Na přetřesu Karel Marx

Současná krize zasáhla do života mnohých občanů naší vlasti. Svědčí o tom vysoký počet nezaměstnaných a třeba i nízké tržby v obchodech, což znamená menší odběr zboží od výrobců a následně pak omezování výroby, ztrátu zakázek, a tedy další nezaměstnanost. Pohybujeme se v kruhu. Ve světě se hledají příčiny, které by měly naznačit také možná východiska. Nedivme se proto, že se dokonce ve Spojených státech někteří ekonomové vracejí k myšlenkám Karla Marxe a jiní k jeho analýze kapitalismu. Také před několika týdny se k jeho analýze »kapitálu« dokonce vrátili vatikánští teoretici a mohli jsme zaslechnout i slova o tom, že by se jeho některé myšlenky měly oprášit a nenechat zbůhdarma ležet. Největší filozof 19. století, jak vyplynulo ze známé ankety odborné veřejnosti ve Velké Británii před deseti lety, tedy Karel Marx, se znovu stal předmětem diskuse a podnětem k zamyšlení. Jen u nás je tomu jinak. Český bůh liberalismu nemůže připustit, aby se jiné myšlenky, než právě liberalistické, staly základem nových podnětů. Jeho nohsledi pak trpí dokonce při pouhém vyslovení slova Marx a každému, kdo se hlásí k jeho myšlenkovému odkazu, dávají nálepku. A nálepky jsou různé, od přátel starých pořádků přes nedemokraty až nařčení z neústavnosti a zločinu. Ano, pro některé je myšlení zločin. Jde o patologický přístup svědčící o sterilitě myšlení jejich nositelů, protože každý opravdový demokrat musí, přes třeba svůj nesouhlas s některými opačnými myšlenkovými proudy, umožnit druhým, aby hájili jiné postupy. Jen tak se společnost může posunout kupředu.
Jedním z takových je i pan senátor Jaromír Štětina, jenž za svůj jediný senátorský úkol pokládá inkvizitorský přístup k jiným myšlenkám, než je sám schopen pochopit. On a jemu podobní nechávají bujet takové názory, které vyvolávají v naší zemi nesnášenlivost a xenofobii, což přímo odporuje Listině základních práv a svobod. Místo toho, aby se choval »zeleně«, soustřeďuje se na vytrhávání myšlenek ze souvislostí a na hledání, alespoň podle jeho jednoduchého chápání, »prohřešků« proti demokracii, tedy té v jeho pojetí.
To také všechno projevil v těchto dnech, kdy se rozhodl zvrátit záporný názor ministerstva vnitra k jeho sedmdesáti šesti bodům, jež by měly vést k zákazu Komunistické strany Čech a Moravy, a doplnil zmíněný materiál o mé další provinění, jímž je můj kladný názor na osobu Karla Marxe a vlastně i nezavržení marxismu. Úplně pomíjí, že kromě radikálně levicových a komunistických stran se například dokonce i současná německá sociální demokracie oficiálně hlásí k marxismu, stejně jako řada dalších socialistických stran v Evropě.
Ano, při absenci jiných myšlenek, které by mohl sdělit voličům, před senátními volbami, jež ho v příštím roce čekají, se musí soustředit na nějaké téma, jež by mu přineslo dostatečnou povědomost voličů. Zapomněl při svých úvahách na realitu. Možná, že se zviditelní ne na straně ekologie, ale inkvizice, což ovšem je první krok k tomu, že se jako jeho stejně myslící kolega, pan Mejstřík, jenž se loni nedostal při obhajobě své funkce ani do druhého kola senátních voleb, může rozloučit se Senátem. Už případ »Mejstřík« ukázal, co si o takových senátorech myslí voliči.

Foto popis|

O autorovi| Vojtěch FILIP, předseda ÚV KSČM