Nečekaný zvrat nastal včera v Senátu, když klub občanských demokratů odpoledne rozhodl, že smlouvy o americkém radaru v Česku nezařadí už dnes na program pléna, jak to měl v úmyslu.
O smlouvách tak rozhodne horní komora až v novém složení na prosincovém plénu.
„My jsme slušní. Jde o jednomyslné usnesení klubu, který se chová politicky uvážlivě. Ctí sice, že stávající senátoři mají ústavní právo hlasovat, ale mohlo by dojít k jakýmsi atakům o etice hlasování. Proto klub rozhodl, že smlouvy nebudou zařazeny na čtvrteční program,“ řekl na dotaz Práva předseda Senátu Přemysl Sobotka.
ODS má v 81členné komoře většinu a jejích 41 hlasů stačí k prosazení programu.
Přitom v uplynulých dnech Sobotka i předseda ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera připouštěli, jak Právo informovalo, že o radaru může definitivně rozhodnout plénum dnes. Jejich úmysl zkritizovaly ČSSD i KSČM. Žádaly, aby o tak závažných smlouvách rozhodla komora v novém složení.
Jde o funkci?
Ani na prosincové schůzi komory nebude muset mít ODS problém smlouvy o radaru schválit. ODS má 35 hlasů a lidovci sedm, pro radar budou hlasovat i senátor, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina. A to by stačilo.
Sobotka popřel, že za rozhodnutím klubu ODS jsou jednání o novém složení vedení komory. ODS ho totiž bude znovu kandidovat do čela Senátu, proti němu by mohl stát v případě dohody se soc. dem. lidovec Petr Pithart.
„Mám dvě zásadní priority v životě. Jednou je slušnost a pak je to obraz politické strany. Moje partikulární zájmy jsou zcela na vedlejší koleji, to jsem také sdělil klubu,“ prohlásil Sobotka
O tom, že by dnes měli senátoři rozhodnout o radarových smlouvách, napovídalo ještě dopoledne včerejší jednomyslné rozhodnutí zahraničního výboru. Ten doporučil schválit smlouvy plénu a v debatě zaznělo, že to bude dnes. Navíc senátoři, kteří neobhájili svůj mandát, se těšili, že osud radaru bude ještě v jejich rukách.
Například předseda výboru Richard Sequens (za US-DEU) zdůraznil, že se mu bude v klidu odcházet ze „slovutného Senátu“. Přidal se i končící nestraník Josef Zoser se slovy, že budou odcházet se „vztyčenou hlavou“.
Neodpustil si poznámku, že při loňské návštěvě na Marshallových ostrovech se tam všichni poslanci a senátoři, včetně levicových, vyslovili pro radar, ale po návratu do Česka svůj názor někteří změnili. Z jednání zahraničního výboru se omluvil včera Ladislav Svoboda (ČSSD), který už ale nekandidoval.
Odpoledne pak podpořil obě smlouvy o radaru i ústavně-právní výbor. Rippelová neuspěla s návrhem na odložení projednávání předloh na nové složení výboru. Proti smlouvám hlasovala jen ona a komunista Václav Homolka.