Nevybíravé útoky jsou časovanou rozbuškou

PRAHA – Do naší redakce přicházejí v těchto dnech vyjádření, stanoviska a názory, v nichž pisatelé, jednotlivci, kolektivy, organizace i stranické orgány vyjadřují své názory na brutální napadení poslance Jiřího Dolejše. I když nemůžeme pochopitelně publikovat všechny, vybrali jsme několik takovýchto hlasů.

Útok mne šokoval

Přeji soudruhu Dolejšovi brzké uzdravení. Jako komunistu, který za 33 let nezměnil názor a vždy jsem poctivě pracoval (rukama), aby mě nemohl nikdo pomlouvat, mě tento útok šokoval. Je to výsledek politiky naší vlády, která hledí jen na svůj prospěch bez ohledu na lidi. Naopak, podněcuje k nenávisti a vychovává k mamonu. Mohu to posoudit, pracuji 21 let jako školník na základní škole. Dnešní děti a jejich chování je úplně jiné než dříve. Hrubost, násilí a sprosté vyjadřování – to je výchova dnešních dětí. Rodiče na ně nemají čas, kompenzují to drahými dárky, tak děti vychovává ulice. Tímto ale nás, poctivé komunisty, nikdo nezastraší. Naopak, utvrdilo mě to v mém názoru, který vyjádřím ve volbách. Černý Pavel, Hradec Králové

Demokracie se posouvá

Tento útok je důsledkem trvalého tolerování fašizujících a antikomunistických sil v zemi. Řada veřejných činitelů – poslanců, politiků, publicistů a jiných aktivistů – veřejně nabádá nikoliv k politickému zápolení, ale k fyzické likvidaci komunistů – připomeňme jen nošení triček s nápisem »Zabij komunistu -posílíš mír«, výroky kterési Kočičkové, že komunisté jsou prasata, podobné polofašistické výroky senátorů Mejstříka a Štětiny, aktivistů Cibulky, Hučína a mnohých dalších, které v právním státě, který si říká demokracie, zůstávají nepovšimnuty. Nynější kapitalistická demokracie se postupně posouvá k tzv. tromokracii, tj. k režimu, v němž vládne teror. Odsuzujeme co nejrozhodněji surový fyzický útok na Ing. Jiřího Dolejše, ale i všechny formy násilí v této zemi, podkopávající nejelementárnější základy slušného chování mezi lidmi. Vyjadřujeme sympatie a plnou morální a lidskou podporu soudruhovi Dolejšovi.
OV KSČM v Rokycanech

Je to vážné varování

Útok na poslance Parlamentu ČR za KSČM Dolejše je útokem na demokratické základy tohoto státu. Jsou útokem na svobodu slova, jsou útokem na svobodné vyjadřování politického názoru. Jde o hrubou provokaci, která nemá ve slušné společnosti místo. Tento čin vážně poznamená červnové volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jsou varováním pro představitele parlamentních stran. Jejich často nevybíravé útoky na své politické oponenty jsou časovanou rozbuškou. Tento čin také vede k zamyšlení nad stavem naší společnosti. Jde v krátké době již o druhý útok na opozičního politika. Po napadení jabloneckého zastupitele a lídra tamní opozice J. Berounského ze Strany za otevřenou společnost, se nyní stal předmětem útoku místopředseda KSČM Dolejš. Tento ohavný čin opět dokazuje, že nastává nejvyšší čas, aby se jak do politiky, tak i do celé společnosti vrátila slušnost, mravnost, respektování názorů bez ohledu na politickou příslušnost, víru či rasu občana. Česká strana národně socialistická, vycházející ze svých historických zkušeností, kdy platila za své názory cenu nejvyšší, odsuzuje tyto hrubé útoky. Svoboda slova a názoru jsou pro nás zásadní, jsou základem demokracie, kterou zastáváme a hájíme. Nemusíme s mnohými názory souhlasit, musíme je ale respektovat. Česká strana národně socialistická vyzývá všechny demokratické strany, aby rázně odmítly a odsoudily tyto zločiny. Napadeným vyjadřujeme svoji solidaritu.
Česká strana národně socialistická

Dalo se to očekávat

Zpráva o napadení místopředsedy ÚV KSČM vzbudila pozornost, u některých (věřím, že většiny) politiků i pohoršení. Za velké překvapení to však považovat nelze, naopak se dalo něco podobného očekávat. Proč? V zemi, kde soudy zprošťují viny tzv. bojovníka za svobodu, který shromažďoval zbraně, v zemi, kde Senát opakovaně navrhuje na státní vyznamenání vrahy bezbranných lidí, kteří se provinili jen tím, že pracovali ve státě, kde moc legálně převzala strana, kterou nenáviděli, v zemi, kde byli a někde ještě jsou u moci lidé, kteří zbožňují např. Pinocheta, nemůžeme očekávat něco jiného. Když k tomu přidáme některé komentátory např. Mladé fronty Dnes, není důvod k divení. Největší zásluhu na tomto stavu však má pan Kalousek. Veřejně prohlašuje, za asistence orgánů činných v trestním řízení, že komunistická strana je zločineckou organizací. Prohlašuje to předseda vládní strany o straně parlamentní, která má víc než 2x větší podporu občanů než jeho KDU-ČSL. Mnozí »ochránci demokracie« si Kalouskova slova vysvětlují tak, že co komunista, to zločinec. A zločince je třeba trestat a jejich zástupce zvlášť. Proto považuji Kalouska za jednoho z největších viníků současného stavu v naší zemi. Dovedu si živě představit jeho škodolibou radost. Nevím, jak hlasoval v Poslanecké sněmovně o usnesení, které odsuzuje surový bezprecedentní útok na poslance Jiřího Dolejše. Pokud zvedl ruku pro, byl to vrchol jeho pokrytectví a falše. To by však nikoho nepřekvapilo. Právě tak nepřekvapila reakce M. Bendy, a nakonec celé ODS.
Bedřich Chasák, Rychnov n. Kn.