Norbert Homola a jeho přátelé jedou na Sibiř hledat jeskyni a ostrov Jana Eskyma Welzla

Sudoměřice u Bechyně – Na severní pól po trase cestovatele Jana Eskymo Welzla se hodlá vydat místní hajný, cestovatel a dobrodruh Norbert Homola se dvěma přáteli. Martinem Strouhalem s kamerou na oku, a Pavlem Kolínským.
Tříčlenná expedice už jen čeká na poslední ruské razítko. Před cestou za dobrodružstvím se s nimi ve čtvrtek rozloučili také přátelé z obce. A protože u slavnostního aktu nechyběli Tatrmani, bylo třeba v celé expedici hledat i notnou dávku fabulace. Objevili jsme ji až na samém závěru.
Welzl po sobě z roku 1926 zanechal monumentální dílo, jímž zachytil své vzpomínky na život uprostřed mrazivého ledu v Severním ledovém oceánu. Ztratilo se. Údajně s prchajícími Němci a až mistr Z. W. Fixley ho objevil ve staré studni při svých archeologických vykopávkách. Bylo značně poničené, a tak se obrátil na renomovanou odbornici ze Sudoměřic, restaurátorku Soňu Růžičkovou, která dílo zrestaurovala. Tedy nakreslila barvami z drogerie. Do jaké míry se držela historické podoby, nikdo netuší, protože obraz zmizel beze stopy a není pamětníka, jenž by ho znal. S originálem se malířka shoduje pouze v tom, že svůj výtvor nakreslila rovněž na karton. Ale klobouk dolů, dalo jí to zabrat.
Když pomineme fixe s obrazem a mistrem Fixleyem, samotná cesta Norberta Homoly je skutečná. „Přesné datum záleží na posledním povolení, ale snad vyrazíme již příští pondělí. Cestu už rok připravujeme.“ Potrvá tři týdny a jejím cílem se stanou Ljachovskije ostrovy, o kterých se Welzl zmiňuje ve své knize. Výpravu na místo dopraví ruští pohraničníci. „Chceme najít jeho jeskyni a zjistit, zda na ostrově skutečně mohl dobývat uhlí, jak jsme o tom četli,“ upřesnil Homola.
Cestu si trojice financuje především z vlastní kapsy. Něco málo přidali sponzoři.