Nad předsedou lidovců láme hůl už i Štětina

Nová podezření kolem Jiřího Čunka znejistily jeho kolegy v horní parlamentní komoře, a to i z vládní koalice. Včetně Jaromíra Štětiny (za SZ).
Ten vedl kampaň proti jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli úplatku. Štětina teď soudí, že by Čunek měl rozkrýt své majetkové poměry z doby před vstupem do politiky.
Jestli se prokáže věrohodnost informací ČT a Čunkova vina, měl by být stíhán, sdělil včera na dotaz Práva Štětina. „Nemělo by se skrývat to, co bylo předtím, než člověk vstoupil do politiky. Člověk má být naprosto transparentní po celý svůj život,“ zdůraznil v souvislosti se současným Čunkovým mlčením.
Nemyslí si však, že by vicepremiér měl teď hned odstoupit z vládní funkce a vzdát sesenátorského mandátu.
Štětina se ohradil proti všeobecnému přesvědčení, že se vicepremiéra nekriticky zastával, když hlasoval v únoru proti jeho vydání k trestnímu stíhání. „Mně jde o to, aby měl spravedlivé podmínky vyšetřování, což mu přerovské státní zastupitelství neposkytovalo,“ řekl Štětina. A dodal, že za půl roku se v kauze Čunkova vina neprokázala.
Jasno už má předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). „Pokud se potvrdí pravdivost informací médií, tak je to samozřejmě obrovský problém pro celou politickou scénu a je úkolem předsedy KDU-ČSL, aby ji sám okamžitě vyřešil,“ řekl Právu. Na dotaz, zda by měl odstoupit, poznamenal: „Samozřejmě.“ Stejný postoj jako šéf Senátu zaujímá i předsedkyně klubu ČSSD Alena Gajdůšková. „Není možné, aby nadále pan senátor a místopředseda vlády v té pozici zůstával,“ uvedla.

„To je celý Čunek!“

„To je celý Čunek,“ reagoval pro Právo předseda senátního ústavněprávního výboru Jaroslav Kubera (ODS).
Za obrovský problém považuje to, pokud Čunek bral podporu od státu, aniž by ji potřeboval. „Určitě by si měl pamatovat, jestli bral sociální dávky, a také by měl na to nějakým způsobem reagovat,“ řekl.
Lidovečtí senátoři jsou opatrní. „První je vysvětlení, pak se bavme dál,“ řekl ČTK předseda klubu Adolf Jílek. Místopředseda klubu Josef Vaculík naopak necítí potřebu Čunkovo vysvětlení požadovat. „Vidím to jako umělé vyvolávání duchů a nehodlám tím zatěžovat svou mysl,“ uvedl.
Předseda klubu SNK Josef Novotný na Čunkovu obranu prohlásil, že když se dříve například někdo hlásil na pracovním úřadě, tak se nepátralo po jeho finanční situaci. „Znepokojuje mne ale, že se informace z bank dostaly ČT,“ řekl Právu.
Překvapivě dodal, že se mezi senátory více diskutuje o tom, s „jakou babou“ se objevil Čunek na nedělní recepci na Hradě. Mluvčí lidovců Martin Horálek Právu sdělil, že vicepremiéra doprovázela „rodinná přítelkyně“. Čunek v bulváru uvedl, že mu její účast doporučila sama manželka.