OTÁZKA PRO TŘI

Souhlasíte s hodnocením, které na adresu KSČM pronesla moderátorka Ester Kočičková?

Miroslava Němcová, místopředsedkyně sněmovny a ODS

Ester Kočičková je originální osobnost. Pořad, v němž zazněl kritizovaný výrok, je pořadem satirickým. Samozřejmě, silná slova vzbuzují silné odezvy, ale pod pláštíkem této aférky bychom neměli zapomenout na podstatu tohoto režimu. Názor na komunismus mám stejný jako Ester Kočičková.

Jaromír Štětina, člen senátního Klubu otevřené demokracie

Sám bych si veřejně nedovolil nazvat kohokoli prasetem či sviní, neboť bych tím podpořil obecnou nenoblesu naší politické scény. Nevystupuji totiž v satirickém pořadu. Způsob omluvy Ester Kočičkové bravčovému zvířectvu ale nepostrádá vtip. Jistě si myslí spolu se mnou, že komunisté zaslouží odsudek, opovržení za to, že sociálně slabým podvodně malují vzdušné zámky, že si zaslouží říkat tvrdou pravdu o jejich zločinné minulosti a plánované zločinné budoucnosti, že patří v moderní demokracii k něčemu tak předpotopnímu, jako je lidožroutství či inkvizice.

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM

V našich zemích je košatá kultura nadávání a zvířecí přívlastky jsou její neodmyslitelnou součástí. Není podstatné to, že kritiku nesdílím, ale to, jakým způsobem dala svůj názor Ester Kočičková najevo. Chápu, když si někdo chce ulevit. Jinak to ale působí v hostinci a jinak z veřejnoprávního média. Kritizovat či dělat si z něčeho srandu v médiích lze a nikdo by neměl cenzurovat slovník užívaný v satiře. Ať si paní Kočičková používá i nadále zvířecí slovník, vypovídá to o jejím vkusu. Dotčení se buď ohradí, nebo nechají úsudek na posluchačích. Jde mi spíše o míru vkusu v ČRo a nenásilnou kultivaci slovníku ve veřejném prostoru.

Foto autor| Foto: ČTK a archiv