Porušil jsem předvolební slib

uznává Miroslav Kalousek kritiku na svou hlavu poté, co oznámil ochotu jednat s ČSSD a KSČM. Svědomí má prý ale čisté

ROZHOVOR TÝDNE

Miroslav Kalousek

S POSLANCEM HOVOŘILA Renata Kalenská

Už nevytáhnu žádné supergeniální eso. Neuspěl jsem, říká odstupující šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

* LN Jak se to stane, že se z plamenného, zarytého antikomunisty ze dne na den stane ten, co pozve komunisty k moci?

Já jsem nezměnil svoje politické názory ani o píď a antikomunismus je ve mně. Nicméně byl jsem předseda politické strany, kterou jsem při svém odchodu nemohl nechat v totálně neperspektivní situaci. Kdo mě zná, tak ví, že to bylo nejdůležitější rozhodování v mém životě. Nevyšlo to, já jsem vyčerpal všechny možnosti, takže musí přijít někdo jiný, kdo skutečně bude vědět, kam stranu směřovat. Dlouhodobě jsem věřil v koncept „CDU-CSU“, ten skončil a já jsem musel zabránit opoziční smlouvě. Ta by byla pro budoucnost KDU-ČSL smrtící. Dnes už neznám žádnou jinou variantu dlouhodobé perspektivy strany lidové.

* LNA tu perspektivu strany lidové mělo zajistit to, že se vzdá antikomunistické ideologie?

Cítil jsem povinnost tu alternativu navrhnout. A bylo na té straně, jestli se rozhodne tak, nebo onak. To, že strana lidová řekla „ne“, bylo pro mě osobně milé překvapení, protože jsem dlouhou dobu předtím z KDU-ČSL slyšel spíše opačnou kritiku. Tedy že mám příliš vypjatou antikomunistickou rétoriku. Ta kritika zněla velmi silně, já jsem ty tlaky cítil. Proto to pro mě bylo tak milé překvapení. Ten výsledek je pozitivní – opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD podepsána nebyla a já pevně doufám, že už nikdy podepsána nebude.

* LN Ty tlaky, o kterých mluvíte, přicházely třeba od Cyrila Svobody a Tomáše Kvapila?

Já nebudu personifikovat. Ale podíváte-li se na internetové stránky KDU-ČSL v minulých dnech a týdnech, tak tam najdete velmi intenzivní vnitrostranickou kritiku svého předsedy, že táhne stranu příliš doprava. A dokonce se objevovaly výroky, které jsem nepokládal za spravedlivé – výroky typu, že jsem z KDU-ČSL udělal béčko ODS a že jsem lokajem ODS.

* LN Ono se stačí podívat i do novin. Ještě před vaším vystoupením s Paroubkem se k ČSSD klonil právě Cyril Svoboda. Vy jste jeho a zbytek vedení o svém záměru informoval a nikdo neprotestoval. Překvapilo vás potom, že se Svoboda cítil po vašem brífinku s Paroubkem šokován? Co je to za chování?

V každém případě bylo pro mě velmi zajímavé sledovat, jak ti, kteří mě ve straně podrobovali kritice z levicovějších pozic, mě shodou okolností najednou velmi ostře kritizovali ze strany druhé. To samozřejmě byl… Zajímavý efekt.

* LN Popište, co je to za chování. Hodili vás přes palubu?

Ale já nemám pocit, že by mě kdokoli hodil přes palubu. Já jsem chtěl rezignovat. Předsednictvo žádný koncept neschválilo. Položil jsem jim jasnou otázku. Vysvětlil jsem, proč to dělám, tedy že je to jediná možnost, jak zabránit podpisu smlouvy mezi ODS a ČSSD. Řekl jsem: „Tak a teď kdokoli z vás řekne: ,Tohle nechci‘, já vyjdu ven a řeknu, že si předsednictvo nepřeje, abych v jednání pokračoval a že odstupuju.“ Předsednictvo neudělalo nic jiného, než že mi dalo mandát k tomu, abych jednal s předsedou ČSSD. Nic víc, nic míň.

* LN Nemluvila jsem o schválení. Jen jsem řekla, že nikdo neprotestoval a Svoboda byl pak šokován. A ptám se, co to je za chování.

Tak je to… Řekněme, že každý máme svůj styl.

* LN Vybíral jste ze dvou zel? Jedním byla opoziční smlouva, druhým přizvání KSČM k moci. Komunisté jsou pro vás menší zlo?

V tu chvíli nebylo důležité, co já pokládám za menší nebo větší zlo. Kdybych byl v pozici řadového člena strany, tak přesně vím, jak vám odpovím. Ale já měl tu strašlivou odpovědnost předsedy, před kterým se zavírala smrtící past. Neměl jsem právo, aby KDU-ČSL byla díky opoziční smlouvě za dva tři roky v bezvýchodné situaci. Všichni by mi říkali: „Tys nedělal vůbec nic, když jsi viděl, že se ta past zavírala. Proto jsme tě nevolili, abys to nechal dojít do této situace.“

* LN Já si spíš myslím, že po takové antikomunistické kampani jste neměl právo zvát KSČM k moci.

Počkejte, já až tak úplně nemohu souhlasit s vaším názorem, že jsem zval komunisty k moci. Jestli jste si nevšimla, tak oni jsou u moci už poměrně dlouho. A já jsem ze čtvrtka na pátek, tedy za jednu noc, s Jiřím Paroubkem vyjednal více dekomunizačních úprav právního řádu, než se ODS podařilo za celý měsíc.

* LN A kdo by je s vámi odhlasoval? To jste počítali s ODS?

Já se nechci vykrucovat, pochopitelně že bez postoje komunistů by ta vláda vzniknout nemohla. Ale předpokládám, že ODS se zelenými by zcela jistě hlasovali pro úpravu zákona o neziskových nemocnicích. Jistě by hlasovali pro modernizaci zákoníku práce, ze kterého by byly odstraněny ty největší komunistické excesy. Určitě by hlasovali pro snížení daní a pro snížení přímých odvodů. Programově by to znamenalo dekomunizaci právního řádu. Ale tím nechci vyvracet vaši zásadní námitku, že ta vláda by vznikla za podpory komunistů. A to bylo z mé strany porušení předvolebního slibu. Proto jsem musel odstoupit.

* LN Říkáte, že zvaní komunistů k moci to nebylo, protože ti už tady dávno vládnou. Ale já jsem až do minulého pátku vnímala jinak, když o spolupráci s KSČM mluvil Jiří Paroubek, a když jste tu větu najednou řekl vy…

Já si to uvědomuju. Uvědomuju si, že to musel být hrozný šok. Skutečně to bylo nejtěžší rozhodnutí v mém životě. Kdybych měl jakoukoli jinou variantu, jak zabránit podpisu té smlouvy mezi Paroubkem a Topolánkem, tak jsem to udělal. Vy jste se mě v předcházejících rozhovorech několikrát ptala, jestli budu rezignovat. A já jsem vám na to odpovídal, že každý předseda strany musí počítat s tím, že přijde chvíle, kdy své straně může jeho odchod prospět. A já jsem při tom odchodu považoval za dobré znemožnit spolupráci s ČSSD.

* LN Připomenu vaše slova z antikomunistické prvomájové Letné. „Přihlásili jsme se k myšlence antikomunismu, abychom vyjádřili odhodlání čelit zločinné komunistické ideologii. Náš antikomunismus není pasivní… Hrozí předstíraná demokracie. Vyzvali jsme proto k mobilizaci síly, odvahy a rozumu.“ Nebo…

Já znám svoje výroky.

* LN Ale všichni čtenáři je nemusejí znát. A je dobré je zopakovat: „Bránit komunistům nástupu k moci je samozřejmou výbavou každého slušného člověka.“ Když jste vystoupil společně s Paroubkem, nevěděla jsem, co si o vás myslet.

Ta cena byla nesmírně vysoká. Já jsem si uvědomoval, že pokládám na stůl svůj kredit. Že to může narušit vztahy v mém okolí. Ale ta povinnost byla silnější. Vážím si všech svých přátel, kteří to pochopili.

* LN Takže dneska to berete tak, že jste člověk, který před veřejností ztratil kredit?

Byl jsem si vědom, že tím ztrátu kreditu obrovsky riskuju. A je na každém, aby mé vysvětlení pochopil a přijal. Já sám mám čisté svědomí a svým přátelům jsem to dokázal vysvětlit. A celé řadě spolustraníků rovněž. V KDU-ČSL není jen vlna kritiky. Ke mně přichází velmi silná vlna podpory a pochopení pro krok, který jsem udělal. I ti, kteří s tím nesouhlasili, mě podporují.

* LN Máte tedy čisté svědomí. Nestyděl jste se ani před politickými vězni, s nimiž jste stál na zmíněné Letné na stejném pódiu?

Já se nestydím. Stydět bych se musel, kdybych udělal něco špatného a nečestného. Mé rozhodnutí bylo strašně těžké a mohlo v první chvíli vypadat absurdně a nepochopitelně, ale jsem hluboce přesvědčen, že jsem se rozhodl správně. A čím víc běžela ta vlna kritiky z KDU-ČSL, tím víc jsem se utvrzoval, že jsem se rozhodl správně. I když mi samozřejmě bylo zároveň čím dál hůře, protože není jednoduché tohle o sobě číst. Celé to ale můžu vysvětlit jen někomu, kdo si to chce nechat vysvětlit. Včera jsem byl například velmi dojat po rozhovoru s panem senátorem Štětinou, kterého nikdo nepodezírá z toho, že by nebyl antikomunistou.

* LN Myslíte jeho prohlášení, že váš záměr byl vlastně namířen proti snahám komunistů dostat se k moci…

Ano. Takového prohlášení je pro mě zpráva, že moje pohnutky jsou vysvětlitelné. On ve svém prohlášení říká, že ve svém důsledku byla moje snaha namířena proti komunistům…

* LN Tedy jste vlastně vydal tak šokující prohlášení, abyste zabránil tomu, že by se KDU-ČSL spojila s ČSSD a KSČM? Teď už to Cyril Svoboda a další asi nebudou moci udělat…

To je naprosto absurdní interpretace. Já jsem měl jediný motiv – zabránit uzavření oné smlouvy, která pro tu stranu byla smrtící pastí.

* LN Ale existovala možnost, že by KDU-ČSL váš návrh přijala.

Jak vidíte, tak neexistovala.

* LN Vy jste si tím byl úplně stoprocentně jist?

Ne, absolutně ne. Já jsem vyjednával…

* LN S vědomím risku, že se to skutečně může realizovat?

Prostě to byla alternativa a já jsem ji vyjednával se svými partnery naprosto poctivě. Pokud by KDU-ČSL ten návrh přijala, tak bych samozřejmě smlouvu podepsal. A pak bych odstoupil.

* LN Pak nevím, jak by vypadalo tiskové prohlášení senátora Štětiny.

Já si myslím, že pan senátor Štětina pochopil, že jsem nezměnil své názory ani o píď. Ale že tento návrh byla moje povinnost. Jakkoliv to mohlo být šokující, tak se podívejte na výsledek. Opoziční smlouva nebyla podepsaná.

* LNA KDU-ČSL si dnes už nemůže risknout jít s ČSSD do menšinové vlády za podpory komunistů.

Z čistě politologického hlediska jsem předložil alternativu, která zajišťovala životaschopnost KDU-ČSL a její perspektivu. Do jaké míry to je nebo není v rozporu s tím, co jsme říkali před volbami…

* LN Myslím, že čistě politologické hledisko politické vězně moc nezajímá. Oni vyzvali demokratické strany, aby se „vzepřely nové hrozbě nastolení totality“ a za hlavní viníky označili vás a Jiřího Paroubka. Podle nich pochováváte ideály svých stran a ohrožujete naši demokracii. Jste prý nezodpovědný kariérista.

To mě strašně bolelo. Ale jsem přesvědčen, že paní doktorce Kavalírové – známe se léta – to dokážu vysvětlit a pochopí, že nezodpovědný kariérista nejsem. Byla to od ní pochopitelná emotivní reakce. Snad pochopí, že jsem předseda na odchodu, kterého k tomu přinutila odpovědnost za budoucnost jeho strany.

* LNA co třeba odpovědnost za budoucnost země? Vy jste totiž třeba řekl, že jedním z důvodů, proč vám vadí spojenectví ODS a ČSSD, je jejich program, protože se vlastně přiblížil straně lidové. Ale to jste tedy měl být rád, ne? Sice by to nebyla vaše zásluha, ale prováděly by se věci, které vaše strana chce. A o program politikům jde, ne?

Kdyby to byla velká koalice, tak by mě v životě nenapadlo něco takového navrhnout, protože pak by politická scéna byla čistá. Byli bychom v opozici a byla by to důstojná a perspektivní role. Já bych samozřejmě odstoupil i v tomto případě, protože moje mise byla nenaplněna. Ale to, co bylo předloženo, teda hra na předstíranou opozici… Tam by už pro KDU-ČSL žádné místo nebylo. Opozici by předstírala ČSSD. My bychom byli opozicí čtvrté kategorie, naše hlasy a názor by nikoho nezajímaly. Je to pochopitelné?

* LN Myslela jsem, že by vám vadila i velká koalice právě kvůli hrozící změně volebního systému, který by mohl malé strany poslat do záhuby.

Ano, samozřejmě že by mi vadila taky. Ale politická scéna by byla jasná a KDU by mohla růst a tuto zemi by mohla přesvědčit, že takový volební systém… Vy se mi smějete.

* LN Teď se fakt směju. Třináct poslanců přesvědčuje veřejnost, aby zabránila změně volebního systému.

Mohlo by se tak stát po senátních volbách. Kdybychom uspěli, tak bychom mohli v Senátu vytvořit blokádu pro přijetí volebního zákona.

* LN Ještě krátce ke KSČM. Zopakujete i dnes větu, že komunisté jsou zločinecká organizace?

Za všemi větami, které jsem kdy řekl, si stojím. Své politické názory jsem nezměnil.

* LN Takže KDU-ČSL se chtěla nechat podporovat – řečeno slovníkem Miroslava Kalouska – zločineckou organizací?

Byla to jediná varianta, kterou jsem mohl předložit.

* LN Ocituji váš výrok z Hospodářských novin, podle něhož jste -s prominutím – prevít. I když autor článku upozornil, že použil eufemismus. „Kdybych byl takový prevít, jak si všichni myslí, tak bych na to Paroubkovi kývnul a šel s ním do menšinovky…“

To je jistě… Byl to pivní humor při vtipkování u stolu.

* LN Tohle už asi pivní humor nebude – opět používám váš slovník -kdyby se tato varianta realizovala, tak by vládli lidovci se soft-komunisty za podpory skutečných komunistů. Nebudete reagovat?

Opoziční smlouva podepsána nebyla.

* LN Mluví se o tom, že to byl podraz ze strany Paroubka, protože nejdříve přesvědčoval Topolánka, ať nejedná s vámi a se zelenými, a pak nakonec po vás skočil. Ale asi to bylo trochu jinak, že?

Nemám nejmenší potřebu o tom mluvit. Ani Mirek Topolánek, ani Jiří Paroubek se na mně nedopustili žádného podrazu.

* LN Tedy vy jste s nabídkou na vládu oslovil Paroubka. Ne on vás.

Tak. V politické hantýrce se tomu říká vyslat signál.

* LN Má Miroslav Kalousek šanci přežít v KDU-ČSL? Zatím vás kromě Štětiny veřejně pochválil už jen Jiří Paroubek. Ten vás oceňuje jako odvážného a prozíravého politika, který předběhl dobu.

Mám poslanecký mandát, který budu vykonávat do konce volebního období. Co bude dál, nevím. Nikdy jsem si nemyslel, že v politice zůstanu do smrti a jestli se mě ptáte, jestli ještě někdy budu kandidovat, tak o tom teď skutečně nepřemýšlím.

* LNA na předsedu KDU-ČSL? Někdy v budoucnu?

Ne, samozřejmě, že ne. To se ani nehodí. Volební výsledek nebyl nijak oslnivý, trojkoaliční projekt se stal mrtvým, má mise skončila neúspěchem… Neuspěl jsem. Proto jsem musel odstoupit. A za svůj poslední krok jsem zaplatil strašlivou osobní cenu. Tím nemyslím odstoupení z funkce…

* LN Myslíte ten kredit?

Riskování toho kreditu. Za to jsem zaplatil sice strašlivou osobní cenu, ale má snaha paradoxně skončila úspěchem.

* LN Ale leckdo ještě očekává, že Kalousek vytáhne nějaké eso.

Nevytáhnu žádné eso. Jestli někdo očekává nějakou supergeniální, stejně šokující koncovku, tak žádnou nemám. Já jsem prostě jenom jedny dveře rozkopl a jiné dveře zavřel. To bylo poslední, co jsem jako předseda strany ještě mohl udělat.

Foto popis| Mám čisté svědomí a svým přátelům jsem to dokázal vysvětlit, říká Miroslav Kalousek o svém chování, které vedlo k jeho odchodu z funkce předsedy KDU-ČSL
Foto autor| Foto LN – Pavel Wellner