Nacionalisté: Agpi se chce zbavit vepřína

Lety – Členové Národní strany obvinili soukromou společnost Agpi Písek, která vlastní vepřín blízko bývalého sběrného tábora pro Romy v Letech, že chce po státu stamiliony korun, a tím chce okrást všechny lidi. Romové i vedení firmy to považují za další předvolební tah, kterým se chce strana zviditelnit, a shodně označili tvrzení nacionalistů za hloupost.
Nacionalisté tvrdí, že se mylně zastávali soukromé firmy, kterou považovali za poškozenou. Nyní, po konzultacích s lidmi na Písecku, tvrdí, že společnost sama usiluje o vykoupení vepřína, protože je prasečák zastaralý, nevyhovuje hygienickým normám a bez státních dotací se neobejde.
„Ne, nejsou to cikánští lobbisté, kteří si přejí vykoupení vepřína, ale akcionáři společnosti Agpi, členové představenstva a dozorčí rady. Vykoupení vepřína a jeho přestěhování za téměř miliardu korun je pro firmu jedinou šancí na další podnikání,“ říká mluvčí strany Petr Eliáš. Odvolává se na informace z Písecka. „Lidé nám tam tuto verzi potvrdili,“ říká.

Firma nechce být vtažena do předvolební agitace

To absolutně ředitel společnosti Agpi odmítl. „Nechceme být vtaženi do žádné předvolební agitace jakékoliv strany. Toto tvrzení je proti selskému rozumu,“ řekl ředitel Jan Čech.
Společnost Agpi Písek přitom od začátku tvrdí, že pokud chce stát řešit problém v Letech, ať přijde s variantou, která podnik nepoškodí, ale že problém ona nevyvolala ani nevyvolává, proto nebude konkrétně o vykoupení vepřína usilovat.
Romy pak nacionalisté označili za najaté cikánské štváče plnící roli aktivizátorů, kteří mají letský problém vyhrotit až do společensky neudržitelné situace.
„Je to holý nesmysl, opět jen manipulování s lidmi před volbami, zneužívání věcí z doby nacismu k předvolebním agitacím. Už je na čase tuto stranu zakázat či jí dát přes prsty,“ řekl předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. Přes prsty by přitom mohli nacionalisté dostat za své výroky o genocidě a holokaustu – zločinu proti lidskosti a vyvražďování – od policistů. Tento týden totiž v Písku na policejní stanici vypovídal senátorJaromír Štětina, který na konci ledna na demonstraci nacionalistů v Letech byl.
Tvrdí, že lídr strany Jan Skácel na demonstraci popíral genocidu v Letech, což je trestný čin. „Policistům jsem předal dvě televizní nahrávky, na kterých jasně pan Skácel říká: Tady žádná genocida nebyla. To se domnívám, že pro naplnění skutkové podstaty trestného činu stačí,“ řekl Štětina.
Policisté nyní nechají udělat rozbor nahrávek. Vyšetřování přestupku zástupce Výboru pro odškodnění romského holokaustu Markuse Papeho už přitom čimeličtí policisté ukončili a předali Letům na Písecku. Obec ale nemá přestupkovou komisi, proto případ předala mirovické komisi a ta následně úřadu pro Prahu 4, kde má Markus Pape přechodný pobyt.