PRAHA/LETY (Písecko) 21. ledna (ČTK) – Člen vedení Výboru pro odškodnění romského holocaustu Markus Pape se podle policie zřejmě dopustil přestupku, když „slovně narušil“ dnešní akci nacionalistické Národní strany (NS) v Letech na Písecku. Pape, jehož policie zadržela, podal trestní oznámení na účastníky shromáždění. „Podal jsem trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu výtržnictví na tři muže, kteří se pohybovali v okolí předsedkyně strany Petry Edelmannové a fyzicky mne napadli,“ řekl ČTK Pape.
Německý novinář Pape se dlouhodobě věnuje romské problematice v Česku, kde mimo jiné při soudních sporech zastupoval Romy, kteří se stali cílem rasově motivovaných útoků. Zabýval se i historií tábora v Letech, o němž napsal knihu A nikdo vám nebude věřit. V Česku Pape působí jako nezávislý novinář od roku 1991.
Pape a další romský aktivista Yasar Abu Ghosh dnes v Letech, na místě bývalého shromažďovacího tábora pro Romy před jejich transportem do vyhlazovacích táborů, vykřikovali při projevu člena Národní strany heslo „Pryč s nacismem“.
Mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha ČTK řekl, že Pape byl na policii předveden proto, že verbálně narušil průběh setkání. „V rámci podání vysvětlení této události předvedený využil svého práva a podal trestní oznámení. Přestupek bude dále projednáván,“ řekl Klícha. Z vyjádření mluvčího lze usuzovat, že policie šetří možný přestupek také v případě Ghoshe. Tomu policisté pouze zkontrolovali doklady a poté ho propustili.
Pape poznamenal, že během demonstrace se zeptal starosty a velitele policie, zda je akce Národní strany povolena. „Bylo mi řečeno, že obec nedala povolení, tak jsem to řekl pořadatelům, načež mne, zřejmě členové strany, napadli,“ uvedl. Policisté se ho prý snažili chránit. K pořádání takového shromáždění není podle zákona žádné povolení potřeba.
Ve prospěch Papeho a Ghoshe svědčil na policejním oddělení v Čimelicíchsenátor Jaromír Štětina. Policistům sdělil, že Pape a Ghosh výkřikem protestovali proti výrokům řečníků z NS, za což byli fyzicky napadeni. „Zadržení muži nikoho fyzicky nenapadli. Naopak, muži, kteří byli opatřeni bílými páskami, což byli zjevně pořadatelé Národní strany, napadli fyzicky strkáním a bitím do hrudi tyto dva muže (Papeho a Ghoshe),“ řekl ŠtětinaČTK.
Dále policii řekl, že se domnívá, že Pape a Ghosh postupovali v souladu se zákonem. Vysvětlil, že každý občan, který má podezření, že byl porušen zákon, by na to měl upozornit. Při dnešní akci v Letech byl podle senátora porušen paragraf, podle něhož je trestné popírání genocidy. „Čehož se minimálně jeden řečník z NS dopustil, když jasně řekl: V Letech žádné genocidium ani jeho napomáhání nebylo,“ řekl senátor.
Štětina se domnívá, že policie nepostupovala správně, poněvadž měla zajistit všechny účastníky potyčky. Pape a Ghosh se podle něj ani fyzicky nebránili. „Jediné fyzické násilí bylo ze strany pořadatelů NS,“ uvedl senátor.
Mluvčí ministra vnitra Františka Bublana Radka Kovářová řekla ČTK, že podle informací, které má ministr k dispozici, byl postup policie v souladu se zákonem. „Z toho důvodu se k tomu pan ministr nebude dále vyjadřovat,“ doplnila Kovářová.
Akce NS, na které zasahovalo několik desítek policistů, skončila po necelé hodině. Její účastníky doprovodil kordon policistů zhruba kilometr k přistavenému autobusu. Nacionalisté z Letů odjeli krátce před polednem.
V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Vláda se po letech sporů zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.