Podpořme Izrael a jeho právo na obranu

Senátor Jaromír Štětina se v neděli 25. listopadu zúčastnil demonstrace na podporu Izraele v jeho boji proti Palestině. Demonstrace, kterou svolala na Václavské náměstí v Praze Liga proti antisemitismu, se zúčastnilo téměř 300 lidí. Příchozí mohli rovněž podepsat petici za vypovězení uznání palestinského státu Českou republikou.

Demonstranti si přinesli modrobílé izraelské státní vlajky a transparenty s texty: „Vrazi z Gazy vraždí, Izrael má právo se bránit“, „Vyprošujte Jeruzalému pokoj“, „Nedříme a nespí ten, jenž chrání Izrael“ či „Podpořme Izrael a jeho právo na obranu“. Transparent s textem „Hamas jsou vrazi, Izrael se musí bránit, média, nelžete“ držel v ruce i senátor Jaromír Štětina.

 

Organizátoři demonstrace zveřejnili toto vyjádření:

Vyjadřujeme lítost nad zmařenými lidskými životy z řad Palestinců a z řad Izraelců v současném konfliktu. Současně chceme vyjádřit podporu státu Izrael, který je terčem celosvětového mediálního lynče za akce nutné obrany svého lidu.

Izrael má právo i povinnost bránit vlastní lid před ostřelováním svého území ze strany teroristického hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy již více než pět let.

Izrael má stejné právo na obranu jako každý jiný stát. Žádný stát na světě nemůže připustit cílené útoky na své obyvatele a v případě ostřelování svých měst a vraždění civilistů by musel odpovědět stejně, jako nyní reaguje Izrael. Žádný stát na světě by se ale nesetkal s takovou měrou pokryteckého odsuzování a jednostranné kritiky ze strany mezinárodní diplomacie a médií. Boj se nyní vede také často zkreslenými či přímo lživými texty a upravenými fotografiemi v médiích, v nichž je veřejnost systematicky štvána proti Židům nejen v Izraeli, ale i v diaspoře. Pamětníci si dobře uvědomují, jak je dnešní ideologická masáž podobná situaci za vlády nacistů, kdy například časopis Der Stürmer šířil nenávist proti Židům, a tak připravoval obecné akceptování šoa.

Jestliže evropské státy vyzývají Izrael ke zdrženlivosti a přehlížejí útoky teroristů, chovají se stejně hloupě, nečestně a zbaběle jako se chovaly mocnosti v Mnichově v roce 1938. My občané České republiky chceme veřejně odmítnout ideologické manipulování fakty, které ve skutečnosti znamená odmítání práva Izraele na existenci a práva židovského národa na sebeurčení.

Liga proti antisemitismu