Petici za zákaz propagace komunismu podepsalo už 15.000 lidí

PRAHA 21. února (ČTK) – Petici za zákaz propagace komunismu podepsalo za dva týdny přes 15.000 lidí. Vyzývají v ní parlament k přijetí novely trestního zákona, která by zabránila propagaci nacismu a komunismu i v názvech a programech politických stran. Senát má tuto novelu projednávat v březnu.

„Jedním z cílů petice je poukázat na nebezpečnou snahu zpochybňovat zločinnost komunismu,“ uvedl dnes prostřednictvím své mluvčí spoluautor novely i petice senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených).

Pod petici se podepsali například velvyslanec a předseda mezinárodního PEN klubu Jiří Gruša, spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, kněz Daniel Herman nebo moderátor Vladimír Čech. Lidé se mohou k petici připojit na internetové stránce www.zrusmekomunisty.cz nebo při pietním shromáždění, které se uskuteční na Staroměstském náměstí v Praze v pátek 25. února – v den výročí únorového komunistického puče z roku 1948. Na shromáždění budou čtena jména lidí, které komunisté popravili či utýrali.

Navržená senátorská novela zatím nebudí příliš velké nadšení ani mezi pravicovými politiky. Řada z nich si myslí, že k tomuto kroku byla příležitost spíše po pádu komunistického režimu před 15 lety. Iniciativa senátorů ale není osamocená. Pravicoví europoslanci požadují, aby se případný zákaz nacistických symbolů v zemích EU rozšířil také na symboly komunistické. Z debaty se ale podle mluvčího Evropské komise zřejmě zrodí jen rámcové rozhodnutí o rasismu a jeho kořenech. Ministři vnitra EU se mají touto věcí zabývat na příští schůzi 24. února.