Policejní zásah rozhádal politiky

Pět tisíc technařů na party CzechTek razantním zásahem rozehnali policisté. A politici se hádají o to, kdo byl v právu. Vláda si pochvaluje úspěch, opozice se děsí a prezident Klaus kritizuje.
Praha – Policie o víkendu tvrdě rozehnala technoparty CzechTek, která se konala na louce v Mlýnci na Tachovsku. Nasadila přitom těžkooděnce s vodními děly, slzný plyn a petardy jako při silvestrovském ohňostroji. Příznivci techna se vzbouřili a útočili klacky a lahvemi. A fotografovali policejní zákroky.
Sto lidí z řad technařů i policistů muselo být ošetřeno, šest skončilo v nemocnici. Hodně technařů si z akce odvezlo modřiny. U jednoho z policistů měli lékaři podezření na poranění páteře. „Policista je v nemocnici, ale nebude ochrnutý. Vrací se mu citlivost do nohou,“ uvedla policejní mluvčí Ilona Týmlová. CzechTek má také na kontě jednoho mrtvého. Dvaadvacetiletý muž z Kladna však nezemřel kvůli zákroku policie, ale srazil ho kamion na rušném dálničním přivaděči u Janova.
Policejní akce vyvolala vlnu kritiky. „Zásah byl neadekvátní a byl uskutečněn na politickou objednávku,“ řekl senátor Jaromír Štětina. Stejně to vidí si stínový ministr za ODS Ivan Langer, podle něhož policejní těžkooděnci zasáhli na přímý politický nátlak premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). „Chtěl ukázat svaly bez ohledu na reálnost té věci,“ kritizuje Paroubka Langer a dodává, že policie akci zpackala i po taktické stránce. „Není možné jednou účastníky nevpustit, potom ale odjet, nechat je tam přijít a znovu je chtít vytlačit. Je mi líto těch policistů, kteří tam byli takhle chaoticky a nekoncepčně nahnáni.“
Ministr vnitra František Bublan ale žádný problém nevidí a tvrdý zásah pokládá za nutný. Stejně tak premiér Paroubek. I ředitel tachovské policie Jaromír Kníže veškerá obvinění odmítá: „Já jsem rozhodoval a nesu za to plnou odpovědnost. Žádné politické tlaky tu nebyly.“ Podle Knížete policie plnila své poslání chránit majetek osob. Chtěla zabránit škodám na okolních pozemcích: většina lidí se údajně pohybovala mimo pronajatý pozemek a podle soudního znalce hrozilo, že škody přesáhnou 5000 korun. Proto se policisté rozhodli zakročit.
Do sporu promluvil z dovolené v Alpách i prezident Václav Klaus. Zásah policie na CzechTek pokládá za sporný, politováníhodný a těžko obhajitelný. „Zvláště v naší zemi, kde zásah policejních těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, je taková událost zlá a svědčí o tom, že u nás něco není v pořádku,“tlumočil prezidentova slova mluvčí Hradu Petr Hájek.

Foto popis| Více než tisícovka policejních těžkooděnců zakročila v sobotu proti účastníkům technoparty CzechTek. Policisté použili vodní děla, dýmovnice a slzný plyn.
Foto popis| Jedna z prvních plynových střel dopadá do tábora technařů.
Foto popis| Na policejní zákrok odpovídala část technařů házením pivních a plastových lahví a klacků.

Foto autor| Foto čtk Petr Eret
Region| Jižní Čechy
Publikováno| Českobudějovické listy; Události; 02
Publikováno| Českokrumlovské listy; Události; 02
Publikováno| Listy Jindřichohradecka; Události; 02
Publikováno| Listy Písecka; Události; 02
Publikováno| Listy Prachaticka; Události; 02
Publikováno| Listy Strakonicka; Události; 02
Publikováno| Táborské listy; Události; 02