Poslanci k úniku dat z BIS: provinili se dva důstojníci

Za únikem citlivých dat z ekonomického odboru Bezpečnostní informační služby (BIS) stálo porušení předpisů dvou jejích příslušníků. Došli k tomu poslanci ze sněmovní komise pro kontrolu této tajné služby, kteří na včerejším jednání schválili závěrečnou zprávu ke kauze.
Předseda komise Jeroným Tejc (ČSSD) Právu řekl, že první pochybení spočívalo v pořízení nelegálních kopií dat, které provedl v roce 2003 tehdejší šéf ekonomického odboru BIS.
Podle informací Práva jím byl Martin U., který posléze ze služby kvůli podezření z nadstandardních kontaktů s některými podnikateli odešel a kompaktní disky s citlivými údaji nechal v trezoru.
„Jeho nástupce ve vedení měl při přebírání kanceláře všechny věci zaevidovat a tyto nelegální kopie zničit. On je ale místo toho vynesl ze služby,“ uvedl Tejc.
Právo už v říjnu informovalo, že tímto důstojníkem byl Jan P., který po svém odchodu ze služby pracoval např. jako bezpečnostní ředitel důlní společnosti OKD.
Únikem se nyní zabývá inspekce BIS, podle mluvčího kontrarozvědky Jana Šuberta je řízení vedeno proti neznámému pachateli.
„Máme však podezření na jednoho konkrétního pracovníka a shromažďujeme v této souvislosti důkazy,“ poznamenal.
Podle něj sice nejde o dekonspiraci celé sítě agentů BIS, jak se zpočátku kauzy spekulovalo, ale i tak jde o hrubé a neomluvitelné selhání jednotlivce.
Sněmovní komise také doporučila vládě, aby v BIS provedla procesní audit, který by analyzoval, jak je v tajné službě nakládáno s tajnými materiály.
„Zároveň žádáme, aby byly zvýšeny nároky kladené na uchazeče o práci u BIS,“ podotkl Tejc.
Na včerejším zasedání se komise věnovala také případu senátora Jaromíra Štětiny. Tomu hrozí trestní stíhání za držení tajných materiálů BIS, které komisi předal jako důkazy údajného ovlivňování kauzy Vladimíra Hučína ze strany ČSSD a tajných služeb.
„Vyzvali jsme BIS, aby se touto záležitostí zabývala a konala přitom v souladu se zákonem,“ uvedl Tejc. Už v pondělí přitom předeslal, že pokud nepodá trestní oznámení na Štětinu BIS, udělá to právě jeho komise.