Odhalení arménského pomníku Kříž kámen v Jihlavě

Před kostelem svatého Ducha ve Smetanových sadech v Jihlavě byl dnes odhalen arménský pomník Kříž kamene. Pomník je darem jihlavské arménskočeské společnosti Urartu městu Jihlava.
Odhalení pomníku se zúčastnil i arménský arcibiskup.

 

Slavnostního odhalení se kromě arménského arcibiskupa a arménského velvyslance ve Vídni, pana Ašota Hovakimjana, zúčastnil i senátor Jaromír Štětina.

 

Podle zástupce společnosti Alexandra Sargisiana je pomník symbolem křesťanství, svobody a přátelství, který šíří arménské menšiny po celém světě. V Evropě je tento pomník v každém hlavním městě, pouze v Česku zatím není. Bude to historická událost,“ řekl Sargesjan.

 

Kříž kamene má připomínat, že v Arménii bylo roku 301 v době panování krále Trdata III. jako ve vůbec první zemi na světě přijato křesťanství jako oficiální státní náboženství. Pomník je vyroben z arménského růžového tufu.

 

Arménsko-česká společnost Urartu v Jihlavě je oficiálně zaregistrována od roku 2005. Arménská menšina však ve městě působí od roku 1992; věnuje se hlavně stavebním profesím. Společnost má nyní 92 členů, kromě Arménců jsou mezi nimi i Češi, Ukrajinci a Bělorusové. „Zabýváme se organizováním kulturních akcí, jež by měly seznámit Čechy s arménskou kulturou a naopak,“ řekl Sargisian