Policisté hajlování jen přihlíželi

Zhruba dvě stě extremistů z Česka, Slovenska, Polska a Německa přijelo na koncert do Dražic u Tábora

Dražice u Tábora – Jihočeští policisté v sobotu večer nezasáhli proti neonacistům z Česka, Slovenska, Německa a Polska, kteří se sjeli na koncert svých kapel do Dražic u Tábora. A to i přesto, že jeden z neonacistů při odjezdu z koncertu z okna auta hajloval.
Ministr vnitra hned včera jihočeským policistům vzkázal, že bude chtít vysvětlení, proč hajlujícího holohlavého mladíka nezadrželi.
Hodinu po půlnoci se zhruba dvě stě neonacistů začalo v neděli z kulturního domu v Dražicích rozcházet. Pořvávali, sprostě nadávali, na policisty i novináře mávali vztyčenými prostředníky.
Jeden z nich nasedl do zeleného Fordu Focus a z okna zdviženou pravicí hajloval na skupinku policistů. Ti jen přihlíželi a vozidlo nechali bez povšimnutí odjet z parkoviště.

Policista: Mám za ním běžet?

Redaktor MF DNES se dvou policistů, kteří stáli zhruba metr a půl od projíždějícího automobilu a zjevně hajlování viděli, zeptal, proč nezasáhnou. „A to snad za ním mám běžet, nebo co?“ odpověděl jeden z policistů ve žlutozelené reflexní vestě.
Automobil nezastavila ani hlídka na silnici nad kulturním domem. Šéf policejního zásahu a zároveň zástupce ředitele Správy jihočeského kraje Jan Kulhan po incidentu tvrdil, že on sám nic takového neviděl. „Každý policista tady měl konkrétní úkol. Jak jste viděl, tak nezasáhli,“ nedokázal více odpovědět Kulhan. Na otázku, zda je takový postup policistů správný, řekl že ne.
Na hajlování upozornil i senátor Jaromír Štětina – známý svými kritikami podobné nečinnosti. „Ten nácek na skupinku policistů a novinářů zcela výrazně a provokativně hajloval z auta. To nebylo mávání, každý z nás to viděl. Policisté tady několik hodin situaci monitorují a pak na ně jeden nácek posměšně hajluje z auťáku na rozloučenou,“ kroutil hlavou Štětina, který v Dražicích byl celý sobotní večer.
Hajlujícím mladíkem měl být podle lidí ze společnosti Tolerance a občanská společnost, kteří upozorňují na nebezpečí podobných koncertů a akcí, zpěvák českobudějovické kapely Imperium.

Ministr vnitra Ivan Langer si vyžádá podrobnou zprávu

Ministr vnitra Ivan Langer z ODS včera na adresu jihočeských policistů uvedl, že bude chtít podrobnou zprávu, co se v Dražicích dělo, a jasné důvody, proč ani jeden ze zhruba dvou set hlídkujících policistů nezastavil vozidlo, z jehož okna hajloval mladík.
„Policisté tam byli od toho, aby zadrželi kohokoliv, kdo by se takového jednání dopustil. Budu chtít vysvětlení, proč se toto nestalo, když právě za tuto práci jsou placeni z veřejných peněz,“ řekl Langer s tím, že případně vyvodí i personální postihy.
Sobotní policejní manévry byly jak okopírované z loňského koncertu neonacistických kapel v Křtěticích u Vodňan na Strakonicku, kam se sjelo pět set extremistů, a třebaže přes okna restaurace bylo slyšet skandování nacistického hesla Sieg heil a jméno pohlavára třetí říše Rudolfa Hesse, policisté nezasáhli.

(Viz Štamgasti… str. D3)

Foto popis| NEONACISTÉ V DRAŽICÍCH. Policisté kontrolovali doklady přijíždějícím holým lebkám.
Foto autor| FOTO: MAFA – JAROSLAV SÝBEK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Čechy