Nechtějí, aby se ze Štrasburku řídila EU. Pomůže brexit?

tyden.cz
18. května 2017, rubrika: Evropa

Nadcházející odchod Británie z Evropské unie znovu oživil mnohaletou debatu o zrušení sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Všechny dosavadní pokusy o určení jediného sídla sboru ztroskotaly na odporu Francie, podle některých evropských politiků ale nyní svitla nová naděje. Začalo se totiž jednat o tom, že by alsaské město mohlo dostat výměnou za europarlament jednu či obě evropské agentury, které se kvůli brexitu budou muset stěhovat z Londýna. Čeští europoslanci by jediné sídlo Evropského parlamentu sice uvítali, ze zkušenosti jsou ale skeptičtí k tomu, že by iniciativa tentokrát uspěla.

Oficiálním sídlem Evropského parlamentu je Štrasburk, kde se na základě evropských smluv každoročně koná dvanáct čtyřdenních plenárních zasedání. Výbory a frakce parlamentu ale zasedají v Bruselu. Generální sekretariát navíc sídlí v Lucemburku. Náklady na pravidelné přesuny parlamentu z Bruselu do Štrasburku činí zhruba 114 milionů eur ročně (tři miliardy Kč).

Evropský parlament by podle serveru Politico chtěl nabídnout Francii výměnou za souhlas se zrušením sídla ve Štrasburku přemístění Evropské lékové agentury (EMA) se zhruba devíti sty zaměstnanci z Londýna právě do alsaské metropole. Na východ Francie by se mohl stěhovat i menší Evropský bankovní úřad (EBA), který nyní rovněž sídlí v britské metropoli.

Přesun evropských agentur by měl Štrasburku podle představ evropských politiků kompenzovat finanční výpadek, který by vznikl tím, že by do města už na plenární zasedání nejezdily tisíce poslanců, parlamentních zaměstnanců, tlumočníků, novinářů a lobbistů. Zaměstnanců evropských agentur by bylo sice méně, ve městě by ale pobývali trvale, a ne jen čtyři dny v měsíci.

O získání jedné z londýnských agentur po brexitu přitom usilují desítky měst z téměř všech členských zemí EU. Sídlem EMA chce být třeba Bratislava. Česko by zase chtělo z Londýna do Prahy dostat EBA. Rozhodnout by se mělo v říjnu.

Jediné sídlo europarlamentu by podpořili všichni čeští europoslanci oslovení ČTK. „Diskuze o jednom či dvou sídlech Evropského parlamentu, to je taková trvalka, o které se tady pořád hovoří,“ uvedl poslanec Jaromír Štětina (za TOP 09 a Starostové). Při posledním hlasování k tématu se vyslovil proti vícero sídlům, protože je to „nesmyslné“ a „plýtvavé“. Jeho frakční kolega Jiří Pospíšil (za TOP 09 a Starostové) je rovněž odpůrcem neustálého přesouvání parlamentu, nemyslí si ale, že by měla současná iniciativa naději na úspěch. „Pochybuji, že by se Francie vzdala toho, aby na území Francie bylo jedno ze sídel Evropského parlamentu,“ řekl.

Poslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) by uvažované zrušení sídla parlamentu ve Štrasburku výměnou za agentury rovněž podpořil. Vznikla by tím podle něj sice disproporce v počtu agentur v západní a východní částí EU, „ale já bych v tomto případě byl poměrně dost velkorysý a opravdu se to snažil jednou provždy vyřešit“, uvedl.

Také poslankyně Dita Charanzová (za ANO) již několikrát hlasovala, aby měl europarlament jediné sídlo. „Tohle stěhování národů stojí hodně peněz, nedává to smysl,“ uvedla. Je podle ní třeba počkat, jak se k věci postaví nový francouzský prezident François Macron. „Osobně si ale nemyslím, že by Francie šla na to, že vymění Štrasburk jako místo instituce EU za místo pro agenturu,“ uvedla. Štrasburk je podle ní navíc „symbolem sjednocené Evropy“, a proto by v něm některá z evropských institucí sídlit měla.

Podle poslance Miroslava Pocheho (ČSSD) je jedno, kde sídlo parlamentu bude, hlavně, aby bylo pouze jedno. Evropský sbor se podle něj nemusí vzdát nutně Štrasburku, ale třeba i Bruselu. „Absurdita“, kterou podle něj pravidelné stěhování z belgické metropole na východ Francie je, se totiž voličům těžko vysvětluje, tvrdí Poche.

Podle poslance Jaromíra Kohlíčka (KSČM) by se nemělo uvažovat ani tak o zrušení sídla europarlamentu ve Štrasburku, který je „symbolem německo-francouzského tandemu“, ale o přesunu centra Evropské unie do jejího „geometrického středu“. Z Bruselu a z Lucemburku by se měly instituce přesunout do Prahy, Vídně nebo Bratislavy, řekl Kohlíček. Nejlepší by podle něj bylo přesunout centrum EU do Rumunska. „Ceaušescův palác (v Bukurešti) by bylo vynikající sídlo pro Evropskou komisi,“ uvedl v nadsázce.