Policie po hodinách vyčkávání znovu udeřila proti CzechTeku

PRAHA 30. července (ČTK) – Policisté po hodinách vyčkávání podruhé zasáhli proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku. Tisícovka těžkooděnců odpoledne vytvořila rojnici a postupovala proti 5000 příznivcům techna. Část z nich se jim se skandováním a pískotem vydala naproti. Zatímco nejčastější zbraní technařů byly lahve, policisté použili vodní děla a slzný plyn. Na obou stranách zůstalo po nejtvrdších bojích několik desítek zraněných. Zatímco vládní politici považují zásah za oprávněný, opozice jej nevybíravě kritizuje. Účastníci akce hovoří o policejním teroru a záměrném dezinformování veřejnosti.

 

Zřejmě i díky deštivému počasí se situace v Mlýnci večer uklidnila a potyčky ustaly. Většina milovníků techna pozemek opustila. Podle policie však zákrok pokračuje a policisté jej ukončí až po vyklizení celého prostoru.

 

Policie proti milovníkům technohudby zasáhla již v pátek, kdy vytlačila kolonu čekajících vozidel z dálnice D5. Důležitá dopravní tepna tak byla kvůli zásahu neprůjezdná. Policisté dálnici uzavřeli i dnes, ale pouze pro motoristy, kteří s akcí neměli nic společného. Důvodem byla snaha, aby typické dodávky účastníků mohly z místa snáze odjíždět.

 

Účastníci technoparty chtějí kvůli policejnímu zásahu podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Zákrok ostře kritizoval i stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS), podle nějž policisté zasáhli na politický nátlak premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) a nepoučili se z problémů, jež přinesly předchozí ročníky technoparty. Premiér tvrdí, že policie pouze jednala na pokyn státního zástupce, a zásah je tudíž v pořádku.

 

Kvůli zásahu večer v Praze demonstrovalo několik desítek lidí před ministerstvem vnitra a policejní akci kritizoval i senátor Jaromír Štětina zvolený za Stranu zelených. „Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody řešit problémy použitím síly u nás dosud nevymizely,“ sdělil ČTK.

 

Organizátoři CzechTeku si pro akci pronajali louku, ale majitelé okolních pozemků, tedy luk, po kterých technaři přijíždějí na pronajaté místo, na ně podali trestní oznámení. Státní zástupce a soudní znalec, kteří situaci přímo na místě posoudili, dospěli podle policie k názoru, že technaři poškodili okolní pozemky, a spáchali tak trestný čin poškozování cizí věci.

 

Zásah byl podle ministra vnitra Františka Bublana jen následkem toho všeho. Policisté totiž podle něj museli zabránit dalšímu poškozování pozemků, jejichž majitelé trestní podněty podali. Znalec podle Bublana zjistil, že škoda na pozemcích přesáhla hranici 5000 korun. Do této výše by šlo pouze o přestupek, nad ni jde už o trestný čin.

 

Stejně jako v případě jiných policejních zásahů bude i ten dnešní po ukončení vyhodnocen. „Už dnes jsme přesvědčeni o tom, že by bylo potřeba trošku změnit zákon o shromažďování, protože tam jsou nejasná místa, která potom vedou k obcházení tohoto zákona,“ konstatoval Bublan.

 

khj jpt