Podle senátora Štětiny chtěla bývalá vláda ČSSD zdiskreditovat Hučína

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Bývalá sociálnědemokratická vláda chtěla zničit bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína. S tímto závažným obviněním orgánů činných v trestním řízení dnes přišel senátor Jaromír Štětina. Novinářům slíbil ukázat důkazy. Reportérka Radiožurnálu Lenka Jancová byla na místě a poví nám víc.

Lenka JANCOVÁ, redaktorka
——————–
Podle Jaromíra Štětiny existují utajované svazky o levicovém extremismu na severní Moravě, které vedl Vladimír Hučín. Mají obsahovat důkazy o protiprávním poskytování bezpečnostních prověrek v orgánech činných v trestním řízení a o stycích KSČM a ČSSD na severní Moravě s bývalými příslušníky StB. Existují prý také svazky o spolupráci BIS, přerovského státního zastupitelství a přerovské policie. Podle stínového ministra za ČSSD Františka Bublana se ale šetření Vladimíra Hučína o levicovém extremismu ukázala jako slabá a nedostatečná.

František BUBLAN, stínový ministr
——————–
Tam bylo více přání než nějakých důkazů a z toho důvodu také pan Hučín potom musel tuto oblast opustit. Ty analýzy, které potom byly učiněny z toho jeho zjištění, tak nevyzněly tak, že by skutečně za tím bylo nějaké riziko nebo nějaké nebezpečí.

Lenka JANCOVÁ, redaktorka
——————–
Jaromíra Štětinu také znepokojuje, že přerovské orgány činné v trestním řízení v Hučínově případě řadu měsíců šetřily kauzu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka z KDU-ČSL a podobné přesvědčení vyjádřil i Hučín.

Vladimír HUČÍN
——————–
Pan Jiří Čunek byl svého času významným činitelem v občanských komisích a měl velký podíl na odstraňování těch komunistických exponentů z řad Státní bezpečnosti na Vsetínsku. O tom hodně vím a jsou i dokumenty, které bych po určitých zárukách i předložil, že pan Jiří Čunek byl nezákonně lustrován a dá se říct sledován a vyhodnocován tajnou službou hned na počátku devadesátých let z nepochopitelných důvodů. Ty dokumenty měly být zničeny, ale byly mnou zachráněny.

Lenka JANCOVÁ, redaktorka
——————–
Jaromír Štětina také požádal parlamentní komisi pro kontrolu BIS, aby zjistila, jak konkrétně se Bezpečnostní informační služba podílela na konstruování falešných obvinění proti Vladimíru Hučínovi. Komise může totiž zjišťovat, jestli BIS neporušuje zákon.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
A doplním reakce na dnešní prohlášení senátora Štětiny. Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc z ČSSD označil vystoupení za spíše úsměvné. Podle Tejce nebyly žádné důkazy předloženy a Bezpečnostní informační služba slovy mluvčího Jana Šuberta důrazně odmítla, že by pracovala na politickou objednávku. Obvinění označila za lež. Jakou váhu mají nebo mohou mít důkazy, které dnes senátor Štětina zveřejnil? To už je otázka na hosta pořadu Stalo se dnes. Je jím reportér týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Dobrý večer.

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Dobrý večer.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Pane Spurný, senátor Štětina za důkazy považuje svazky, do kterých měl Hučín sesbírat důkazy o napojení severomoravských komunistů a sociálních demokratů na pracovníky StB. Svazky jsou ale utajené a důkaz veřejný, který dnes senátor pustil novinářům, to byl videozáznam výpovědi soudce Krajského soudu v Ostravě Antona Bucheně, který hovořil o propojení tedy BIS a politiků. Jsou to skutečně důkazy o tom, že by BIS pracovala na politickou objednávku? Jsou to závažné důkazy?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Nejsou to závažné důkazy, já si dokonce myslím, že to není bohužel důkaz žádný. Ten soudce řekl něco, pokud řekl něco, ta jeho výpověď je relativně obšírná a on na jedné straně mohl říct, že vláda za …, nebo on řekl, že vláda zadala nějaký úkol ohledně pana Hučína a bohužel ta vláda měla právo tady tenhle úkol dát, ať se týkal čehokoli.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Takže myslíte, že se to nedá jednoznačně vysvětlit jako zprávy o tom, že tady propojení bylo?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Vykládat rozhodnutí nebo respektive slova soudce Buchyně nebo Bucheně, jak se jmenoval, nemůže prostě sloužit jako důkaz tady tohohle, ale v každým případě musím dodat, že pan Hučín byl skutečně stíhán, řekněme, velmi neoprávněně.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Hm, bývalý ministr vnitra Bublan dnes prohlásil, že i ve svazcích, které sepsal Vladimír Hučín, bylo víc přání než důkazů. Vy jste kauzu sledoval od počátku, a proto podle vás byla Hučínova zjištění závažná? Potvrdila riziko o napojení politiků na StB?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
No, tak samozřejmě ta zjištění o napojení nikoli politiků, ale, řekněme, některých pracovníků bezpečnostních institucí na StB tam byla, ale v každém případě jsme tu měli lustrační nebo stále tu máme lustrační zákon, který tady tohle řešil a nebylo to přesvědčivé. Je pravda, že pan Hučín v první půlce devadesátejch let, pokud vím, tak objevil, řekněme, napojení některých radikálně levicových sdružení na, na agenty ruské rozvědky, ale to byly, to byly velice letmé, letmé záležitosti.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Nepodařilo se mu pouze prokázat to napojení nebo podle těch informací, které víte, že Vladimír Hučín sesbíral, to propojení nebylo tak silné?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Řekněme to tak jako, nepodařilo se sehnat důkazy. Skutečně jako to byly věci, to byly věci spíš, které na něco mohly ukazovat, než by něco prokazovaly.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Myslíte, že bychom se tomu měli dál věnovat? Že ta iniciativa senátora Štětiny je vedena dobrým směrem?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Já si myslím, že iniciativa pana Štětiny je dobrá, ale neměli bychom za vším, za každým stromem hledat prostě něco, co tam není. V každým případě, myslím si, že ta odpověď by se dala najít a dala by se najít, tak víme, kteří policisté vyšetřovali pana Hučína, víme, jak ho vyšetřovali a tak dál a teprve prověrku jejich práce, která, a to už je dneska prokázáno, byla jednoznačně manipulativní, jednoznačně prostě překrucovala důkazy, tak jejich, jejich vyšetřováním bychom se mohli dobrat pravdy, nikoli, že budeme něco hledat ve slovech soudce, které zdaleka nejsou jednoznačná.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Kdo by podle vás měl podniknout kroky proti těmto policistům?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Už to mělo dávno udělat státní zastupitelství, řekněme Krajské státní zastupitelství v Ostravě, případně Nejvyšší státní zastupitelství, protože to bylo vlastně … nebo vrchní státní zastupitelství, poněvadž to byl tehdy případ, na kterém pracovali nejen severomoravští policisté, ale také pražští policisté a tak dál, ale to už mělo být dávno, dávno uděláno. Já jsem se sám ptal, proč se tím nikdo nezabýval, bohužel mně říkají, bohužel ta odpověď je hodně nepřesvědčivá s tím, že prostě takové policisty nelze vyšetřovat, ale lze. Oni skutečně zneužili svoji pravomoc.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Takže se do toho nikomu nechce?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Prostě se opravdu do toho nikomu nechce. A tohle není jediný případ, těchto případů je víc a já bych byl, já bych rád konečně slyšel od, od odpovědných míst správnou odpověď.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Když novinář píše o nějaké kauze, tak většinou ji na něčem postaví, nějak ty informace sestaví, chce něco čtenáři nebo posluchači sdělit. Jak vy vnímáte kauzu Vladimíra Hučína a k tomu teď iniciativu senátora Štětiny?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Jako na to se nedá odpovědět. Vladimír Hučín v každém případě v první polovině devadesátých let měl určité informace. V každým případě vím, že policie ho vyšetřovala v druhé polovině devadesátých let kvůli několika výbuchům, kde ho s těmito výbuchy spojovala. Proč, to si dneska neumím vysvětlit. Pan Štětina ten případ zná, ví, že ten případ Vladimíra Hučína, to vyšetřování, že skutečně bylo vedeno teda velice zvláštně a zřejmě se nechal přesvědčit nebo zřejmě věří tomu, že v případě pana Čunka se ten samý zástupce, který podal obžalobu na pana Hučína, že byl veden, řekněme, nějakými stejně temnými úmysly, jako to bylo, jako to bylo tehdy. Jenže my bychom se měli ptát, jaké úmysly vedly státního zástupce v případě pana Hučína? V případě pana Čunka to, tam prostě nevíme vůbec nic a skutečně odvolávat, jak to bylo ve vysílání, jak pan Hučín říká, že pan Čunek byl členem prověrek, a proto se mu pomstili za své názory, to prostě, to je, to je opravdu velmi silné tvrzení.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Jak už jste narazil na další propojení, které samozřejmě jsou spojovány – kauzy Vladimíra Hučína s kauzou Jiřího Čunka. Jaromír Štětina ve … v našem vysílání už dříve právě zpochybnil bezpečnostní prověrku přerovského státního zástupce Radima Obsta, který disponuje kontakty na bývalou StB. Právě Obst měl na starosti Hučínovu kauzu a ten také řešil kauzu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Tolik jenom takové připomenutí.

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Ano, ano.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
Podle vás, dají se ty dvě kauzy porovnávat?

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Nedají, nedají! Zatímco případ Hučín, to si myslím, že i lehce poučený laik od začátku viděl, že ten případ je skutečně tvrdě manipulovaný. Když si uvědomím, že se tehdy u pana Hučína domovní prohlídka byla dělaná, našli nějakou plastikovou, zbytek plastikové láhve, v televizních, v televizi policisté tvrdili, že to byl zbytek bomby, odváželi to pyrotechnici a tak, to bylo obrovský divadlo, to bylo skutečně obrovské divadlo, kdežto případ pana Čunka je úplně o něčem jiném! Já nevím, proč zrovna tady tenhle, proč případ bývalého vicepremiéra Čunka dostal pan Obst, který se teda tak řekněme, neosvědčil v případě pana Hučína, to už prostě si nedokážu vysvětlit, to už by byly velké, velké spekulace. Jako já ale v žádném případě bych tyto dva případy nespojoval.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka
——————–
To byl reportér týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. My vám děkujeme za váš čas a přejeme hezký večer, na slyšenou.

Jaroslav SPURNÝ, reportér týdeníku Respekt
——————–
Vám taky, na slyšenou.