O beznaději, matce nenávisti

Pokud chceš pochopit podoby národnostní nenávisti, zajeď na Balkán, slýchával jsem léta. Mnohem lepší je sedět v USA se skupinkou vzdělaných žen z Blízkého východu komentující americkou politiku.
Blízký východ je bolavé místo světa. Denně tam nesmyslně zemřou tisíce lidí. Hlavně mezi Palestinci a Iráčany. Zatímco západní média si všímají atentátů a řeší národnostní spory, politickou situaci a terorismus, ženy, které přijedou z regionu, vidí životy dětí a jiných žen zmařené, absurdně vystavené násilí a obviňují ze všeho „Ameriku“.
Amerika je totiž nejmocnější zemí, angažovaná v ropném průmyslu, zapojená do válek a sporů, klíčový hráč a nestojí vždy na „správné“ straně, když použijeme arabskou logiku. Je zajímavé sledovat, jak se prohloubil příkop mezi lidmi z Blízkého východu a USA. Možná to není poznat na tvářích diplomatů, šejků a amerických byznysmenů, ale obyčejní lidé hromadí smutek a nenávist, jelikož nevidí konec tunelu.
Muslimové vyčítají Spojeným státům kdeco. Od neospravedlněného útoku na Irák, přes podporu Izraeli, který se chová často nemilosrdně k palestinským civilistům, po způsob, jakým zobrazují americká média muslimy: jako lidi se sklony k terorismu a násilí. Když se zamyslíme nad plejádou obvinění, běhá člověku mráz po zádech.
Tohle totiž už není žádná mezi–kulturní diskuse o různých lidských hodnotách, to je radikální rozpor, kde beznaděj a zlost plodí nenávist a nepřátelství. Jaromír Štětina někde psal, že Rusové, imperiálně myslící a konající, stále poplakávají, proč je ostatní nenávidí, a přitom jim plení vesnice a žádají u jiných národů podřízenost. Američané také hloubají, proč je část muslimů vnímá jako Velkého satana, když jsou tak dobří lidé dbající na mravnost, slušnost a dobro. Oči vzdělaných islámských žen by jim měly napovědět, že příliš vnímají svět islámu politicky a málo lidsky. Nerozumějí muslimům a předsudky je nutí k bezhlavým mandátům pro vojáky. Američané, s nimiž se naše skupina novinářů dosud ve Washingtonu setkala, snášeli kritiku statečně a ochotně souhlasili, že současná politika plodí hodně násilí. Uklidnit vášně ale žádný nedokázal, ani netušil, jak vztahy napravit. Ameriku čekají těžké časy. A nás taky. V tomto sporu a boji nebude nikdo stát mimo.