některými našimi funkcionáři, o tom vím, neoškliví se mu s námi jednat,“ potvrzuje poslanec KSČM Jiří Dolejš. Mezi „některými funkcionáři“ byl podle informací MF DNES například šéf komunistů Vojtěch Filip.
Pavel Bém tak před prezidentskou volbou převzal štafetu po předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, který před pěti lety dělal to samé. „Komunistických hlasů pak bylo méně, než kolik bylo vyjednáno,“ řekl Topolánek po posledním zvolení Klause na Hrad.
S tím, že jednají s komunisty, se nechlubí žádná ze stran, které se snaží nahradit Klause na Hradě někým jiným: Janem Švejnarem, Jiřím Dienstbierem nebo Václavem Pačesem. Zelení používají při oslovování komunistů sociální demokraty, kteří k nim mají blíž. Ani ti však zatím s KSČM nejednali oficiálně.
„Že se setká Jiří Paroubek s naším předsedou Vojtěchem Filipem, to není oficiální jednání,“ říká Dolejš. Komunisté chtějí, aby se s nimi jednalo jako s rovnocennou stranou. A čekají na svou slavnou chvíli – kdo chce jejich hlasy, jít za nimi musí. „Ale ne pokoutně, musí přijít veřejně,“ řekl nedávno šéf klubu komunistů Pavel Kováčik.
***
* Koho by chtěli volit
Nejraději Václava Pačese ČSSD: Ivan Ohlídal, Pavel Ploc, Miloslav Soušek, Miroslav Váňa, Robin Böhnish, František Bublan, Jaroslav Krákora, Jiří Krátký, Alfréd Michalík
KSČM: Jiří Dolejš, Ivana Levá, Miroslav Opálka, Vlastimil Balín, Václav Homolka
KDU-ČSL: Josef Vaculík
Nejraději Jiřího Dienstbiera ČSSD Ladislav Skopal, Petr Sunkovský, Miroslav Svoboda, Ladislav Šincl, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Petr Wolf, Petr Zgarba, Jan Babor, Richard Dolejš, Jan Hamáček, Gabriela Kalábková, Rudolf Kufa, Jan Látka, Lenka Mazuchová, Marcela Mertinová, Václav Grüner, Zdeněk Kotouš, Břetislav Petr, Cyril Zapletal, Lubomír Zaorálek, Jaromír Jermář KSČM Václav Exner KDU-ČSL Petr Pithart SZ Olga Zubová, Přemysl Rabas, Věra Jakubková
Nejraději Jana Švejnara ČSSD Ladislav Skopal, Miroslav Svoboda, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Milan Urban, Jan Babor, Vlasta Bohdalová, Robin Böhnish, František Bublan, Ladislav Šincl, Gabriela Kalábková, Karel Korytář, Jiří Krátký, Pavol Kubuš, Rudolf Kufa, Alfréd Michalík, Jan Hajda
KSČM Jiřina Fialová KDU-ČSL Adolf Jílek, Rostislav Slavotínek SZ Martin Bursík, Olga Zubová, Přemysl Rabas, Věra Jakubková, Kateřina Jacques, Ondřej Liška SNK Václava Domšová, Josef Novotný, Igor Petrov KOD Jan Horník, Soňa Paukrtová Nechtějí prozradit ČSSD Jaroslav Fiala, Jiří Paroubek, Petr Červenka, Zdeněk Jičínský, Miroslav Kala, Vítězslav Jandák, Jan Rakušan KSČM Miroslav Grebeníček KDU-ČSL: Jiří Hanuš, Cyril Svoboda, Jiří Čunek, Josef Kalbáč, Ludmila Müllerová, Václav Jehlička KOD: Martin Mejstřík, Richard Sequens Poznámka: Objevuje-li se na seznamu jméno zákonodárce vícekrát, má dotyčný více favoritů na prezidenta
* Koho by chtěli volit
Kohokoli z trojice Švejnar, Dienstbier, Pačes, jen ne Klause: ČSSD: Vlastimil Aubrecht, Ivo Bárek, Karel Černý, Richard Dolejš, Robert Dušek, Alena Gajdůšková, Václav Grüner, Jaromír Jermář, Zdeněk Kotouš, Vladimíra Lesenská, Ladislav Macák, Jiří Petrů, David Rath, Antonín Seďa, Václav Šlajs, Bohuslav Sobotka, Milan Štěch, Evžen Snítilý, Pavel Vanoušek, Miroslav Váňa, Otakar Veřovský, Petr Vícha, Václav Votava, Miroslav Vlček, Ladislava Zelenková
KSČM: Jiří Dolejš, Pavel Kováčik, Zdeněk Maršíček, Ladislav Mlčák KOD: Jiří Zlatuška Zatím nevědí, nebo budou hlasovat podle své strany:
ČSSD: Hana Orgoníková, Josef Čerňanský, Petr Rafaj, Anna Čurdová, Josef Řihák, Josef Smýkal, Kosta Dimitrov, Hana Šedivá, Karel Šplíchal, Martin Tesařík, Jindřich Valouch, Michal Hašek, Jaromír Chalupa, Václav Klučka, Karel Kratochvíle, Stanislav Křeček, Radko Martínek, František Novosad, Jiřina Rippelová, Božena Sekaninová, Ladislav Svoboda
KSČM: Kateřina Konečná, Soňa Marková, Václav Snopek (ne Dienstbier), Josef Šenfeld, Karel Šidlo (ne Dienstbier), Josef Vondruška, Miroslava Vostrá, Vojtěch Filip, Milada Halíková, Vladimír Koníček, Eduard Matykiewicz
KDU-ČSL: Jiří Carbol, Ludvík Hovorka, Tomáš Kvapil, Vlasta Parkanová, Milan Šimonovský
SNK: Josef Zoser KOD: Jaromír Štětina Pravděpodobně budou volit Klause: Nez.: Michal Pohanka, Miloš Melčák KDU-ČSL: Karel Barták, Jan Kasal, Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová, Pavel Severa, Milan Špaček, Milan Šimonovský SNK: Liana Janáčková, Jana Juřenčáková KSČM: Zuzka Rujbrová, Petr Braný, Stanislav Grospič, Pavel Hojda (komunističtí poslanci uvedli, že nebudou hlasovat pro žádného z Klausových protikandidátů).
* Václav Klaus Zajistit Klausovi dalších pět let na Hradě, to je hlavní cíl vyjednavačů ODS. K tomu, aby triumfovali, musí získat v parlamentu alespoň 19 „přeběhlíků“ z jiných stran. I když není jisté, zda uspějí, současná hlava státu má k vítězství v únorových prezidentských volbách zatím ze všech kandidátů nejblíže. Opozice se totiž nedokáže shodnout na protikandidátovi.
* Jan Švejnar Profesor ekonomie, který přednáší na prestižní americké univerzitě. Dnes je zřejmě nejsilnějším Klausovým soupeřem – z odpovědí zákonodárců pro MF DNES vyplývá, že by mohl získat podporu napříč politickým spektrem. Odhadnout jeho šance na získání prezidentského křesla je však těžké – velká skupina zákonodárců se ještě nerozhodla, komu dá svůj hlas.
* Václav Pačes Šéf Akademie věd, do něhož původně vkládala naděje sociální demokracie. Cestu na Hrad mu může zkomplikovat jeho vstřícný postoj vůči reformám současné vlády nebo americkému radaru. Sám se do kampaně za své zvolení příliš nežene. „Nebudu žádat o podporu nikoho. Klidně obejdu všechny strany, ale budu jim jen vysvětlovat své názory, nic víc,“ řekl přednedávnem MF DNES.
* Jiří Dienstbier Bývalý ministr zahraničí je nejaktivnějším z Klausovým protikandidátů. Už delší dobu v parlamentu osobně lobbuje za své zvolení. Jeho odpůrci mu vyčítají, že za ním v politice stojí příliš mnoho neúspěchů. V anketě ho jako svého možného favorita označilo přes čtyřicet sociálnědemokratických členů parlamentu, ale pouze pět komunistů a jeden jediný lidovec, Petr Pithart.
Graf
Průzkum STEM
Má být Klaus opět prezidentem?
určitě ano 29
spíše ano 37
spíše ne 24
určitě ne 10
údaje v %
Pramen: STEM, říjen 2007, 1280 dotázaných
Foto popis| KOHO BUDE VÍTAT PŘÍŠTĚ? Tento týden vítaly děti na náměstí v Rumburku prezidenta Václava Klause, který tam přijel v rámci své návštěvy Ústeckého kraje.
Foto autor| FOTO: ČTK – RADEK PETRÁŠEK