Praha 21. května (ČTK) – Třetího ročníku celosvětového Pochodu proti hladu („Fiht Hunger: Walk the World“) se v Praze zúčastnily zhruba dvě tisícovky lidí, kteří tak podpořili program OSN proti chudobě a hladu v zemích třetího světa. Peníze vybrané na dnešní akci zamíří k dětem v Tanzanii a Afghánistánu. Program pokračuje na pražské Letenské pláni i odpoledne koncerty 30 různých kapel a vystoupením několika divadelních souborů a skončí ve 22:00.
„Pochod proti hladu má jasné poselství – upozornit na největší světový problém a tím je hlad a chudoba. V současnosti trpí chudobou po celém světě 800 milionů lidí, z toho 300 milionů dětí,“ vysvětlil důvod akce David Šifra z pořadatelské dobrovolnické organizace VARA ČR, která pomáhá v rámci humanitárních a rozvojových aktivit obnovit válkou zničený Afghánistán.
Šifra připomněl, že podobné „Pochody proti hladu“ se dnes od 10:00 konají po celém světě ve více než 100 zemích. „Loni peníze vybrané z těchto pochodů pomohly nakrmit 70.000 dětí. Je to sice malá kapka v moři, ale alespoň někomu jsme mohli pomoci,“ doplnil Šifra.
Trasa pražského pochodu vedla od Letné přes Čechův most, Pařížskou ulici, Staroměstské náměstí, Karlův most a Pražský hrad zpět na Letenskou pláň. Podle seznamu účastníků ho absolvovaly dva tisíce lidí, kteří stihli projít pětikilometrovou trať za půldruhé hodiny. Zpět na Letnou průvod dorazil v 11:45.
Mezi rodinami s dětmi i s kočárky a většinou mladými lidmi, kteří se pochodu účastnili, byly k vidění i známé tváře. „Pochod má především upozornit na chudobu. U nás hlad nebyl už dlouhou dobu a tak zapomínáme, že jsou končiny světa, kde opravdový hlad existuje a děti hladem umírají,“ řekl ČTK senátor Karel Schwarzenberg, kterého potěšila přítomnost tolika mladých lidí.
Věří, že se česká veřejnost probudí a uvědomí si, že „máme povinnost pomoci, když nás Pánbůh za posledních sto let od hladu ušetřil, takže bychom měli něco udělat pro hladem umírající, kteří za to navíc nemohou“.
„Vrátil jsem se předminulý týden z Afghánistánu a zjistil jsem, že tam stále každé čtvrté děcko do věku pěti let zemře a to není jen věc Afghánců, je to věc světa. Pomoc je nutná k tomu, abychom udělali pořádek na naší planetě a mohli tady žít,“ podotkl další přímý účastník akce,senátor a bývalý válečný novinář Jaromír Štětina.
Dnešní pochod je podle něj jeden z nejúžasnějších projevů společnosti. „Udělat pochod proti hladu místo toho, abych šel na fotbal nebo do hospody, to je přece projev soucitu, který má velký význam,“ myslí si Štětina.
Česko dalo loni na rozvojovou pomoc 0,1 hrubého národního produktu, prý to zatím není dostatečná částka, ovšem tento problém je údajně celosvětový. „Musíme si zvyknout, že ze své kapsy budeme pomáhat. Svým způsobem si tím budeme kupovat mír na naší planetě,“ dodal Štětina.
Dnešní akce pokračuje na Letenské pláni zhruba od 13:00 kulturním programem, a to i přes silný vítr. Vystoupí asi 30 kapel, mezi nimi například Hypnotix, Pod Černý vrch, či Posmrtné zkušenosti. Kromě nich se představí i čtyři divadelní soubory, mimo jiné divadelní skupina bezdomovců Ježek a Čížek. Účastníky čekají i dokumentární filmy o tragedii chudých zemí.
Radim Vaculík jpt