ODS má vést čtyři ze sedmi odborných výborů Senátu

Praha 21. listopadu (ČTK) – ODS má podle dosavadních dohod senátorských klubů vést čtyři ze sedmi odborných výborů horní komory. Místa předsedů ve zbývajících třech výborech mají obsadit v novém volebním období zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Klub otevřené demokracie. ODS, která v letošních volbách získala nadpoloviční většinu v Senátu, povede také mandátový a imunitní výbor. Vyplývá to z vyjádření, která dnes ČTK poskytli představitelé jednotlivých senátorských frakcí.

ODS má obsadit také funkce šéfů tří z osmi senátních komisí, klubu SNK připadlo vedení dalších dvou. Zbývající tři budou mít opět předsedy z ČSSD, KDU-ČSL a Klub otevřené demokracie.

Občanským demokratům má zůstat vedení ve výborech ústavně-právním, pro záležitosti EU a pro zdravotnictví a sociální politiku. Jejich předsedy mají být znovu Jaroslav Kubera, Luděk Sefzig a Alena Palečková. Hospodářský výbor by místo Milana Balabána (ODS), který mandát neobhájil, měl vést jeho stranický kolega Ivan Adamec. Podobné střídání zažije imunitní výbor, kde má Helenu Rögnerovou (za VPM) nahradit Jiří Pospíšil (ODS).

ČSSD díky početnímu posílení získá výbor pro veřejnou správu a životní prostředí, jeho předsedou má být Ivo Bárek místo bývalého senátora KDU-ČSL Jiřího Brýdla. Obdobně v čele výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Josefa Jařaba (za ODA) nahradí Karel Schwarzengberg (US-DEU/ODA). Lidovcům zůstal výbor pro kulturu, školství a lidská práva, povede ho Václav Jehlička.

V čele senátních komisí pravděpodobně znovu stanou občanští demokraté Josef Pavlata (volební komise), Jiří Oberfalzer (komise pro sdělovací prostředky) a Daniela Filipiová (komise pro práci Kanceláře Senátu), stejně jako Václava Domšová z klubu SNK (komise pro rozvoj venkova).

Její kolegyně z klubu Jitka Seitlová (za hnutí Nezávislí) se po dvou letech vrátí do čela komise pro krajany. Ústavní komisi pravděpodobně nově povede doktorka práv Jiřina Rippelová (ČSSD), která tak nahradí bývalého senátora KDU-ČSL Jiřího Stodůlku. Dočasnou komisi pro posouzení ústavnosti KSČM má nadále vést Jaromír Štětina (za Stranu zelených) z Klubu otevřené demokracie.

Druhá dočasná komise, která se věnovala dodržování lidských práv v Bělorusku má získat širší náplň i nového předsedu. Měla by se podle dostupných informací věnovat šířeji lidským právům i ochraně soukromí. Vlastimila Sehnala (ODS) by v jejím čele měl vystřídat současný místopředseda KDU-ČSL Josef Kalbáč. KSČM má v jednaosmdesátičlenném Senátu pouze dva zástupce.

Senát bude o složení svého nového vedení, výborů a komisí rozhodovat na první schůzi v povolebním složení, která začne 29. listopadu.