Politické chyby koaličních stran od roku 2002

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Pojďme už teď k tématům, která by měla zajímat všechny voliče v souvislosti s předvolební kampaní. Teď ale přijde na úvod minuta pravdy. Minuta pravdy proto, že každý z našich hlavních hostů dnešních dvouhodinových Otázek bude mít k dispozici jednu minutu na, řekněme, přiznání. Otázka pro vás pro všechny, pánové, zní. Jaké největší politické chyby se vaše strana, která se teď uchází o přízeň voličů, dopustila od minulých sněmovních voleb v roce 2002 a co bylo příčinou této politické chyby. Začneme u prvního místopředsedy ČSSD, vicepremiéra Bohuslava Sobotky, prosím, vaše minuta.

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Já se domnívám, že naše největší chyba byla to, že se nám, ačkoliv jsme zvítězili v parlamentních volbách v roce 2002, stali jsme se nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně, takže se nám nepodařilo zabránit zvolení Václava Klause prezidentem republiky. To jsme označili za svoji největší chybu. Koneckonců jsme se jako sociální demokraté za to také české veřejnosti omluvili.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Nepotřebujete ani minutu. Bohuslav Sobotka, první místopředseda ČSSD a přiznání největší politické chyby sociálních demokratů. Teď Občanská demokratická strana, první místopředseda Petr Nečas.

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Po celou dobu jsme v opozici, čili jsme nemohli ovlivňovat vládní agendu. Na druhé straně i my jsme se podíleli na některých krocích, které zpětně vidíme jako chybné. Já bych za naši chybu označil to, že jsme i svými hlasy přispěli k takzvanému squeez-outu, čili způsobu, jakým byli vyvlastněni někteří drobní akcionáři. To byla naše chyba. Špatně jsme si tyto věci zanalyzovali i třeba z hlediska mezinárodních zkušeností, hledání cesty, jak se tato věc dělá ve vyspělých západních zemích a bohužel jsme i svými hlasy přispěli k tomuto špatnému kroku.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Ani Petr Nečas nepotřeboval celou minutu. Děkuji vám, pane místopředsedo. Teď Vojtěch Filip, předseda KSČM, přiznání největší politické chyby KSČM?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Já jsem přesvědčen, že KSČM udělala největší chybu v senátních volbách, když připustila, že i hlasy komunistů byl zvolen pan senátor Štětina. Já chápu rozpoložení našich voličů naPraze 10 a když ODS ve druhém kole měla pana Malipetra a vyvolávalo to, evokovalo to ty, řekl bych reminiscence na velkou hospodářskou krizi v první republice, takže byl zvolen našimi hlasy pan Štětina. To považuji za největší politickou chybu, organizační politickou chybu, Komunistické strany Čech a Moravy v minulém volebním období.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Vojtěch Filip, předseda KSČM a přiznání chyby. Teď Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL, prosím.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
——————–
My jsme jediná politická strana, která od roku 1918 vystoupila z vlády dobrovolně z nějakých principální důvodů. Pokládám proto za naši největší chybu, že přesto se nám nepodařilo za ty čtyři roky odstranit nálepku strany, která musí být ve vládě za každou cenu, což logicky není pravda i z té minulosti, ale je naší obrovskou chybou, že nejsme schopni tuto věc komunikovat tak, abychom upravili mediální klišé a realitu. Co se týče hlasování, přidal bych se k tomu, co tady řekl pan Petr Nečas. I některými našimi hlasy byl schválen squeez-out. Pokládám to za politickou chybu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL. Pavel Němec, předseda Unie svobody, prosím, vaše minuta.

Pavel NĚMEC, předseda US-DEU
——————–
V tomto volebním období jsme se možná příliš soustředili na ekonomická témata, byť si myslím, že v tom jsme byli úspěšní v oblasti snižování daní, ale chybou bylo to, že jsme podcenili komunikaci s voliči a nedokázali jsme tyhle ty výsledky srozumitelně prodat. Možná proto také jsou lidé překvapeni naší kampaní v současné době. Snažíme se vést srozumitelnou, možná trošku nadsazenou kampaň, nicméně to považuji za hlavní chybu Unie svobody to, že jsme nedokázali srozumitelně říci, jaké jsou úspěchy a jaké je směřování Unie svobody jako vládní strany.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Pavel Němec, předseda Unie svobody. Teď záleží na vás na voličích, abyste si vyhodnotili tu minutu, kterou jste měli a hlavně odpovědi těch nejsilnějších představitelů politických stran, které byly v uplynulých čtyřech letech zastoupeny v Poslanecké sněmovně. Znovu se velmi stručně obracím na dva politology, hosty dnešních Otázek, Tomáše Lebedu a Lukáše Valeše. Když se vy podíváte na ty chyby, kterých se možná dopustili představitelé a především ty politické strany, které byly v uplynulých čtyřech letech zastoupeny v Poslanecké sněmovně, které chyby se z vašeho pohledu mohou těm stranám vymstít, Lukáši Valeši?

Lukáš VALEŠ, politolog, Filosofická fakulta Západočeské univerzity
——————–
I těch chyb byla určitě celá řada a nemáme dostatečný prostor na to analyzovat hlouběji ty všechny, které se udály. Já bych u sociální demokracie třeba za velkou chybu viděl poměrně špatnou personální politiku a velký problém, který ta strana měla a možná ještě stále má sama se sebou. Sociální demokracie prožila řadu krizí, ať už to byla zmíněná volba prezidenta republiky, určitě i demise vlády Vladimíra Špidly. Problémy Grossovy vlády a teprve Jiří Paroubek, zdá se, konsolidoval vnitřně tu stranu. Na druhou stranu je pozitivní, že přes všechny tyto problémy tato strana zůstala u vlády a byla relativně úspěšná ve svém vládnutí. U KDU-ČSL, které se sice podařilo uchovat si svůj současný elektorát, ale myslím si, že v tomto volebním období měla šanci oslovit zejména voliče, kteří v předchozím volebním období volili například Unii svobody, která postupně pochází z české politické scény, takže takový přílišný konzervativismus této strany možná nebyl úplně šťastnou volební taktikou. U ODS …

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Ano, dokončete ještě ODS.

Lukáš VALEŠ, politolog, Filosofická fakulta Západočeské univerzity
——————–
U ODS se domnívám, že tam možná bylo záhodno poslat trošku konstruktivnějším způsobem, než byla zvolena cesta nulové tolerance. Samozřejmě, že každá strana, která je v opozici, má výrazně těžší pozici prosadit své programové teze, ale přesto se domnívám, že určitá vstřícnost možná vyvážená právě tím, že se budou pokoušet představitelé ODS prosadit své programové cíle, které byly namístě. Ale jestli mi dovolíte ještě jednu poznámku, určitě je tady problém s KSČM, která i v tomto volebním období zůstala stranou s novým koaličním potenciálem, takže přestože má poměrně značnou volební podporu hlasy pro KSČM, do značné míry zůstávají prakticky nevyužity.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
My si záhy ty chyby, které jste zmínil, Lukáši Valeši, rozebereme, a to teď podrobněji v následující části. Je nějaká chyba, kterou by doplnil Tomáš Lebeda?

Tomáš LEBEDA, politolog, Sociologický ústav AV ČR
——————–
Tak jak říkal kolega, těch chyb je samozřejmě celá řada a strany si musí předně zanalyzovat samy a možná jenom taková krátká poznámka, obě velké strany se potýkaly s problémem silného leadera. Zatímco sociální demokracie sice po jistých peripetiích a docela významných nakonec našla, zdá se, silného leadera, alespoň tedy veřejnost tak hodnotí, tak obávám se, že ODS si silného a přesvědčivého leadera pro svoji pravicovou liberálně konzervativní politiku zatím příliš nenašla a myslím si, že to pro ni může být docela problematické. Jinak tady trošku splývaly, řekněme, jednak ty chyby s neúspěchy a za největší neúspěch vůbec všech vládních stran bych považoval to, že přeci jen se jim nepodařilo nějak výrazněji snížit nezaměstnanost v České republice.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Děkuji Tomáši Lebedovi ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky i pro tuto chvíli Lukáši Valešovi za Západočeské univerzity. Pojďme tedy postupně, nezávislí politologové hodnotili chyby, kterých jste se možná dopustili a které jste možná v té minutě pravdy, pánové, nerozebrali. Zřejmě nejsložitější to má sociální demokracie, nesla největší vládní odpovědnost. Pane vicepremiére Sobotko, jak vy argumentujete skutečnost, že jste v uplynulých čtyřech letech nabídli voličům v České republice tři premiéry? Není to to, za co byste se měli především omluvit a nikoliv za volbu prezidenta?

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Tak já si myslím, že ona volba prezidenta a to, že jsme skutečně jako nejsilnější sněmovní strana tu volbu prezidenta nebyli schopni dobře zvládnout a zabránit zvolení Václava Klause, tak to koneckonců odstartovalo vnitřní problémy v sociální demokracii, které se navenek projevily také tím, že došlo k několikeré výměně předsedy strany a také k několikeré výměně předsedy vlády. Já se přesto domnívám, že jsme dokázali udržet v České republice stabilitu, byť jsme za to z těch všech vládních stran podle mého názoru také spravedlivě zaplatili nejvyšší cenu. Naše odpovědnost byla nejvyšší, ale také jsme zaplatili nejvyšší cenu a skutečně jsme museli velmi intenzivně pracovat a na tom a pro to, abychom znovu získali důvěru veřejnosti, která se zdála být ztracena právě  těmi vnitřními problémy sociální demokracie. Čili zaplatili jsme podle mě spravedlivou cenu za to, že jsme hledali nejvhodnější řešení, ale i přes všechny peripetie a nestabilitu uvnitř sociální demokracie jsme nepoškodili Českou republiku, protože se nám podařilo udržet stabilní vládu a podařilo se nám přes veškeré problémy udržet také koaliční vládu po celé čtyři roky.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Unie svobody má teď, pane vicepremiére, v záhlaví slovo nová Unie svobody, není to i proto, že se chcete distancovat od těch uplynulých čtyřech let a že de facto liberální program nešel dohromady s vládou, ve kterém měla většinu sociální demokracie, a proto vás teď někteří i pohřbívají z politologů, že už jste mrtvou stranou?

Pavel NĚMEC, předseda US-DEU
——————–
Tak určitě. Koaliční vláda je vládou kompromisů a já už jsem tady řekl v těch chybách, že jsme prosadili například snižování daní, angažovali jsme se v ekonomické oblasti a to samozřejmě nebylo jednoduché v koaliční vládě složené ze tří stran, protože přístup zejména v daňové oblasti sociální demokracie je významně odlišný a alespoň na počátku vůbec neinklinoval k tomu, abychom snižovali daně. Já si myslím, že to další volební období v letech 2006 až 2010 bude i o jiných tématech než jenom o tématech finančních, bude o tématech informační společnosti, o právu na informace o svobodě přístupu k informacím, o svobodě projevu a také o obecně podmínkách svobodného žití.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Co když vám voliči důvěru nedají? Co pak bude vy osobně dělat jako Pavel Němec?

Pavel NĚMEC, předseda US-DEU
——————–
Já předpokládám, že důvěru vám dají. Já bych tady chtěl velmi polemizovat nad dosavadními průzkumy veřejného mínění, které se liší, a to není jenom problém naší strany. Je to problém i dalších politických stran, kde mezi agenturami oscilují ty výzkumy až násobně, takže já bych průzkumům nevěřil. Podívejte se, v Maďarsku agentury předpokládaly, že se dostanou do parlamentu jenom dvě strany, nakonec výsledky voleb jasně řekly, že jsou tam strany čtyři, jsou tam maďarští liberálové a ještě jedna menší strana. Ani jedné agentury nedávaly šanci. Takže nechme volby na volbách a nikoliv na průzkumných agenturách.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Petr Nečas už to řekl, občanští demokraté byli v uplynulých čtyřech letech stranou opoziční, tudíž neměli žádnou vládní odpovědnost, ale i strana, je-li v opozici, by měla býti odpovědná a Lukáš Valeš tady narazil na sousloví nulová tolerance. Například Petr Nečas se vůči ODS vyhraňoval v roce 2003 i těmito slovy. Citujme doslova: „Aranžmá opoziční smlouvy se v žádné podobě opakovat nebude. S touto politikou je konec. To je můj jasný postoj a chcete-li i politický program. Je to politika nulové tolerance vůči sociální demokracii a české levici jako celku. Pane místopředsedo Nečasi, co byste řekl voliči, který vám namítne, že ODS se chovala v opozici až příliš nekonstruktivně a že teď by se vám mohla vymstít ona nulová šance, nulová tolerance?

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Já jsem přesvědčen především o tom, že nulová tolerance byla politikou, která byla nulovou tolerancí vůči špatným krokům sociální demokracie a české levice a bylo jich více než dost a koneckonců i vláda a nejsilnější vládní strana velmi často musely přiznat, že jsme měli pravdu. Já bych chtěl připomenout například proslulou aféru účtenky, ve které jsme varovali, že zákon, který tedy předepisuje za každou banalitu vypisovat účtenky, je špatný. Dva měsíce na to to uznala i vláda a zákon znovelizovala.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
To znamená, nulová tolerance byla na místě a pomohla mnoha věcem?

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Pomohla mnoha věcem, chtěl bych připomenout silniční zákon, kdy ten silniční zákon dopadl tak, že nikdo v této zemi s ním spokojený být nemůže kromě několika zkorumpovaných policistů u dopravky a už dneska přiznává i vládní strana nejsilnější, že je třeba to změnit a sama dává návrhy ke změnám některých paragrafů tohoto zákona, takových zákonů je tady celá řada, to za prvé. Za druhé platí to, že na druhou stranu od počátku volebního období čtyřicet procent vládních návrhů zákona bylo schváleno i hlasy ODS. To znamená, že tam, kde se jednalo o normy, které byly ku prospěchu země, tak jsme je schválili a navíc byly konkrétní normy, například zákon o konkurzu a vyrovnání, o podnikových rejstřících, které byly dělány za přímé podpory a spolupráce ODS a dokonce autorství ODS. A již vůbec nemluvě o naší podpoře základní zahraničně bezpečnostní linii naší země, například.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
To znamená, že není možné v souvislosti s nulovou tolerancí mluvit o destruktivní opoziční roli ODS?

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Například si troufám říci, že bychom nesplnili žádný náš závazek vůči Severoatlantické alianci v uplynulých čtyřech letech, nebýt podpory ODS.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Pane místopředsedo Sobotko, vy byste použil na hodnocení role ODS v opozici jaké jedno slovo, pokud byste ho měl použít?

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Já, když jsem tady teď poslouchal pana místopředsedu Nečase, tak jsem měl pocit, že jsem byl čtyři roky v úplně jiné Poslanecké sněmovně, než pan místopředseda Nečas. Já si vzpomínám na to, že ODS využila všech možností, aby hlasovala proti vládním návrhům i v situaci, když jsme třeba po povodních v roce 2002 řešili financování povodňových škod v rámci daňového balíčku, tak také ODS pro tyto návrhy nezvedla jedinou ruku. Chtěl bych připomenout, že ODS hlasovala také v rozporu se svým programem, když nepodpořila vládní návrh na snížení daní pro právnické osoby, který v Poslanecké sněmovně prošel čistě koaličními hlasy, ODS vystupovala proti němu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Podle ODS byla destruktivní opozicí? Chtěl jsem jedno slovo.

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Já se domnívám, že byla destruktivní opozicí, ale že se sama do slepé uličky, protože tak jak se snažila být důsledně destruktivní opozicí, tak při některých hlasováních hlasovala dokonce v rozporu s volebním programem, který slibovala svým voličům.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Stručná reakce Petra Nečase.

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Já připomenu panu ministrovi, že takzvaný povodňový balíček spočívá především v tom, že se zvyšovaly daně, například daň z přidané hodnoty, ta spodní sazba na sedmiprocentní, čili to byly zásadní důvody. Zvýšení daní, proč ODS pro tehdejší povodňový balíček nehlasovala a koneckonců všimněte si, že samotná vláda se k žádnému návrhu toho povodňového balíčku, který neprošel i hlasy některých koaličních poslanců, nikdy nevrátila, takže sama zpětně uznala, že to byl špatný návrh a co se týká snížení daní z právnických osob, pan ministr tak nějak opomenul říci, že součástí toho balíčku bylo zvýšení spotřební daně na benzin, který dneska všichni platíme a proto jsme hlasovali. Proti tomuto balíčku, protože jsme byli proti zvýšení spotřební daně na benzin.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Miroslav Kalousek a role KDU-ČSL. Miroslav Kalousek to ostatně řekl v oné minutě pravdy, jak jsme si ji nezvali. KDU-ČSL byla v uplynulých čtyřech letech součástí vlády vedené ČSSD, první místopředseda ČSSD zde přítomný Bohuslav Sobotka na sjezdu své strany minulý týden na adresu KDU-ČSL řekl, že lidovci sehráli a teď budu citovat doslova: „Velmi smutnou roli v průběhu zveličené aféry kolem financování bytu Stanislava Grosse,“ a Bohuslav Sobotka ještě dodal: „Nechovali se fér jako partner, a poškodili tím svou šanci na budoucí spolupráci s ČSSD,“ konec citátu. Pane předsedo Kalousku, KDU-ČSL byla koaličním partnerem ve vládě vedené Václavem Klausem, z vlády vystoupila kvůli nejasnému financování ODS v roce 1997. Byli jste koaličním partnerem ve vládě ČSSD a aféra Grossova bytu. Co byste řekl těm voličům, kteří si myslí, a tak jak jim to může podsunout i Bohuslav Sobotka, že jste se nechovali fér jako koaliční partner a že je nutné se držet od lidovců dál?

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
——————–
Já si myslím, že to je možná, bych ještě mohl zareagovat na pana místopředsedu Sobotku. Bohužel někdy praxí sociální demokracie, že své vnitřní problémy svádí na své okolí a na ty druhé, možná by mohl pan ministr ještě dodat, že jsme letos hodně pršeli a způsobili jsme povodně. Ale já si myslím, že tohle spočívá ve významu slova koalice. Koalice, prosím pěkně, není vláda jedné strany. Koalice je nějaký výsledný kompromis a jeho partneři jsou pak vázáni loajalitou k tomu kompromisu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
A to, že koalice může být i o malých, kteří kopou do kotníku?

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
——————–
Já jsem nezaznamenal žádné kopání do kotníku. Já jsem zaznamenal první vládní krizi, která byla výlučně vnitřní věcí sociální demokracie. Tam s námi nikdo ani nekonzultoval, že náš společný premiér skončím to jsme se dozvěděli z tisku. Přesto si myslím, že jsme velmi konstruktivně v tom koaličním projektu dál pokračovali prostě proto, že stojedenáctková většina tady byla od roku 2002 a koaliční projekt byl v zásadě jedinou možností, jak tuto realitu odvracet od České republiky, takže jsme pokračovali v tom koaličním projektu po té první velké vnitřní krizi sociální demokracie velmi loajálně k tomu společnému projektu. A když jsme měli pocit, že v čele toho společného projektu stojí člověk, který už ho není schopen věrohodně prezentovat ani doma ani v zahraničí, chtěli jsme jeho výměnu, nic víc nic míň. Také jsme toho dosáhli. Takže tady se nejednalo o žádné kopání do kotníku, ale naopak o nějaké společné úsilí o ten koaliční projekt, do kterého všechny tři strany mnohé nainstalovaly a mnohé za něj zaplatily.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Proč jste měl, pane vicepremiére a místopředsedo Sobotko, zapotřebí minulý týden svým způsobem vyhrožovat lidovcům a to, že s nimi to bude příště problematické, pokud by ČSSD spolupracovala s KDU-ČSL?

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Tak především bych chtěl říci, že to nebylo vyhrožování. Já jsem vystoupil na sjezdu a rekapituloval jsem historii uplynulého roku. Vracel jsem se k událostem.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Promiňte, poškodili tím svoji šanci na budoucí spolupráci s ČSSD není vyhrožováním?

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Vracel jsem se k událostem, které byly před rokem a hodnotil jsem chování KDU-ČSL před jedním rokem, v době, kdy byla krize vlády. A také platí, že v řadách sociálních demokratů po tomto chování lidovců narostlo přesvědčení, že KDU-ČSL není příliš spolehlivý koaliční partner, ale já neříkám, že by to mělo uzavírat možnosti, jakýkoliv jednání s KDU-ČSL po těchto volbách. Toto v mém projevu nebylo. Pouze musím říci, že po tom, jaké jsme měli zkušenosti s lidovci například v této kauze, tak mezi sociálními demokraty se zvýšily negativní nálady vůči KDU-ČSL. Jenom chci ještě poznamenat, je důležité si připomenout, že během trvání čtyř let koaliční vlády se vyměnilo vedení všech koaličních stran. A já musím říci, že my jsme uzavírali s KDU-ČSL koalici v době, kdy KDU-ČSL ještě předsedal stávající ministr zahraničí pan Svoboda, poté došlo ke zvolení Miroslava Kalouska do čela KDU-ČSL a i my jsme v sociální demokracii zaznamenali, že po zvolení Miroslava Kalouska do čela KDU-ČSL se přeci jenom KDU-ČSL začala trošku více přibližovat ODS. Předtím jsme měli pocit, že KDU-ČSL je více orientována na spolupráci se sociální demokracií, po zvolení pana Miroslava Kalouska jsme začali mít silný dojem, a myslím si, že i velká část české veřejnosti, že se KDU-ČSL začíná více přiklánět znovu ke spolupráci s ODS.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Jednou větou Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
——————–
Myslím, že tohle je absurdní klišé už jenom proto, že KDU-ČSL tady není pro to, aby podporovala ČSSD proti ODS anebo ODS proti ČSSD. KDU-ČSL dělá svoji politiku a je připravena udělat slušné dohody. Nikoliv podporovat jednu stranu proti druhé. Ale tohle klišé je často opakováno s onou výměnou vedení stran. Já bych rád připomněl, že po zvolení Miroslava Kalouska předsedou KDU-ČSL nebyl žádný stín ve vztazích ČSSD a KDU-ČSL a moje vztahy s Vladimírem Špidlou byly velmi dobré z jednoho prostého důvodu. To byl totiž poslední sociálnědemokratický premiér, který byl skutečně autentickým antikomunistou.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Dovolte, abych teď navázal na vaše slova a bychom se dostali i k předsedovi Komunistické strany Čech a Moravy. Podle všech stran, které byly a jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, není dobré spolupracovat na vládní a nejvyšší úrovni s KSČM, pane předsedo Filipe. Chystáte se po volbách k nějakým krokům, aby padl nulový koaliční potenciál KSČM? Chystá se učinit KSČM po volbách tyto kroky, ano nebo ne?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
KSČM učinila takových kroků nespočet. Je schopna reagovat na situace v obcích, městech, uzavíráme běžně koalice na této úrovni. Jsme schopni takových reakcí na úrovni kraje, ale samozřejmě jsme suverénní politickou stranou a nebudeme měnit svůj program podle toho, jak si kdo přeje.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
To znamená, žádné kroky, které například po vás chtěl Jiří Paroubek, nic po volbách dělat nebudete, co by mohlo zlomit nulový koaliční potenciál KSČM?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Ale, pane redaktore, to je jednoduché, my nechceme být druhou sociální demokracií. My jsme autentickou radikální levicovou stranou, která má obdobu ve všech státech Evropy a také vytváříme skutečnou levicovou politiku.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Promiňte, vy jste, když jsme spolu mluvili před třičtvrtě rokem v Interview BBC naznačil, že by takové kroky po volbách přijíti mohly. To znamená ještě jednou například nahlas zopakovat onu omluvu, kterou jste učinili po roce 1989 nepřijde?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
My jsme řekli docela jasně úplně všichni, že individuální slovo Vojtěcha Filipa nebo kteréhokoliv místopředsedy nebo vedení strany není nic proti tomu, jakou omluvu učinila Komunistická strana Čech a Moravy na svém prvním sjezdu, a opakovala tak omluvu bývalé Komunistické strany Československa, která ji udělala na mimořádném sjezdu. A pokud ji chcete vidět, tak samozřejmě ji vidíte i v tomto volebním programu pro rok 2006 minimálně ve třetím odstavci, ale to samozřejmě není nic platné těm, kteří tu omluvu slyšet nechtěli, nechtějí a slyšet ji nebudou chtít. Pokud jde o postavení Komunistické strany Čech a Moravy, já už se tomu musím docela smát, že my máme nulový koaliční potenciál. Před chvílí řekl Petr Nečas, že jsme koaliční stranou sociální demokracie. My jsme žádnou koalici neuzavřeli. My hlasujeme o těch zákonech, které jsou výhodné a vhodné pro občany České republiky s tím, kdo takový návrh.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Promiňte, vy nemáte nulový koaliční potenciál?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
My určitě nemáme nulový koaliční potenciál, protože s naší stranou a s naším politickým klubem v Poslanecké sněmovně spolupracuje úplně každá politická strana.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Včetně ODS?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Včetně ODS. Ale samozřejmě jde o to, že přeci pro nás je důležité, aby realizace takového programu procházela Poslaneckou sněmovnou a my jsme samozřejmě navrhovali trpělivě některé zákony a požadovali jsme jejich podporu. Někdy jsme ji získali od ostatních politických stran, někdy jsme ji nezískali a jindy jsme podporovali ten nebo onen návrh, ať už byl vládní nebo ať už to byl návrh poslanecký. Pan kolega Nečas tady zmínil jeden návrh a ten jsme také podpořili, přestože ho navrhovala ODS. V tomto ohledu je jasné, že v Poslanecké sněmovně je potřeba každého hlasu a je vždycky důležité, aby politické strany rozlišovaly, co je programem politických stran a co je potřeba pro občany České republiky, protože, kdyby šlo o postavení KSČM jako partnera, který nemá žádný koaliční potencionál, tak bychom mohli kdykoliv po roce 2004 jaksi použít výzvy ODS a jaksi nenechat pokračovat vládu koaliční, vládu sociální demokracie. My jsme věřili, že je možné, že i v České republice dojde k lepšímu vývoji než ten, který se tady evidentně publikoval a realizoval do roku 2004, respektive do března 2005.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Jednou větou Petr Nečas, zda i vy nadbíháte v Poslanecké sněmovně KSČM a že de facto KSČM spolupracuje se všemi, tedy i s ODS?

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Já myslím, že je to absurdní argument a myslím si, že prostá statistika ukazuje, že tomu tak není, to za prvé. A za druhé, ukazuje se přece při standardní parlamentní agendě, že, jestliže se hlasuje o návrhu, že po čtvrtku následuje pátek, tak předpokládám, že komunista nebude hlasovat pro návrh, že je to sobota a člen ODS nebo kterékoliv jiné strany také nebude hlasovat pro to, že je to sobota, takže odlišujme standardní parlamentní agendu od dohody o spolupráci, která nikdy nebyla, není a nikdy nebude s komunistickou stranou nikdy.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Přichází část pro otázky z publika. Ptá se Jana Bendová z deníku Mladá fronta DNES. Prosím, máte slovo.

Jana BENDOVÁ, deník Mladá fronta DNES
——————–
Dobrý den, děkuji. Já bych se zeptala pana Sobotky a pana Filipa, bude-li po volbách na stole varianta menšinové vlády sociální demokracie s podporou komunistů, jestli, pane Filipe, budete žádat zrušení lustračního zákona a pane Sobotko, jestli jste ochotni o tom uvažovat, děkuji vám.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Budete případně, kdyby za vámi přišli sociální demokraté s žádostí o podporu menšinové vládě, zrušení lustračního zákona jako jedna z podmínek ano nebo ne?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
To vůbec nezáleží na tom, co budou chtít nebo nebudou chtít sociální demokraté. My to už počtvrté navrhneme Poslanecké sněmovně dřív, než tuto ostudu budeme řešit na evropské půdě. Dovolte mi připomenout, že takový lustrační zákon například přijali v sousední Litvě. Ty litevské soudy byly rychlejší než české soudy a dva občany Litvy, kteří byli vyhozeni kvůli lustračnímu zákonu, jaksi litevské soudy neochránily a Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že oba musí zůstat ve státní službě, musí jim vrátit tu jejich funkci ve státní službě a odškodnit jednoho osmi tisíci eury a druhého sedmi tisíci eury.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Je to tedy jasné, hned po volbách předloží KSČM opětovný názor na zrušení lustračního zákona.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
My jsme ho předložili v roce 1998 předložili jsme to v roce 2002. To, že to neprošlo neznamená, že bychom to nepředložili znovu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Pane vicepremiére Sobotko, i vy jste byl vyzván k odpovědi, prosím.

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Pokud jde o sestavní vlády, pokud sociální demokracie zvítězí a Jiří Paroubek bude pověřen sestavením vlády a nebude jiná možnost než jednat o podpoře menšinové vlády, pak budeme o této podpoře jednat se všemi politickými stranami v celé Poslanecké sněmovně a bude záležet na jejich stanovisku.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Kdyby komunisté dali návrh na zrušení lustračního zákona, jak byste se zachovali?

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Pokud jde o zrušení lustračního zákona, tak pro nás zrušení lustračního zákona bez nějak jiné adekvátní náhrady ve formě modernější úpravy například v zákoně o státní službě, tak takovéto zrušení bez adekvátní náhrady pro nás nepřipadá v úvahu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Jak by pro případné zrušení lustračního zákona hlasovaly zbývající strany, Petr Nečas, ODS?

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
ODS vždy podporovala lustrační zákon a podporovat ho bude. Vždy hlasovala proti zrušení a nemá žádný důvod svůj postoj měnit.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
——————–
Lustrační zákon je velmi nedokonalá pojistka, ale přece jen pojistka. V žádném případě ji nechceme odstranit.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Pavel Němec, Unie svobody.

Pavel NĚMEC, předseda US-DEU
——————–
Lustrační zákon je alespoň nějaká pojistka proti tomu, aby bývalý funkcionáři a ti, kteří parazitovali na komunistickém režimu před rokem 1989, aby se dostávali nazpátek do funkcí ve státní správě, a proto považujeme za nutné, aby lustrační zákon i v dalším období existoval.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Počítal Vojtěch Filip s tím, že KSČM zůstane opět osamocena po volbách?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Já jen připomínám, že tedy nezbývá České republice, než dojít do toho hořkého konce před Evropským soudem pro lidská práva tak jako Litvě.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Tak další dotaz publika. Pavel Blaho z Klimkovic. Ptá se Pavel Blaho z Klimkovic, ano, prosím.

Pavel BLAHO, Klimkovice
——————–
Dobrý den všem přítomným. Já bych měl dotaz na politiky zde přítomné, kteří se nehlásí k radikálním směrům politiky a jestli po volbách budou důsledně prosazovat antikomunistický zákon, a potom zřízení Ústavu paměti národa. Děkuji.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Tak začneme tentokrát od Pavla Němce, prosím.

Pavel NĚMEC, předseda US-DEU
——————–
My jsme takovéto návrhy i v minulosti vždy podpořili a nevidím důvod, abychom na tom cokoliv měnili, protože jsme přesvědčeni o tom, že historii je potřeba připomínat a brát si z ní ponaučení pro současný život i do budoucna.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
——————–
Já jsem poděkoval Senátu za to, že předložil do Poslanecké sněmovny novelu trestního zákona, podpořili jsme ji samozřejmě. Byla smetena ze stolu hlasy sociálních demokratů a komunistů. Po volbách ji nepochybně se pokusíme podpořit znovu. Ústav paměti národa podporujeme především proto, abychom si mohli být jisti svojí budoucností a svojí budoucností si můžeme být jisti jedině tehdy, kdy si uděláme pořádek ve své minulosti.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Vojtěch Filip.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Já samozřejmě nemám nic proti tomu, aby se minulost připomínala. Na druhou stranu takový návrh zákona tady byl předložen. Odmítly ho úplně všechny složky státního mechanismu. Myslím, že to bylo v roce 2001, protože znamenal, řekl bych, rozmetání skutečných údajů a soustředění těch, řekl bych, údajů, které byly nějak pozměněny do jedněch rukou. Podle mého soudu to rozhodnutí z roku 2001 jak v tehdejším petičním výboru, tak v Poslanecké sněmovně bylo správné a vytváření takového úřadu, který znemožní, aby historici studovali skutečnou historii, nikoliv pozměněnou, je nesmyslný.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Petr Nečas, Občanská demokratická strana.

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Myslím si, že každý, kdo má trochu objektivní pohled na nejen na naše národní dějiny ale na dějiny Evropy a světa, tak musí konstatovat jednu věc, komunismus byl je a bude zločineckou ideologií a zločinnou ideologii, která má na svědomí, která má na svědomí desítky milionů mrtvých lidí, sto milionů, stovky milionů zničených lidských osudů a porobené celé národy.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Prosím publikum, aby nechalo dokončit Petra Nečase, ano, pane místopředsedo.

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Abych odpověděl tazateli, Ústav paměti národa nejen podporujeme, ale jeho hlavním autorem je pan senátor Liška, senátor za ODS a místopředseda Senátu.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Vy jste chtěl něco, pane předsedo Filipe dodat jednou větou?

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Já bych jenom k panu kolegu Nečasovi, protože má sice zkoušku z marxismu-leninismu a myslím, že i státní, že tady žádný komunismus nebyl, že komunismus …

Petr NEČAS, první místopředseda strany /ODS/
——————–
Takže se teprve máme na co těšit.

Vojtěch FILIP, předseda KSČM
——————–
Jako ono se totiž nehodí některým lidem, aby se mluvilo o socialismu, který alespoň v první fázi se tady pokusili naši předkové budovat, takže v tomto ohledu připomínám, že komunismus jako takový v Československu a v České republice opravdu nebyl.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Bohuslav Sobotka poslední reakce.

Bohuslav SOBOTKA, statutární místopředseda ČSSD
——————–
Tak my bychom především byli rádi, aby skutečně se v naší zemi daly studovat a zveřejňovat všechny historické prameny, aby nic nezůstalo utajeno. Myslím si také, že na dvacáté století je potřeba se dívat objektivně a komplexně a že by se v této zemi měla vést svobodná diskuse bez vzájemného napadání a v souvislosti s naší historií, která tady byla. Já si myslím, že v České republice nikdo nepochybuje o tom, že těch minulých čtyřicet let komunistického režimu byla slepá ulička, která způsobila také naše zaostávání, které dneska máme a tu ztrátu, kterou máme za vyspělými zeměmi Evropské unie. Pokud takovýto ústav se bude historikům a odborné veřejnosti jevit jako užitečný, tak s tím sociální demokracie nemá problém, ale já bych se skutečně zeptal historiků, badatelů, zdali takovouto instituci potřebují pro to, aby se dala lépe a objektivněji zkoumat česká historie ve dvacátém století, a pokud nám historici řeknou, že ano, tak s tím sociální demokracie nebude mít problém, pokud to bude účelně postavená instituce a nebude míněna především jako ideologické si vyřizování vzájemných účtů.

Václav MORAVEC, moderátor
——————–
Tak vy, televizní diváci, se nás ptáte, jak se přihlásit do Otázek, do dvouhodinových otázek, které Česká televize jako televize veřejné služby vysílá pro vás televizní diváky. Tak příští týden, pokud se chcete zúčastnit živého vysílání, duel dvou předsedů, dvou nejsilnějších politických stran v zemi, duel Paroubek – Topolánek, máte šanci prostřednictvím internetových stránek České televize. Na internetových stránkách v čele tedy na té hlavní homepage, jak se říká anglicky, najdete formulář, když se přihlásíte, Česká televize vás ráda uvítá v přímém přenosu příští neděli od dvanácti hodin. Tudíž na internetových stránkách České televize přijímáme přihlášky i na příští týden.
Klíč| senátní volby; Kalousek Miroslav; Svoboda Cyril; KDU