Paroubek a Bublan odmítli informovat Senát

Nemáte nárok, vzkázali ministr vnitra František Bublan s premiérem Jiřím Paroubkem senátorům. Ti chtěli vědět, kdo a jak byl potrestán za nepřiměřený policejní zásah proti loňské technoparty CzechTek. Odmítavými dopisy, jež členové vlády poslali Senátu, pokračuje spor mezi kabinetem a horní komorou parlamentu.

Senátoři si zprávu o policejním zákroku vyžádali už v srpnu. Jenže její první verze horní komoru neuspokojila, a proto vyzvala Bublana s Paroubkem, aby předložili do konce loňského roku obšírnou analýzu. Měli mimo jiné odpovědět na to, kolik policistů bylo potrestáno například za přestupky či porušení interních pravidel při zásahu.

 

Víc nemusíte vědět

 

Místo souhrnné zprávy se ale senátoři dočkali jen dvou dopisů. Ty mají HN k dispozici a členové vlády v nich shodně tvrdí, že Bublanova první zpráva vše podstatné vysvětlila.

„Vláda je kontrolována Poslaneckou sněmovnou, nikoli Senátem. Senátoři jsou sice oprávněni požadovat od členů vlády vysvětlení, ale jen ta potřebná pro výkon jejich funkce. Domnívám se, že těžiště činnosti Senátu tkví v zákonodárné činnosti … kontrola vlády nebo ministerstev mu však svěřena není,“ argumentuje Bublan v dopise, proč už Senátu žádné informace nedá. Stejně jako Paroubek se odvolává na jednací řád horní komory a ústavu.

„Vláda v této věci podle mého názoru dostatečně informovala obě komory parlamentu a věc považuji za vyřízenou,“ stojí zase v Paroubkově listu.

 

Vrchol nezdvořilosti

 

Senátory vládní reakce pobouřila. „Je to vrchol politické nezdvořilosti,“ říká na adresu obou vládních představitelů senátor Jaromír Štětina (Zelení).

Předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) to rovnou považuje za pohrdání parlamentní demokracií. „Oba dva se dostali na úroveň ministra Davida Ratha,“ připomíná nedávný případ ministra zdravotnictví, který zase odmítl senátorům vysvětlovat vyhrocenou situaci kolem Všeobecné zdravotní pojišťovny. Se slovy, že nemá čas, odešel od řečnického pultu.

„Na ty dopisy budeme rozhodně reagovat, není možné, aby byly takové kauzy házeny pod stůl,“ slibuje Sobotka.

Za dva týdny hodlají senátoři o dopisech a CzechTeku znovu jednat ve výboru zabývajícím se lidskými právy. Pozastavují se především nad tím, že Inspekce ministra vnitra, která policejní excesy vyšetřuje, dosud jasně nevyhodnotila, kdo z policistů chyboval. „My bychom také rádi věděli, kdo přesně velel a jak se okresní ředitel dostal k velení tak rozsáhlé akce,“ přibližuje Sobotka.

Potrestáni za zásah dosud nebyli ani čtyři policisté, kteří podle známých videozáznamů kopali a obušky bili mladíka ležícího na zemi. „Domnívám se, že v tuto chvíli je už zkoumání a rozhodování zákonnosti zásahu a jednání jednotlivých policistů zcela v rukou státního zastupitelství, případně obecných soudů,“ odmítl jednotlivé excesy vysvětlovat Bublan.