Olomouc 9. července (ČTK) – Nádvoří olomoucké Vyšší odborné školy sociální Caritas bude zdobit zhruba od poloviny září monument lidských příběhů. Stavební kameny, ze kterých je složen, symbolizují osudy lidí například z Ugandy, Arménie či Kosova. Kameny přivezli studenti školy ze svých zahraničních praxí. Výtvarné dílo bude připomínat dům s okny symbolizujícími pohled do duše, řekl dnes ČTK Ivo Mludek z vyšší odborné školy.
Kameny podle Mludka pocházejí z míst, kde se studenti setkali s lidmi, jejichž příběh si zaznamenali. „Jeden z kamenů symbolizuje například příběh dívky z Ugandy, která musela od 12 let sloužit jako sexuální otrokyně, další osud muže, jemuž zemětřesení v Arménii v jedinou chvíli zabilo celou rodinu a zbořilo většinu domů, které za svůj život postavil jako zedník,“ uvedl Mludek.
Součástí díla bude dřevěný model složený ze sloupů, které budou tvořit okna. V každém z nich bude položen jeden kámen. Studenti jich dosud přivezli 45, další kámen škole zašle kmotr projektu, novinář a senátor Jaromír Štětina.
V současné době má monument, jehož autorem je sochař Lubomír Dostál, 2,5 metru. Každý rok se ale bude zvětšovat. „Jak budou přibývat jednotlivé příběhy, budou přibývat i sloupy,“ vysvětlil ředitel školy Martin Bednář.
Dílo bude slavnostně odhaleno 10. září na nádvoří školy při příležitosti oslav 10. výročí existence zařízení. „Zbývá jen, aby studenti vyryli na kameny jména lidí, ke kterým se kámen váže,“ uvedl Mludek. Doplnil, že záměrem studentů je, aby dílo připomínalo všem lidem, že se jich týkají osudy trpících a strádajících i ve zdánlivě vzdálených místech.
Vyšší odbornou školu sociální založil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Zájemci v ní studují obor charitní a sociální činnost a sociální a humanitární práce. Každoročně do školy nastoupí více než 100 studentů, kteří poté pracují v charitních, sociálních a humanitárních službách.
Vladimír Onderka iri rot