„Němec pro vládu jen píše stanoviska“

Kauza Čunek – Za státními zástupci jsme exministra Pavla Němce neposílali, tvrdí úřad vlády

Bývalý předseda US-DEU a ministr spravedlnosti Pavel Němec má podle šéfa Úřadu vlády ČR Jana Nováka „úplně standardní externí smlouvu“, podle které dělá „stanoviska k legislativním návrhům, jež se zejména „týkají justice“.
Poradcem prý není a v jeho popisu práce není stýkat se se státními zástupci.

* LN Podle našich informací Pavel Němec pracuje pro úřad vlády, respektive přímo pro premiéra Mirka Topolánka. Můžete mi říct, jakou má bývalý předseda strany US-DEU s vládou smlouvu?

Smlouva mezi úřadem vlády a panem Němcem je obecná, je od května tohoto roku na dobu neurčitou se standardní výpovědní lhůtou. Pan Němec vykonává externí služby pro mě a pro úřad vlády v legislativní oblasti a v rámci připomínkového řízení na základě úplně standardní externí smlouvy.

* LN Čím si vysvětlujete, že při květnovém otevírání justičního paláce v Jihlavě byl Němec oficiálně představen pořadatelem akce a předsedou Krajského soudu v Brně jako premiérův poradce? To přece není samo sebou, ne?

Možná je to tím, jak zmateně se v minulosti pojmy jako poradce v rámci vládní praxe používaly.

* LN Co konkrétně Němec dělá? Velmi dobře si pamatuji, že bývalý premiér Paroubek takto „standardně externě“ zaměstnával advokátní kancelář Miroslava Jansty. Pak ovšem vyšlo najevo, že Janstovi lidé například zastupovali stát v kauze narovnání s Nomurou…

Ta smlouva je obecná, takže vám mohu říct, co pan Němec dělá. V momentě, kdy úřad vlády potřebuje stanovisko k legislativnímu návrhu, který se zejména týká justice, vězeňství a vůbec resortu spravedlnosti, tak se obrací na odborníky, kteří s touto věcí mají zkušenosti, aby udělali stanovisko. A pan Němec mezi ně patří.

* LN Takže pro závažné věci, jako je třeba sbírání informací a vypracovávání stanovisek k probíhajícím trestním řízením, žádné zadání pro Pavla Němce od úřadu vlády neexistuje?

Ne.

* LN Ještě mě zajímá, zda do Němcovy náplně práce pro vládu patří i setkávání se státními zástupci či přímo s nejvyšší státní zástupkyní?

Nikoliv.

* LN Kolik peněz vlastně Němec od vlády za svoji práci dostává?

Částka je to nízká, ale přesnou výši nebudeme zveřejňovat.

* LN Mimochodem, můžeme ony smlouvy vidět?

Nikoliv, to se na mě opravdu nezlobte.

* LN Proč si vůbec úřad vlády najímá Němce? Tedy člověka, který jako předseda US-DEU a vicepremiér držel do poslední chvíle Paroubkovu vládu opíranou i o komunisty, za což ho ODS tvrdě kritizovala? Prý má dlouhodobě dobré vztahy s premiérem…

O jakýchkoli vztazích pana kolegy Němce odmítám hovořit. Ale je bývalý ministr spravedlnosti, je to velmi kvalitní právník. Takových lidí v republice není mnoho.

* LN Stávající ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil vždy Němcovo působení v čele resortu tvrdě kritizoval a činí tak i nyní. Kromě jiného řekl, že nejprve musí dát resort po Němcovi do pořádku. A předpokládám, že tento kabinet pokládá Pospíšila za lepšího právníka, než je Němec, protože jinak by byl asi exšéf unionistů ministrem i dnes, ne?

K tomu nemám žádný komentář.

* LN Ptal jste se ministra Pospíšila, zda je vhodné vzít na úřad vlády jako poradce právě Němce?

S panem ministrem Pospíšilem jsem o této věci nemluvil.

* LN Nemůže tedy pak – pokud Němec skutečně dělá jen to, co říkáte – dojít k rozporu? Tedy že vám Němec bude radit opak toho, jak to vidí Pospíšil?

No jo, ale to v rámci legislativních problémů vůbec není neužitečné. To je přece standardní věc, v rámci připomínkového řízení je přece spousta různých názorů.

***

Kauza Čunek a státní zastupitelství

Renata Vesecká

Nejvyšší státní zástupkyně vyměnila žalobce v kauze Čunek. Případ měl podle ní od sdělení obvinění Čunkovi řešit jiný žalobce než Obst. Ten podle ní navíc nereagoval na nestandardní postup policie při vyšetřování.

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek je stíhán kvůli podezření, že jako vsetínský starosta dostal zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real.

Arif Salichov žalobce z Jihlavy, který po Obstovi dostal kauzu na starost. Jeho prvním krokem bylo odvolání policejního vyšetřovatele Milana Šošovičky. Salichov také popírá, že by znal exministra Pavla Němce, až footografie svědčí o opaku.

Pavel Němec

Exministra spravedlnosti Paroubkovy vlády Pavla Němce dnes zaměstnává úřad vlády. Popírá, že by jeho schůzky s lidmi kolem kauzy Čunek byly na zakázku vlády.

Radim Obst

Vesecká ho v kauze nahradila Arifem Salichovem. Kromě formálního pochybení musel skončit i kvůli tomu, že nereagoval na výměnu e-mailů mezi vyšetřovatelem a korunní svědkyní. Navíc Vesecká prověřovala tvrzení senátora Jaromíra Štětiny, podle něhož má Obst neoprávněně bezpečnostní prověrku.

Zlatuše Andělová

Krajská státní zástupkyně v Ostravě, která od počátku dozoruje úplatkářskou kauzu Čunka. Potvrzuje sice, že se sešla s Veseckou a expremiérem Pavlem Němcem, ale odmítá, že by se spolu bavili o kauze Čunek.

Foto autor| Foto: ČTK, MAFRA, archiv LN