Nadotek již pozítří

S filmovým festivalem, který v Ústí nad Orlicí napíše už osmé pokračování, jsou spjata jména řady českých dokumentaristů.

Ústí n. O./ Prostory nově zrekonstruované Malé scény přivítají třídenní produkci dokumentárních filmů. Na programu budou mimo jiné zajímavé besedy, projekce pro školy a uvedení festivalové verze filmu Občan Havel.
V sobotu večer budou udělena tři, možná i čtyři ocenění. Dvě hlavní festivalové ceny v kategorii filmů do třiceti a nad třicet minut, a v neposlední řadě cena Milana Maryšky za přínos dokumentárnímu filmu. „Letos ji obdrží in memoriam Pavel Koutecký,“ prozradil ředitel festivalu Nadotek Jiří Flídr.

Čtvrteční rarita, komedie Kasaři

Neoficiální zahájení obstará ve čtvrtek dopoledne dokumentární film zesnulého Pavla Kouteckého Občan Havel, který po režisérovi dokončil Miroslav Janek. Žákům škol by měl představit našeho prvního polistopadového prezidenta. Soutěžní projekce začne ve stejný den od 13 hodin. Po prvních šesti filmech si budou moci návštěvníci festivalu vychutnat ve večerní části programu „bonbonek“. Tím bude komedie Kasaři v režii Pavla Blumenfelda, která se točila v Ústí nad Orlicí. Organizátorům v čele s Jiřím Flídrem se ji podařilo sehnat v původní filmové kopii.
Na pátek je pro školy připraven film Zenta o osudu rakouskouherského křižníku, na kterém bojovali i čeští námořníci. Vedle soutěžní produkce se na plátně v Malé scéně objeví také loňský vítězný snímek v kategorii do třiceti minut Jak se dělá člověk režiséra Jana Látala. Představí se také Olga Sommerová, jež osobně uvede dokument Sedm světel. Třídenní promítací maraton zakončí druhý loňský vítězný film, Nízký let Jana Šikla, a premiérově pro veřejnost také Občan Havel.
Festival Nadotek je spjat za dobu s celou řadu osobností. Jeho ředitel Jiří Flídr zmínil namátkou některé z nich: „Duchovním otcem a kamarádem festivalu byl Jan Špáta, zapomenout bychom neměli na dokumentaristu a senátora Jaromíra Štětinu. Ke zpřízněným tvůrcům patří Olga Sommerová, Olga Špátová, Jana Hádková a spousta dalších zajímavých jmen. Na to, že jsme regionálním festivalem, je pro nás potěšující jejich zájem a fakt, že se za námi vracejí. Předsedou pětičlenné poroty letos bude Miroslav Janek, střihač a režisér, zasedne v ní i zdejší husitský farář Erwin Kukuczka.“ …2

Region| Východní Čechy