Nesmíme být na prodej

LIBEREC – Kritikou, namířenou do vlastních řad, nešetřili delegáti okresní konference KSČM v Liberci. Několik řečníků varovalo i před hrozící výměnou výnosných postů za program strany.
»Nejsme a nesmíme být na prodej. Nesmíme dopustit reciprocitu postů s programem strany,« zdůraznila předsedkyně OV KSČM Dana Lysáková. K její výzvě se přidal Milan Erbert z Českého Dubu, který varoval před povolební spoluprací KSČM s ČSSD. »Naši představitelé a poslanci jsou lidé s různě pevnými zásadami. Nesouhlasíme s tím, když naši poslanci hlasují za zvýšení svých platů. Proto naše organizace zastává názor – dvě volební období a dost,« prohlásil Erbert.
Delegáti se pustili i do nynějších snah o zákaz KSČM. Bývalý předseda strany Miroslav Grebeníček je označil za »nebetyčnou pitomost« a ironicky vzkázal autorům a signatářům výzvy: »Když chcete, tak nám pomáhejte. « Lysáková charakterizovala pokus o zákaz strany jako úpornou snahu o zviditelnění jednotlivců: »Tento pokus se dá označit jako mozková příhoda, která postihla pány Mejstříka, Štětinu a další.«
Grebeníčka podle jeho slov mile překvapilo, když mu delegáti konference nabídli, aby se stal čestným členem liberecké organizace, a to s právem hlasovacím, a ačkoli čestné předsednictví KSČM před časem odmítl, členství v liberecké organizaci přijal. »Do Liberce jezdím často a rád. Zdejší organizace v čele s předsedkyní Danou Lysákovou má lví podíl na tom, že jsme před 12 lety překonali vnitrostranickou krizi. Čestné členství přijímám, protože mi je nabídli naprosto upřímně,« řekl expředseda, když přebíral medaili. Delegáti mu také dali 12 růží jako symbol 12 let jeho vedení strany. »Miroslav Grebeníček je první, komu jsme čestné členství nabídli. Chtěli jsme tak ocenit jeho obětavost, hluboké člověčenství a skromnost. Je jedním z mála politiků, kteří za tak dlouhé funkční období dokázali být normálními lidmi,« prohlásila Lysáková.
Delegáti potvrdili ve funkci předsedkyně OV KSČM Danu Lysákovou a okresní výbor. Lídrem do nadcházejících parlamentních voleb zvolili právníka Josefa Vondrušku.