ŠESTNÁCT LET PO PÁDU KOMUNISTŮ LIDÉ HLEDALI PŘÍČINU JEJICH NYNĚJŠÍ SÍLY
PRAHA, 18. 11. 2005
Nejprve oba vzdali »hold« studentům z listopadu roku 1989, poté se však stihli pohádat – bývalý a nynější prezident, Václav Havel a Václav Klaus. Důvod? Evropská vlajka nad Pražským hradem.
Hudebník Michael Kocáb a výtvarník Bořek Šípek se totiž včera odpoledne pokusili vyvěsit na Hradě vlajku Evropské unie. Jakmile ale přistoupili k jedné z vysokých žerdí, voják z Hradní stráže jim v tom zabránil. A zavolal tříčlennou posilu, která umělcům dala důrazně najevo, že vyvěšení modré vlajky s hvězdami nepřipustí.
»Ale to je omyl, že tu vlajka Evropské unie nevisí,« snažil se je přesvědčit Kocáb. Vojáci však tvrdili, že plní příkaz prezidenta Václava Klause, který už před loňským vstupem země do unie říkal, že vlajku na Hradě nechce.
»K plnohodnotnému členství v EU vede určitě jiná cesta, než je eurofangličkářství,« řekl Klausův mluvčí Petr Hájek poté, co se v říjnu snažili umělci poprvé přesvědčit prezidenta, aby evropskou zástavu vyvěsil. Včerejší druhý pokus je podle něj jen projevem neúcty ke státnímu svátku.
Na stranu umělců se ale přidal Havel. Podle něj je téměř skandální, že vlajka na Hradě není: »Při cestách po Evropě jsem si všiml, že na všech sídlech hlavy státu i na všech vládních budovách v členských zemích vlaje vedle národní vlajky i vlajka unie,« řekl pro ČTK.
Premiér Jiří Paroubek si přisadil, že on by modrou vlajku vyvěsil, pokud by byl prezidentem.
Ostatní včerejší vzpomínkové akce probíhaly o poznání klidněji.
Lidé na nich protestovali především proti vysokým preferencím KSČM. Symbolicky odmítnutí komunistické strany vyjádřily tisíce lidí, kteří se svíčkami v rukou spojili budovu pražského Pečkova paláce, bývalého sídla gestapa, a ústředí KSČM ve stejné ulici.
Senátor Jaromír Štětina, který akci zaštiťoval, vyzýval poslance ČSSD, ať podpoří zákon o zákazu propagace komunismu: »Stačilo by dvacet ze sedmdesáti členů klubu a zákon projde!«
K mnohem radikálnějšímu postupu proti komunistům vybízel pár hodin před Štětinou na stejném místě Milan Paumer, člen skupiny bratří Mašínů: »Držím palce mladým, aby dovedli revoluci do konce. Možná ale, že k tomu budou muset vytáhnout bouchačky stejně jako my.« Na tuto demonstraci, pořádanou Mladou pravicí a Konzervativní stranou, ale dorazila zhruba jen dvacítka mladých.
Na obou demonstracích před sídlem KSČM, na Národní třídě, ale také už ve středu na semináři ve sněmovně se mluvilo o tom, kdo za sílu komunistů může.
Exprezident Havel, který s bývalým německým prezidentem Richardem von Weizsäckerem včera zapálil svíčku u Pečkova paláce, si od několika shromážděných lidí vyslechl, že je to jeho vina.
Na Národní třídě lidé zase pískali na premiéra Jiřího Paroubka. Pokřikovali na něj, že je demagog nebo ať odletí na Mars, v narážce na jeho dřívější výrok, že klíčové zákony sociální demokracie prosadí s kýmkoliv, třeba i s komunisty nebo s Marťany.
Ve sněmovně ve středu Paroubek připomněl, že stanovil několik podmínek pro budoucí spolupráci s komunisty. Na svůj řečnický dotaz, zda jsou komunisté nebezpeční, si sám odpověděl: »Nejsou.« A to prý proto, že dnes nesedí v Moskvě Stalin nebo Brežněv a Rusko nemá vojsko schopné přesunout se rychle do Prahy.
Opět odmítl, že by jeho politika posilovala KSČM: když se stal premiérem, měli komunisté dvakrát větší preference než ČSSD, říkal.
Foto popis| Hudebník Kocáb a výtvarník Šípek se pokusili neúspěšně vyvěsit na Pražském hradě evropskou vlajku.
Foto popis| Lidé – stejně jako v předchozích letech – zapálili nejvíc svíček na pražské Národní třídě.
Foto autor| FOTO: HN – FRANTIŠEK VLČEK
Foto popis| Bývalý český prezident Havel uctil spolu s německým protějškem Weizsäckerem odvahu studentů.
Foto autor| FOTO: HN – ZUZANA ŠMAJLEROVÁ