Odsouzení komunismu v RE podpořil senátní výbor pro lidská práva

PRAHA 23. ledna (ČTK) – Přijetí rezoluce o odsouzení komunistických zločinů, o níž by mělo ve středu rozhodovat Parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE), možná podpoří i český Senát. Doporučil mu to jeho výbor pro lidská práva, který se za schválení rezoluce sám postavil. ČTK o tom dnes informovali senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, jedni z tvůrců novely o výslovném zákazu propagace komunismu.

„Je důležité, aby si západní demokracie uvědomily, jak nelidským systémem komunismus je,“ uvedl Mejstřík. „Přijetí rezoluce bude znamenat první celoevropské odsouzení komunismu,“ podotkl Štětina. Stejný postoj má i senátorský Klub otevřené demokracie, jehož členy oba senátoři jsou.

Senátní výbor pro lidská práva podle nich navrhl, aby se Senát podporou rezoluce zabýval na nadcházející schůzi. Horní komora se sejde nejdříve ve středu odpoledne, tedy až v den, kdy už by mělo Parlamentní shromáždění RE rezoluci pod názvem „Potřeba mezinárodního odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů“ projednávat.

Proti přijetí rezoluce již delší dobu bojují mimo jiné čeští komunisté v čele s místopředsedou strany Václavem Exnerem, který je označován za představitele konzervativního křídla v KSČM. Antikomunisté naopak zorganizovali petici za přijetí rezoluce. Na internetových stránkách www.svetbezkomunismu.cz ji do dnešního odpoledne podepsalo více než 2700 lidí. Podepisování dnes končí.

Jsou mezi nimi mimo jiné režiséři Václav Marhoul a Ondřej Trojan, architekt David Vávra, scenárista Petr Jarchovský, písničkáři Jiří Dědeček a Jaroslav Hutka, překladatelka Jaroslava Moserová, rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku David Jan Novotný nebo lékař Martin Jan Stránský, který předminulý víkend bojoval o vedení České lékařské komory.

Martin Horák kš