Pomluva není důkaz

POLEMIKA

V kauze vicepremiéra Jiřího Čunka se od počátku angažovali politici vládních stran způsobem, kdy se kriticky vyjadřovali jak na adresu policie, tak státního zástupce. Místopředseda ODS a vlády Petr Nečas obviňuje příslušnou policejní složku z neschopnosti, předseda zelených a další vicepremiér Martin Bursík se zase pozastavuje nad údajnou pomalostí trestního řízení a dokonce i prezident Václav Klaus se vyjádří v tom smyslu, že „buď padne hlava Čunka, nebo vyšetřujících policistů“. Tyto subjektivní názory členů vlády či hlavy státu je nutné jednoznačně odsoudit, neboť celou dobu vytvářely permanentní tlak jak politický, tak mediální na policisty i státního zástupce.
Drby o panu senátorovi Nejbrutálněji však od počátku do celého vyšetřování zasahovalsenátor za vládní zelené Jaromír Štětina. A to zcela v duchu svého článku ČSSD ovlivňovala trestní řízení (LN 12. 6.), kdy v rozporu s titulkem článku v jeho obsahu nenajdete ani jediný důkaz pro toto obvinění. Senátor Štětina se neustále ohání jakýmisi spisy tajných služeb bizarních názvů. Je s podivem, jak vehementně se dožaduje zveřejnění těchto spisů, kde mají údajně ležet důkazy hříchů pomalu celého světa. Buď pan senátor zná obsah těchto tajných materiálů a pak se každý musíme ptát, jak je to možné, podléhajíli zákonu o utajovaných skutečnostech, anebo jejich obsah nezná a pak je na místě otázka, proč obviňuje bez znalosti údajných důkazů. O senátoru Štětinovi také kolují různé drby ohledně jeho údajného angažmá pro sovětskou tajnou službu, ale nikdo slušně vychovaný mu je nepředhazuje, ergo nemá důkazy.
Případ Hučín je jistě případ zajímavý a složitý. Vyvozovat ovšem z tohoto případu okamžitě závěry směrem ke všem zainteresovaným osobám je nejen neodpovědné, ale především hrubě v rozporu se základy obecné politické etiky.
Zelení se deklarují jako strana, která ctí obecné zásady morálky v politice a podle svých prohlášení se snaží o „očištění“ českého politického života. Má-li se tak ovšem dít cestou vznášení obvinění bez sebemenšího důkazu, zásahů do vyšetřování či dokonce v případě pana senátora Štětiny zneužíváním svého postavení k řešení svých osobních sporů, pak si zelení zvolili cestu přesně opačnou, prošlapanou před nimi již jinou stranou.
Senátor Štětina složil senátorský slib, kdy se zavázal k tomu, že bude ctít ústavu, zákony této země a že nebude svůj mandát zneužívat k osobnímu prospěchu. Bohužel, senátorŠtětina tento slib svým každodenním jednáním porušuje.
Přesně to měla ČSSD na mysli, když kritizovala postup nejvyšší státní zástupkyně Vesecké při odejmutí případu vicepremiéra Čunka státnímu zástupci i policistům. Splnila tak přání lidí, jako jsou pánové Bursík, Štětina, Nečas, Topolánek, Langer. Lidí, kteří svým jednáním i slovy prokázali, že mají k politikům zavedených demokracií stejně tak daleko jako Jiří Čunek k romským aktivistům.

Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká splnila přání lidí, jako jsou pánové Bursík, Štětina, Nečas, Topolánek, Langer

Foto popis|

O autorovi| Jiří Paroubek, předseda ČSSD