Odmítám kandidovat do EP za TOP 09, oznámil europoslanec Štětina

idnes.cz,  foto: Michal Šula, MAFRA,
15. prosince 2018.

Europoslanec Jaromír Štětina odmítl v příštím roce obhajovat svůj post ve volbách do Evropského parlamentu na kandidátce TOP 09. „Nové vedení v čele s Jiřím Pospíšilem způsobilo rozkol v řadách TOP 09,“ vyjádřil Štětina kritiku na svém Facebooku. „Kritizovat ty, kteří se snaží topce pomoci a sám nic nedělat, není férový přístup,“ zareagoval pro iDNES.cz Pospíšil.

„Vedení strany spolu s europoslancem Pospíšilem nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách. Pan Pospíšil se snaží souběžně vykonávat funkci předsedy strany a europoslance,“ napsal Štětina na sociální sítě.

Podle europoslance Štětiny, který je zároveň místopředsedou podvýboru pro bezpečnost, není v lidských silách vykonávat poctivě obě funkce najednou.

Podle lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila byl Jaromír Štětina v minulosti několikrát vyzýván, aby do strany vstoupil. Opakovaně však nabídku odmítl. „Jeho kritika mě mrzí, více bych ocenil, kdyby do strany vstoupil a straně pomáhal,“ řekl pro iDNES.cz Pospíšil.

„Jeho rozhodnutí chápu. Pravděpodobně dostal nějakou lepší nabídku a proto tak nesmyslně útočí. Ještě před několika týdny projevoval zájem za TOP 09 znovu kandidovat,“ dodal Pospíšil.

„Osobní zájmy pana Pospíšila převažují nad jeho zájmy o osud strany,“ myslí si Štětina. „Navzdory velké podpoře členů topky, jejích krajských i regionálních výborů a svých početných voličů,“ dodal a vyjádřil voličům poděkování. Výkonný výbor TOP 09 informuje Štětina oficiálně v příštím týdnu,“ napsal europoslanec na svém Twitteru.

TOP 09 zatím oficiálně neoznámila, jak bude vypadat její kandidátka do Evropského parlamentu. Strana vyjednává o možné spolupráci v evropských volbách s dalšími stranami, o jednáních s TOP 09 před týdnem hovořil v rozhovoru pro ČTK šéf STAN Petr Gazdík. Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května.

Česko má v Evropském parlamentu 21 zástupců. V roce 2014 byli ve volbách zvoleni za TOP 09 a STAN kromě Štětiny a Pospíšila ještě Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák.