Policie vládla tanci v lese, technaři u vnitra

POLICISTÉ NEDOKÁZALI UHLÍDAT CZECHTEK, Z LETNÍ PARTY SE STALA POLITIKA

 

MLÝNEC (TACHOVSKO)/PRAHA, 1. 8. 2005

 

Dvakrát zcela uzavřená dálnice. Více než stovka zraněných. A manévry pořádkové policie, které republika nezažila od zasedání NATO v Praze v roce 2002. Takové jsou výsledky letošního CzechTeku, který se měl stát největší letošní tuzemskou technoparty.

Policejní zásah ale bude mít ještě právní dohru: za účastníky party se postavili ochránci lidských práv, podávají na policii trestní oznámení. Prezident Václav Klaus zvažuje, zda si nepozve premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana, aby mu zásah vysvětlili.

Kritici policejního postupu navíc upozorňují na řadu nesrovnalostí ve vyjádřeních policie.

 

Policejní »přeřeky«…

 

Tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže v pátek říkal, že majitel pozemku Konstantin Plesky odvolal svůj souhlas s konáním party. Ten ale v sobotních Lidových novinách tvrzení policie dementoval: »Povolení jsem na služebně nijak nezpochybnil. Nechápu, proč policie tvrdí něco jiného.«

Policisté – a s nimi i ministr vnitra František Bublan – také říkali, že ve smlouvě je napsán pouze pronájem na narozeninovou party pro pár desítek lidí.

Z nepravdy je v přímém přenosu České televize usvědčil opoziční senátor Jaromír Štětina, který ze smlouvy citoval. O počtu účastníků se v ní nic nepsalo.

 

…a »zvyky« technařů

 

Sporné kroky ale učinili i účastníci technoparty. Programově nechtějí spolupracovat se státními orgány, a tak místo oznámí vždy až na posledních chvíli.

Policisté se ho dozvědí, až když bývá většina účastníků na místě. Na hlídání předpisů, od hygienických norem až po práva vlastníků pozemků, pak nezbývá dost času.

Nevyřešen zůstává i hlavní spor: zda směli technaři přejíždět na pronajatou louku přes sousedící pozemky, jejichž majitelé si to nepřáli. Většina oslovených právníků se přiklání na stranu policie. Zákon podle nich nepočítá s tím, že by přes cizí pozemky naráz přejelo několik tisíc lidí.

Někteří tanečníci si nelámou hlavu ani s dalšími věcmi – i o víkendu si z přilehlého lesa nosili soušky na stavbu velkých stanů nebo se zabydleli na balících slámy na poli.

I na dálnici, přísně vzato, technaři spáchali přestupky. Vystoupili a sedli si na ni však až poté, co je policisté donutili zastavit. V koloně pak na hodiny uvízli i lidé, kteří s akcí neměli nic společného.

 

Co vyřeší obušky…

 

Konečný zásah policistů byl tvrdý. Takový, jaký požadoval i premiér Jiří Paroubek: »Já jsem panu ministrovi vnitra řekl, aby postupoval co nejrázněji. Pokud si budou lehat dál na dálnici, mají je naložit do autobusu, poslat je na hranice a dostat je z republiky,« reagoval na zprávu o zablokované silnici.

Jeho slova vzápětí využil stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer: Vedení policie podle něj poslalo podřízené na technaře na politickou objednávku.

Ředitel tachovské policie Jaromír Kníže to odmítá, tvrdí, že zásah řídil jen podle sebe: »Já jsem rozhodoval a nesu za to plnou zodpovědnost. Žádné politické tlaky tu nebyly.« Jeho lidé prý chtěli jen ochránit přilehlé louky majitelů, kteří souhlas s technoparty nedali. Stejně by zasáhl i vloni, kdy se technoparty konala také v jeho okrese. »Tehdy jsem měl ale sotva padesát lidí,« dodal Kníže.

Včera přímo na místě se však policisté chovali rozporuplně – ještě pár minut před zásahem pouštěli další účastníky na louku, aniž by je varovali, že připravují velký zásah. Podobně muži ve zbroji dlouho přihlíželi, jak se akce rozrůstá mimo povolená místa, aniž by kohokoli na prohřešek upozornili.

A stejně jako několikrát v minulosti – služební čísla na uniformách těžkooděnců byla vidět jen špatně nebo vůbec.

 

…a co létající klacky

 

Část technařů ale policistům »oplácela« podobně tvrdě. Vzduchem létaly lahve, klacky, kameny. Jeden ze zbrojnošů skončil s úrazem páteře v nemocnici.

Zásahem se tak nakonec bude zabývat nejen inspekce ministra vnitra, ale i soudci. Trestní oznámení už padla na obou stranách. Jeden z účastníků CzechTeku Milan Klodner se chce obrátit až na Evropský soud pro lidská práva. Vládní zmocněnec Svatopluk Karásek se přitom domnívá, že by mohli ve Štrasburku uspět.

 

***

 

CzechTek: den po dni

 

* Již minulý týden policisté na hranicích rozdávali cizincům seznam přečinů, které mohou na technoparty spáchat.

 

PÁTEK 29. ČERVENCE

 

* Po půlnoci se soundsystémy vydaly do Mlýnce na Tachovsku. Části se podařilo na pronajatou louku projet, většině ne.

 

* Od rána do odpoledne byla blokovaná dálnice D5. Policisté nehodlali účastníky party nechat sjet u Mlýnce.

 

SOBOTA 30. ČERVENCE

 

* Přes noc na louky dorazilo pět tisíc lidí. Auta zaparkovali na okolních cestách.

 

* Na konci soboty proti asi dvěma tisícovkám zbylých tanečníků zasáhla tisícovka těžkooděnců s vodními děly a slzným plynem. Několik technařů po nich házelo lahve a klacky. Úspěšnější byla policie, většinu lidí z louky vyhnala.

 

* Zraněno bylo 47 policistů, patnáct technařů skončilo v nemocnici, desítky jich ošetřili záchranáři na místě.

 

NEDĚLE 31. ČERVENCE

 

* Před Ministerstvem vnitra a Úřadem vlády se sešly zhruba tři tisíce lidí, aby protestovaly proti policejnímu zásahu.

 

Foto popis| V sobotu se na louce na Tachovsku potkaly dva tisíce tanečníků a tisícovka těžkooděnců. Střet, jehož vítěz byl znám předem, oživil otázku, kam až sahá volnost – občanská i policejní.

Foto autor| FOTO: ČTK

 

O autorovi| Aleš Vojíř, www.ihned.cz/vojir