Nejvyšší státní zastupitelství vyměnilo žalobce v Čunkově kauze

Praha 8. června (ČTK) – Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) vyměnilo žalobce v údajné korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Místo přerovského státního zástupce Radima Obsta bude mít případ na starosti žalobce Arif Salichov z Jihlavy. Důvodem ke změně byla údajně procesní chyba. Podle některých zpráv se rovněž připravuje odvolání hlavního vyšetřovatele Milana Šošovičky.

Zatímco Čunek nový vývoj v kauze přivítal, zástupci opozice ho označili za snahu zamést věc pod koberec. Vládní politici se podle nich snaží zabránit tomu, aby se případ dostal před soud. Spor opozice s koalicí kvůli vývoji v případu vyústil až v přerušení schůze Poslanecké sněmovny.

Nový žalobce rozhodne, zda se případ dostane k soudu, což by mohlo ohrozit stabilitu vlády, nebo zda případ odloží. Je pravděpodobné, že změna, kterou navrhla Čunkova obhajoba, celý proces zdrží.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká uvedla, že případ měl od sdělení obvinění Čunkovi řešit jiný žalobce. Obst podle ní navíc nereagoval na nestandardní postup policie při vyšetřování. Podle ředitele trestního odboru NSZ Stanislava Potoczka spočívala chyba v tom, že trestní stíhání bylo vedeno místně nepříslušným státním zástupcem. Přerovský žalobce neměl kauzu řešit po sdělení obvinění, ale pouze dozorovat policejní vyšetřování.

Policejní komisař Šošovička prý navíc nad rámec svých pravomocí komunikoval s korunní svědkyní Marcelou Urbanovou, někdejší Čunkovou sekretářkou. Potoczek uvedl, že si psali elektronickou poštou. Dozorující státní zástupce Obst na to prý měl reagovat.

Sociální demokracie považuje nový vývoj v kauze za závažné porušení demokratických zvyklostí. Vláda se podle nich snaží případ manipulovat. Koaliční strany to ovšem popírají, stejně jako Vesecká, která zdůraznila, že při rozhodování nezaznamenala žádné politické tlaky.

ČSSD nevylučuje, že kvůli poslednímu vývoji vyvolá hlasování o nedůvěře koaličnímu kabinetu. Každopádně požaduje vysvětlení na půdě sněmovny. Dokonce ani zelení, kteří mají k setrvávání obviněného vicepremiéra ve vládě výhrady, to ale nepovažují za vhodné. Podotýkají, že politici by neměli do vyšetřování zasahovat. Protože koaliční strany zařazení debaty o Čunkovu případu vetovaly, chtějí sociální demokraté až do úterý blokovat jednání dolní komory.

Vesecká nedávno k Čunkovu návrhu odebrat kauzu dosavadnímu žalobci řekla, že si státní zastupitelství vyžádalo spisový materiál, aby mohlo věc posoudit. Obst se dnes k odebrání případu nechtěl vyjadřovat.

Obstovu účast při vyšetřování případu kritizoval senátor Jaromír Štětina (za Stranuzelených), podle něhož Obst pravděpodobně neoprávněně získal bezpečnostní prověrku.Štětina tvrdí, že má důkazy o Obstových kontaktech s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Skutečnost, že dozorem nad Čunkovovým případem byl pověřen Obst, je podle senátora důkazem politického pozadí celé kauzy.

Čunek je stíhán za údajné přijetí úplatku. Podle obvinění v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i zástupci firmy obvinění odmítají.

khj mal