Omylem zvolen senátorem

KE DNI

Krátce po volbách do Senátu v Praze 10 si nově zvolený senátor Štětina, o jehož aktivitách jsme zase v posledních dnech mohli slyšet, chválil v tisku jakýže je on fořt, když ho volilo tak velké množství lidí, mluvil o jakémsi lidském řetězu, který vytvořili lidé, kteří mu dali svůj hlas. Jsem jedním ze zdejších voličů, a tak se občas ve vzpomínkách vracím k těmto jeho úvahám. Pravdou je totiž úplný opak senátorových představ. Při velmi malé účasti při volbách do Senátu by p. senátor došel k úplně obráceným číslům, kdyby si představil řetěz těch voličů, kteří ho nevolili.
Pravda o zvolení p. Štětiny senátorem je úplně jiná. Ve stejném volebním obvodu jako p.Štětina kandidoval na senátora kandidát ODS p. Ing. Malypetr, CSc. Člověk neobyčejně vzdělaný, kultivovaný a přátelský, s nímž byla radost komunikovat. Byl to senátorský kandidát mimo jakoukoli soutěž. P. Štětina tomuto kandidátu nesahal ani po kotníky. A když se k těmto kvalitám přidá masivní volební kampaň za jeho zvolení, nikdo z nás voličů ani chviličku nepochyboval o tom, že by inženýr Malypetr nebyl zvolen. A proto jsme si my – mnozí voliči – dovolili ten luxus nejít volit. Proč také, když jeho vítězství bylo jisté předem, když ostatní kandidáti proti němu neměli šanci. Senátorského kandidáta p. Štětinu neznal nikdo a tím se to stalo, že voliči otrávení z neustálých skandálů velkých stran, zatoužili po změně. V té době nikdo nevěděl, že naši zelení budou vlastně hnědí a že se tudíž žádná změna konat nebude. Výrazně lepší kandidát prohrál s panem Nikým jen proto, že my, jindy angažovaní voliči, jsme zůstali doma.
A tak jsme do budoucna získali poučení o odvrácené straně volebního zákona, že musíme jít k volbám nejen tehdy, kdy chceme, aby byl někdo zvolen, ale i tehdy, kdy chceme, aby někdo zvolen nebyl. P. Štětinu jsme začali poznávat až po jeho zvolení senátorem. A tak jak se nám představil plný nesnášenlivosti a jedu si může být jistý, že nikdy v budoucnu se nebude opakovat omyl, jehož následkem bylo jeho zvolení. Takový zázrak, jaký zafungoval v jeho případě, se v budoucnu nikdy nemůže opakovat.