Národní konvent o EU: čeští europoslanci nevítanými hosty?

Dosavadní důležitá zasedání Národního konventu o EU se musela obejít bez přítomnosti českých zástupců v Evropském parlamentu. Stejně jako úvodní slavnostní setkání, tak i dnešní kulatý stůl o migrační politice se kryje s termínem plenárního zasedání Evropského parlamentu, který je znám s půlročním předstihem.

„Do debaty o směřování České republiky v Evropské unii bych se přirozeně ráda zapojila. Státního tajemníka Prouzu už jsem proto požádala, aby termíny akcí Národního konventu byly stanovovány s ohledem na možnosti členů Evropského parlamentu,“ konstatuje europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

První slavnostní zasedání Národního konventu o EU se uskutečnilo právě v den, kdy se čeští europoslanci účastnili bruselského plenárního zasedání 13. listopadu. Dnešní zasedání k velmi důležité migrační politice opět koliduje s jednáním Europarlamentu, navíc v den, kdy toto shromáždění poctil svou návštěvou papež František.

„Pokud se má konvent nadále nazývat národním (a ne vládním či parlamentním), je třeba umožnit účast na něm i českým europoslancům, byť opozičním. Mohu jen věřit, že jde o pouhé organizační nedopatření, které vláda urychleně napraví,“ podotýká europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „Anebo ať vláda nazývá věci pravými jmény a přejmenuje konvent na vládní a nikoli národní,“ poukazuje Polčák. „Europoslanci byli na rozdíl od členů vlády a Parlamentu zvoleni poté, co se k evropským tématům obšírně vyjadřovali, a s prostředím Evropské unie jsou v pravidelném styku. Jejich neúčast v debatách je na &scar on;kodu českým zájmům,“ shodují se oba čeští zástupci v Evropském parlamentu.