ODS brání antikomunistu

Langer: Zákrok policie na Letné byl nepřiměřený

Policisté zadržují aktivistu Jana Šinágla, který se 1. května vmísil do prvomájové demonstrace KSČM během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka a chtěl protestovat proti komunismu.
Zdroj: Foto ČTK, Autor: René Fluger

Jako nepřiměřený považuje místopředseda ODS Ivan Langer zásah policie proti Janu Šináglovi, který protestoval proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka na pražské Letné. Strážci zákona aktivistu zatkli. Langer chce, aby ministr vnitra František Bublan postup policie při nedělním mítinku KSČM vysvětlil.
„Jsme tím velice znepokojení o to více, že policie ani státní zastupitelství nereagovaly na průběh nedávné mezinárodní konference komunistických stran v Praze. Existuje podezření, že na ní mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu propagace komunismu,“ citoval Langer usnesení Výkonné rady ODS po zasedání širšího vedení strany. Langer se na věc zeptá Bublana ve sněmovně při pravidelných interpelacích.

„O případ se zajímám již od rána,“ řekl Bublan při svém jmenování do funkce premiérem Jiřím Paroubkem. Ministr uvedl, že pokud policista zhodnotí situaci tak, že je narušen veřejný pořádek, je jeho zákrok v pořádku. Bublan ale zatím nemá všechny potřebné údaje, aby mohl komentovat konkrétní situaci. Čeká například na videozáznamy z policejního zásahu.

Za zadrženého se postavil i senátor Štětina
Policie podle Langra neměří všem stejným metrem. Snaží se potírat pravicový extremismus a levicový přehlíží. Podle stínového ministra vnitra za ODS by se měla k oběma chovat stejně – „tvrdě nalevo jako napravo“.

Šinágl se podle policie dopustil dvou přestupků, proti veřejnému pořádku a proti právu shromažďovacímu. Proti postupu policie kvůli zadržení Šinágla protestoval také senátorJaromír Štětina (za Stranu zelených), spoluautor protikomunistické novely trestního zákona. „Je více než pobuřující, že je zadržen člověk, který spořádaným způsobem protestuje proti projevům třídní nenávisti členů extrémistické Komunistické strany Čech a Moravy, která dává neustále najevo záměr svrhnout dnešní demokratický režim,“ uvedl Štětina.

Ačkoli prvomájové manifestace KSČM doprovázejí protesty jejich odpůrců pravidelně, je zatýkání účastníků výjimečné. V roce 2003 policisté zadrželi tři mladíky, kteří se pokusili narušit průběh manifestace házením vajíček mezi její účastníky. Při oslavách o rok dříve policie zadržela dvojici mužů, která napadla jednoho příznivce KSČM a reportéra, který chtěl o incidentu napsat. Zadržen byl rovněž muž, který z nedbalosti najel svým autem na hlídané parkoviště na Letenské pláni.