Paměti národa budou mít společný archiv

Paměti národa budou mít společný archiv
13:20 – 18.09.06
PRAHA (WR) – Deklaraci o spolupráci na projektu „Příběhy 20. století“ podepsali 14. září zástupci sedmi významných českých institucí. Podstatou svým rozsahem unikátního zvukového a obrazového archivu je shromáždění výpovědí a svědectví pamětníků, které dosud odděleně zaznamenaly a nadále zaznamenávají archivy participujících organizací.

Účast na projektu založením „Společenství paměti národa“ stvrdily tyto instituce: Český rozhlas, občanské sdružení Post Bellum, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR – Centrum pro orální historii, Židovské muzeum v Praze, Vojenský historický ústav AČR, obecně prospěšná společnost Živá paměť a Muzeum města Ústí nad Labem s pracovištěm Collegium Bohemicum.

Každá z těchto institucí dosud pracuje na svých vlastních archivech. Ty obsahují mimo jiné záznamy vyprávění veteránů z druhé světové války, českých a německých „antifašistů“, nuceně nasazených a dalších obětí nacistického bezpráví, bývalých vězňů koncentračních táborů nebo politických vězňů z období let 1948 – 1989 v ČSSR, disidentů z období normalizace, signatářů Charty 77 a dalších. Od dnešního dne chtějí tyto organizace své archivy sdílet, doplňovat, ale především spolupracovat při dalším natáčení a archivování (pokud pamětník udělí ke zveřejnění nahrávky souhlas).

Posluchači Českého rozhlasu a BBC již mohli slyšet mimo jiné příběh katolického kněze a politického vězně z 50. let Oto Mádra, příběhy několika českých veteránů z druhé světové války, kteří prošli sovětským Gulagem a dále také příběhy několika žen, které byly odsouzeny k mnohaletým trestům v komunistických kriminálech za údajnou špionáž, či výpovědi svědků vypálení Českého Malína na Volyni během druhé světové války.

Koordinátorem společného projektu je občanské sdružení Post Bellum, které sdružuje řadu novinářů a historiků. Předsedou občanského sdružení je redaktor Českého rozhlasu Mikuláš Kroupa. Mezi členy sdružení patří například další redaktoři Českého rozhlasu Adam Drda a Martin Křížek (dříve redaktoři BBC World Service – Czech Section), dále pak Jan Horník, Ondřej Bratinka, Hynek Moravec, historik Vít Makarius a další. Občanské sdružení Post Bellum, které se natáčení a archivování vzpomínek pamětníků věnuje od roku 2001, začalo ve spolupráci s Českým rozhlasem Rádio Česko z těchto unikátních příběhů připravovat dokumentární cyklus Příběhy 20. století, vysílaný od května 2006 na vlnách BBC World Service a ČRo Rádio Česko (sobota 13:06 a neděle 10:06 hodin) a pravidelně i na vlnách ČRo 1 – Radiožurnál (vždy v pondělí po 22:00 hodině).

Myšlenka projektu zaujala řadu českých osobností. Svým jménem jej zaštítili Pavel Bratinka, Petr Brod, Jiří Gruntorád, Ivan Havel, Michal Horáček, Vít Kolář, Daniel Kroupa, Václav Moravec, Jiří Pehe, Tomáš Pojar, Jan Ruml, Břetislav Rychlík, Karel Schwarzenberg, Anna Šabatová, Jaromír Štětina, Petruška Šustrová a Martin Vadas.

Projekt Příběhy 20. století, který dosud částečně financuje Český rozhlas, nyní hledá finanční partnery a sponzory. Podporuje jej Ministerstvo obrany ČR, Nadační fond obětem holocaustu a Česko-německý fond budoucnosti. Natáčení jednoho pamětníka a jeho další zpracování stojí pět tisíc koru. Ročně by chtělo sdružení Post Bellum natočit 300 – 500 výpovědí pamětníků.