Ring volný
Poslední vývoj událostí při vyšetřování Jiřího Čunka budí dojem, že se jedná o koordinovanou akci, jejímž cílem je zdůvodnit a zajistit nové jednání o jeho imunitě. A tím zmařit nezávislé vyšetřování a nenechat rozhodnutí na nezávislém soudu.
V rychlém sledu v posledních dnech šla obvinění státního zástupce Radima Obsta ze spolupráce s StB a vyjádření senátora Štětiny s odkazem na doposud utajované spisy BIS.
Nově se objevilo šetření Inspekce ministra vnitra Langra, která začala prověřovat podezření z nezákonného ovlivňování svědkyně Urbanové ze strany orgánů činných v trestním řízení. Navíc toto obvinění bylo vzneseno kontroverzním podnikatelem Romanem Vaškůjem.
Je skandální, že právě Vaškůj, který se podle všeho pravděpodobně pokoušel ovlivňovat svědkyni Urbanovou, disponuje interní korespondencí mezi orgány činnými v trestním řízení a svědkyní. Místo, aby se zpovídal ze svého jednání, vytváří další tlak na policejní orgány. Můžeme jen spekulovat, kde tuto korespondenci získal.
Orgány činné v trestním řízení jsou při vyšetřování kauzy Čunek od počátku pod obrovským tlakem. Nejen kritické výroky vládních představitelů či prezidenta na jejich adresu, ale i aktivita senátora za koaliční zelené Jaromíra Štětiny budí ve spojení s Romanem Vaškůjem podezření, že se jedná o cílenou kampaň, jejímž záměrem je ovlivnit nezávislost vyšetřování ve prospěch nejen Jiřího Čunka, ale i celé vládní koalice.
I role Inspekce ministra vnitra budí pochybnosti, když ihned řeší korespondenci, aniž by zjistila, jak je možné, že se tyto a podobné informace dostávají do rukou lidí, jako je Roman Vaškůj. Nyní inspekce okamžitě začala prověřovat vyšetřovatele další kauzy, ožehavé pro stabilitu vládní koalice.
Je to už druhý případ, kdy se aktivita Inspekce ministra vnitra nebezpečně shoduje se zájmy vládních představitelů. Naposledy šlo o případ nalezení „obětního beránka“ mezi vyšetřovateli, kteří pracovali na odhalení viníků úniku tzv. Kubiceho zprávy a kteří byli nesmyslně obviněni z obelhávání státního zástupce, který sám jejich postup opakovaně označil za zákonný a standardní.
ODS před volbami slibovala nezávislost Inspekce ministra vnitra a zamezení úniku interních policejních dokumentů. Po nástupu Ivana Langra do funkce ministra však dochází k naprosto opačnému efektu. Inspekce pod novým vedením budí spíše dojem politické policie. A dokumenty chráněné zákonem o ochraně utajovaných informací unikají účelově prostřednictvím vládních představitelů – naposledy tzv. Almerův dopis, čtený na jednání Sněmovny ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.
Skandální úniky z policie jsou, bohužel, jen důsledkem „pštrosí politiky“ této vlády, kdy v kauze tzv. Kubiceho zprávy nebyl nikdo potrestán, ačkoliv všichni konstatovali, že došlo jak k porušení zákona a k obejití státního zástupce, tak k porušení všech běžných postupů.
Foto popis|
O autorovi| Jeroným Tejc (Autor je poslanec a předseda bezpečnostní komise ČSSD)