Libor DVOŘÁK, moderátor
——————–
O evropské bezpečnosti se trvale jedná a hlasuje i v jiném stálém orgánu, a tím je Evropský parlament. Jeho poslanec Jaromír Štětina je v tomto týdnu v Praze, čehož jsme využili k natočení krátkého rozhovoru, který se týkal hlavně ukrajinské krize a nebezpečí případné ruské expanze i jinými směry. Začali jsme tím, jakým tématem je na půdě Evropského parlamentu právě Ukrajina.
Jaromír ŠTĚTINA, europoslanec /nestr. za TOP 09/
——————–
Vzhledem k situaci v Sýrii ten zájem o Ukrajinu i v Evropském parlamentu poněkud upadl. Ale neřekl bych, že to je osudová záležitost, že se o Ukrajině a okupaci Krymu a Donbasu v Evropském parlamentu stále mluví. To nejdůležitější a nejspornější je poukazování většiny Evropského parlamentu na to, že je potřeba dodržovat Minské dohody. A já si myslím, že Minské dohody už jsou dávno mrtvé. Oni si ty němečtí i francouzští kolegové představují, že je možné věřit Vladimiru Putinovi, když podepsal tyto smlouvy. Není to pravda. Není potřeba tomu věřit a je potřeba Ukrajině pomoci jinak.
Libor DVOŘÁK, moderátor
——————–
Pane poslanče, to je samozřejmě záležitost celého ukrajinského konfliktu. Ale specielním tématem i pro Evropský parlament byl zajisté Krym, o kterém se mlčí zejména. Protože Minské dohody mluví především o Donbasu. Jak to vypadalo kolem hlasování o Krymu?
Jaromír ŠTĚTINA, europoslanec /nestr. za TOP 09/
——————–
My jsme minulý týden přijali velmi důležitou deklaraci, plénum Evropského parlamentu o Krymu. A o situaci s krymskými Tatary. Dalo to dost práce, ale to, co jsme přijali, je velice důležité. Já si dovolím odcitovat tu hlavní větičku. „Jednou ze základních podmínek znovunavázání vztahů spolupráce s Ruskou federací, včetně zrušení příslušných sankcí je obnovení ukrajinské kontroly nad poloostrovem. Řekl bych, že Evropský parlament pořád drží svoji pozici, mluví o okupaci. A tato rezoluce byla schválena více než čtyřmi sty poslanci Evropského parlamentu proti asi necelé stovce komunistů a některých socialistů.
Libor DVOŘÁK, moderátor
——————–
Pane poslanče, znamená to tedy, že v Evropském parlamentu převládá názor, že by se východní Ukrajina i Krym měly dostat zpět pod plnou ukrajinskou kontrolu?
Jaromír ŠTĚTINA, europoslanec /nestr. za TOP 09/
——————–
Já si netroufnu říci, že ten názor převažuje. Protože především extremisté na jedné straně, nalevo komunisti a na druhé straně například lepjanovci, ty se snaží to bombardovat a snaží se tu ruskou putinovskou pozici držet. Ale v každém případě jako celek Evropský parlament pořád má v tom jasno. Jestli v tom má jasno i Evropská komise, to si nejsem úplně jistý. Protože my jsme jenom parlament. To je od slova parlare, mluví se. A rozhoduje teda Evropská komise nebo Evropská rada. A tam by bylo potřeba si uvědomit, že jenom slova nestačí. Krom, Ukrajině je potřeba pomoct, pomoct především ekonomicky. Nedávno bývalý velvyslanec v Moskvě pan Kolář řekl, že potřebují Marshallův plán. My si musíme uvědomit, kolik stojí kilo míru a tý Ukrajině pomoct. Jinak budeme mít brzy hranice Evropy opět někde u Aše.
Libor DVOŘÁK, moderátor
——————–
Další otázka pro europoslance Jaromíra Štětinu. Bavíme se samozřejmě o Ukrajině, ale to znamená, že zároveň o Rusku. Vy už jste sám nejednou na to narazil. Jaký je v názoru na Rusko jakožto hlavního viníka ukrajinské krize v Evropském parlamentu rozdíl mezi post komunistickými zeměmi, zejména takovými, jako Polsko, nebo pobaltské země, a státy, dejme tomu Itálie, Španělska a dalších, které to k ruské hranici mají prostě daleko?
Jaromír ŠTĚTINA, europoslanec /nestr. za TOP 09/
——————–
Vy jste to velmi dobře odhadl. Ten Evropský parlament je rozdělen na země, kteří mají historickou zkušenost se sovětskou okupací, respektive s pobytem v sovětském bloku, a mezi těmi starými tradičními zeměmi, jako je Francie, zmíněné Španělsko a tak dále. My tam držíme basu dohromady. My, Poláci, Pobalťani, Estonci, Lotyši, Litevci, někteří Němci z východního Německa. Všichni, kteří to zažili, mají trošku jiné postavení. A my je se snažíme učit ty kolegy, který o tom nemají vůbec ani Ahnung.
Libor DVOŘÁK, moderátor
——————–
A to bude moje poslední otázka, pane poslanče. Máte dojem, po zkušenostech, které už v této sněmovně evropské máte, že se těm vůči Rusku shovívavějším dá vysvětlit, co to byla sovětská poroba a v čem koneckonců tkví dnešní nebezpečí hrozící z toho expandujícího minimálně potenciálně Ruska?
Jaromír ŠTĚTINA, europoslanec /nestr. za TOP 09/
——————–
Nesmíme zapomenout, že byla podepsána a až snad na Holandsko ratifikována asociační dohoda Evropské unie s Ukrajinou. A to je potřeba držet tuto, tuto linii. Jestli se to nestane, tak se to skutečně může vyplatit v tom smyslu, že se schengenský prostor a Evropská unie scvrkne na něco, co tady bylo už před třiceti, čtyřiceti lety.
Libor DVOŘÁK, moderátor
——————–
Říká europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.