16:18 | 31.5.2007 | Martina Macková
Praha – Pokud jste byli v Senátu v den, kdy politici rozhodovali o vydání vicepremiéra Jiřího Čunka k trestnímu stíhání, jste součástí vyšetřovacího spisu.
Policie si totiž vyžádala a vložila do spisu k případu Čunek veškeré návštěvy Senátu v tento den, včetně jejich osobních dat.
Policisté mají přesný přehled nejen o tom, kdo sledoval jednání o Čunkově vydání, ale také vědí, kdo které senátory v ten den navštívil.
Policie požádala Senát o zaslání těchto údajů „obratem“ – tuto žádost i odpověď na ni má Aktuálně.cz k dispozici. Na seznamech jsou kromě právníků pracujících pro Čunka také lidé, kteří s případem nemají nic společného.
Vyšetřování případu Čunek policie pomalu uzavírá, dnes policisté obvinili několik svědků obhajoby kvůli křivému svědectví. Těm hrozí až tři roky vězení.
Čunek pro ČTK uvedl, že policie zastrašuje svědky a snaží se tak odvést pozornost od vlastních chyb. Premiér Mirek Topolánek (ODS) předpokládá, že pokud by byl obžalován z korupce, pak by sám rezignoval – jinak by to musel „vyřešit“ za něj.
Čunkovi svědci byli obviněni z křivé výpovědi
Kdo seděl v galerii hostů?
„Žijeme v podivném státě, kde policie může odposlouchávat prezidenta a lustrovat s kým se scházejí členové Senátu,“ řekl Aktuálně.cz senátor Jaromír Štětina, který dokumenty přinesl na jednání mandátového a imunitního výboru.
Senátoři se podle něj nad požadavkem policie pohoršovali. Předseda výboru se rozhodl, že k novým informacím svolá mimořádné jednání.
Vicepremiér v den, kdy se v Senátu hlasovalo o jeho vydánívětší obrázekAutor: Ondřej Besperát
V prezenčních listinách, které jsou založeny v Čunkově spisu, lze vyčíst, kdo 7. února seděl na galerii hostů, kdo v jednacím sále i s čísly občanských průkazů, data narození a bydliště. A také, kdo navštívil kterého politika.
Policie má tedy ve spise například to, že předseda Senátu Přemysl Sobotka měl v ten den dvě návštěvy, senátoři Jan Rakušan (ČSSD) a Jan Horník (KOD) po čtyřech nebo že poslední návštěva dne mířila za Josefem Kalbáčem (KDU-ČSL). Včetně příchodů a odchodů.
Proč je třeba seznam návštěv
Pod žádostí je podepsaný vyšetřující policista případu Milan Šošovička.
Jeho vyjádření se Aktuálně.cz dnes nepodařilo získat. Jeho nadřízený, jehož podpis v žádosti také figuruje, odmítl odpovědět na dotaz, proč policisté potřebovali tyto informace.
větší obrázekAutor: Ondřej Besperát
„Nezlobte se, opravdu nemohu podat informaci,“ řekl Aktuálně.cz Vlastimil Studený, ředitel policejní expozitury v Ostravě.
Je to už poněkolikáté, co se senátoři budou zabývat postupem policie v kauze vicepreméra Čunka.
Už jednou vyjádřili nespokojenost s prací policie v kauze Čunek, když deklarovali, že jim policie opakovaně neposkytuje veškeré informace. Kritizovali fakt, že před rozhodnutím o vydání kolegy-senátora ke stíhání nevěděli, že za jeho udáním stojí bývalý ministr spravedlnosti a nyní advokát Jiří Novák (ODS).
Senátoři pokárali policii
Včera se zabývali mailovou korespondencí mezi vyšetřujícícím policistou, který si psal ze soukromé adresy s klíčovou svědkyní před výslechem. O podrobnostech informovalo Aktuálně.cz v pondělí.