Policisté vyšetřují neonacistu

České Budějovice – Jihočeští policisté vyšetřují mladíka, který hajloval po koncertu neonacistických kapel v Dražicích u Tábora před kulturním domem. Poté, co zhlédli videonahrávky, na nichž má mladík nataženou pravici s otevřenou dlaní z okna zeleného Fordu Focus Combi, spustili vyšetřování.
Šestadvacetiletý muž z Českobudějovicka je podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Za trestný čin, kdy veřejně dával najevo své sympatie k fašismu, mu hrozí až tři roky vězení.
Policisté přitom vyšetřování rozjeli až po zhlédnutí videozáznamů od novinářů a z vlastních kamer.

Na hajlování upozornil policisty novinář

„Při odjezdu z parkoviště, kdy seděl na zadním sedadle osobního automobilu, měl otevřeným oknem vztyčit pravou rukou lidem stojícím před kulturním domem. Veškeré obrazové materiály jsme konzultovali s okresní státní zástupkyní, která doporučila přizvat soudního znalce z oboru politologie, lingvistiky a historie,“ řekla jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.
Policisté zároveň ale vyšetřují celý incident i z druhé strany – tedy zda policisté, kteří hajlování mladíka přihlíželi, se zachovali správně podle policejních nařízení a platných zákonů.
Radost ze zahájení vyšetřování udělalo včera hlavně senátorovi JaromíruŠtětinovi, který celou sobotní akci v Dražicích sledoval a poté, co se redaktor MF DNES ptal policistů, proč ihned proti mladíkovi nezasáhli, práci mužů zákona kritizoval.
„Snad si policie uvědomí, že tady je také od toho, aby sledovala napojení českých neonacistů na neonacisty v Německu,“ řekl Štětina.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Čechy