Stavba amerického radaru v České republice má podporu pobaltských států. Zástupci Litvy Estonska a Lotyšska to potvrdili předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi a dalším zástupcům Senátu při oficiální návštěvě Pobaltí. Vedle bezpečnostních otázek se hovořilo například také o energetické závislosti Evropy na Rusku nebo českém předsednictví EU.
Přemysl Sobotka navštívil se svou delegací všechny tři pobaltské státy – Litvu Lotyšsko a Estonsko a setkal se s prezidenty a dalšími ústavními činiteli. Jejich prostřednictvím Pobaltí vzkázalo do Čech, že je pro radar. „Od všech představitelů jsem dostal poměrně jednoduchou odpověď: jsme součástí NATO, proto v podstatě podporujeme postavení radaru,“ komentuje vyjádření Přemysl Sobotka. Pro zástupce všech tří zemí představuje výstavba radaru ve střední Evropě jakousi bezpečnostní pojistku.
Pobaltské státy daly najevo, že by se americkému vojenskému zařízení nebránily ani na svém vlastním území. „Samozřejmě, záleží na Češích, jak se rozhodnou, pro Estonsko by ale radar byl dobrou zprávou,“ vysvětlil své stanovisko estonský premiér Andrus Ansip. Jeho slova komentoval člen senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jaromír Štětina: „Dokonce estonský prezident nám jasně a nejdvojsmylně řekl – já vám závidím americkou nabídku radaru na vašem území.“
Hlavním účelem cesty bylo prohloubení vzájemných vztahů. Mluvilo se především o takových tématech, která spojují země střední Evropy a Pobaltí. Kromě radaru čeští senátoři jednali o přípravách Česka na předsednictví v Evropské unii a také o tom, jak společně řešit energetickou závislost na Rusku. Diskutovalo se například o výstavbě nového plynovodu z Ruska do západní Evropy, tedy tématu, které zaměstnává politiky nejen ne severu Evropy. „Je to pro nás jedna z nejdůležitějších věcí. Musíme dokázat stát se nezávislí na Rusku – prostě diverzifikovat energetické zdroje,“ řekl ČT lotyšský prezident Valdis Zatlers.
Pobaltské státy chtějí podporovat taky některé z priorit českého předsednictví v Evropské unii. Hlavně reformu unijní zemědělské politiky. Na pořadu jednání byl také společný postup pobaltských států a států V4 ve společných otázkách v rámci EU.
Bohumil Vostal, Martina Tůmová