Jan BUMBA, moderátor
——————–
O víkendu proběhly parlamentní volby i v Afghánistánu, v zemi zničené válkami. Obavy mnohých, že volby znemožní útoky radikálů z řad svrženého hnutí Taliban se nakonec nepotvrdily, ačkoliv byly hlášeny více než dvě desítky útoků povstalců v neklidné jižní a východní části Afghánistánu, které si vyžádaly na patnáct obětí, včetně francouzského vojáka. Afghánská volební komise označila hlasování za pozoruhodně klidné. Podle odhadů nezávislých pozorovatelů přesáhla volební účast padesát procent, americký velvyslanec v Afghánistánu Ronald Neumann označil volby za historický úspěch. „Je to velký pokrok, když si uvědomíme, že před čtyřmi lety tady vládl Taliban a normální praxí bylo třeba kamenování žen o poločase fotbalových zápasů, teď ženy volí, sedí ve volebních komisích a jsou na kandidátkách,“ řekl americký velvyslanec. V Kábulu sledoval průběh voleb český senátor Jaromír Štětina. Před vysíláním jsme se ho zeptali, zda podle něj z voleb vzejde konečně vláda, která bude mít vliv na celé území Afghánistánu?
Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Bude to step by step. Půjde to postupně, bude to Kábul, velká města, okresní města a nakonec bude venkov. Jakým způsobem to bude probíhat, kde ti /nesrozumitelné/, kteří si to nepřejí a ti jednotliví polní velitelé budou klást odpor, to uvidíme, ale myslím si, že se již pomalinku daří, co tady vidím, ty jednotky afghánské armády konstituovat, alespoň to, co je vidět v hlavním městě a viděl jsem to konečně už předloni, tu snahu, i na severu, v Mazare Šarifu, viděl jsem to i v jiných afghánských městech, takže zřejmě ty peníze, které jsou určeny k vybudování armády jako symbolu státnosti, se používají správně.
Jan BUMBA, moderátor
——————–
Podaří se zapojit do demokratického procesu v Afghánistánu vlivné polní velitele, kteří mnohdy mají na rukou krev?
Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
No, prezident Karzáí na tuto otázku, kterou kladete vy mně, odpověděl tak: „My musíme pracovat s lidmi, které máme.“ A já si myslím, že na tom něco je. Samozřejmě ti, kteří se dopouštějí těch nejkrvavějších zločinů, ti by měli být vyřazeni, ale ono se to velice těžko odhaduje, kdo to byl, jakým způsobem se podílel na porušování lidských práv, to bylo porušování lidských práv během války a během velice dlouhé a kruté války, takže je docela možné a velmi pravděpodobné, že se do parlamentu dostanou lidi, kteří mají ruce krvavé, ale i za tuto cenu si myslím, že je důležité, aby se ten parlament vytvořil, poněvadž kdyby se a priori říkalo: „Ti lidé tam nesmí,“ tak by parlament vlastně vůbec nevzniknul.
Jan BUMBA, moderátor
——————–
Ve volbách kandidovalo i šest set žen. Ústava jim zaručuje poměrné zastoupení v parlamentu, podaří se ale to, co je na papíře, uvést do praxe?
Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ve městech to půjde, co se týče vesnic, tak samozřejmě ta křesla pravděpodobně zůstanou neobsazena, poněvadž pokud se ta vyhrazená místa neobsadí, tak to nemůže podle platné ústavy, tam nemůže nastoupit muž, a to prázdné místo, to bude ten vykřičník, to bude to upozornění, to memento, že je potřeba další kandidátku získat, další kandidátku přesvědčit a další kandidátku zvolit.
Jan BUMBA, moderátor
——————–
A kdy budou známy výsledky afghánských voleb?
Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já myslím, že ty předběžné výsledky by mohly být koncem týdne, ale jinak je můžeme očekávat až začátkem října, já jsem byl na té ústřední volební komisi, dostat ty výsledky zpátky z těch vesnic, to je velice těžké, vždyť si jenom vezměte, že k tomu je tady připraveno, aby to tam dovezli a zpátky, tisíc dvě stě oslů, tři sta koňů, čtyřiadvacet velbloudů, tisíc dvě stě náklaďáků, devět helikoptér, ty transportní problémy jsou možná někdy těžší než uspořádat samotnou volbu ve vesnici nebo v městečku.
Jan BUMBA, moderátor
——————–
Říká z Kábulu český senátor Jaromír Štětina.
Klíč| Štětina Jaromír; Senát; PSP