Nebojíte se čertů ani pekla?

Jičínsko ­ V současných dnech se můžete seznámit s historií i pověstmi také našeho kraje v seriálu České televize Výprava za českými čerty. Projekt novináře Jaromíra Štětiny, jehož badatelská výprava zamířila také na Jičínsko, mapuje na cestě z jihočeských Sudoměřic celými Čechami příběhy související s čerty a mocnostmi pekelnými. Výsledky v průběhu loňského roku zaznamenal filmový štáb a vznikl tak jednadvacetidílný seriál. Formanský povoz tažený dvěma grošáky urazil po místech spojených s čertovskou tematikou téměř tisíc kilometrů. V našem kraji pátrala výprava také na Troskách i Bezdězu.
V příběhu spojeném vznikem Zebína byl připomenut příběh chudého chasníka Václava. Ten prý vyhrál závod v běhu ze Soběrazi s čertem, který běžel až z Vrchlabí. „Vypočítali jsme, že čert musel letět rychlostí osmadevadesát kilometrů za hodinu, přesto však prohrál a díky vysypání kamínků z jeho boty vznikl kopec Zebín,“ shrnuje informace Jaromír Štětina. Výprava mimo jiné objevila také krásnou hospodu v Dolním Podůlší, a natočila tam jeden z dílů seriálu. K místní pověsti poskytla podrobnější informace rovněž Naděžda Kalousková, se ředitelka Vlastivědného muzea v Železnici.
Podle slov iniciátora seriálu zůstává faktem to, že lidé často neznají pověsti o kraji, ve kterém žijí, což je velká škoda. A na druhé straně připouští, že bádání o zlu je poměrně těžké. Čertovské zlo se totiž nevyskytuje jen ve starých hradech a klášterech, ale je všude okolo, například i v lidských duších.