Na »nic se nestalo« doplatila řada lidí

KAUZA ČUNEK

PRAHA, 21. 11. 2007

Jestli se lze spolehnout na českou justici, výsledkem vyšetřování Jiřího Čunka je, že se nic nestalo. Jednoduše, celý úplatek byl jen výmysl. Jenže toto »nic« hodně poškodilo celou řadu lidí.
Především vládu. Letos v březnu premiér Mirek Topolánek poprvé veřejně připustil, že Čunkova aféra škodí celé jeho vládě.
Kvůli hrozící vzpouře lidovců ho Topolánek neodvolal ani ve chvíli, kdy Čunka obvinila policie. A to přesto, že se jeho kabinet, který si vytkl za jeden z hlavních cílů boj proti korupci, stal s vicepremiérem obviněným z korupce přinejmenším evropským unikátem.
Obětí »výmyslu sekretářky« je Čunek, který se vzdal funkce vicepremiéra i ministra pro místní rozvoj začátkem listopadu, když byl jeho případ znovu otevřen. Faktem ovšem je, že k jeho rezignaci přispěly i další aféry, především ta s nejasným původem milionů, které těsně před vstupem do politiky na konci devadesátých let narychlo ukládal na bankovní účty.

»Zvláštní postava« se brání

Ani tři měsíce poté, co žalobce Arif Salichov vystoupil a tvrdě kritizoval práci policie, není jasné, jaká byla opravdu role detektiva Milana Šošovičky, který na Čunkově kauze pracoval – zda manipuloval vyšetřování a zastrašoval svědky nebo jestli se snažil celou kauzu poctivě rozkrýt.
Každopádně po Salichovově kritice byl jeho obraz v médiích jasný: kriminalista, který neměl dost důkazů, ale přesto chtěl dostat Čunka stůj co stůj před soud.
»Je to taková zvláštní postava případu,« řekl na jeho adresu v létě Salichov a podal na policistu podnět ministerské inspekci. Ale byl jediný, kdo si myslel, že Šošovička porušil policejní předpisy. Detektivovu práci začala zkoumat inspekce, ale o trestný čin podle ní nešlo.
Na Šošovičkově »ostudě« se svezl přerovský státní zástupce Radim Obst a jeho krajská nadřízená Zlatuše Andělová. Oba detektivův postup při vyšetřování korupce posvětili a později hájili -Šošovička byl podle nich »svědomitý a bezchybný«. Pak ale nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká poslala kauzu k došetření do Jihlavy, protože podle ní policisté účelově sbírali důkazy proti Čunkovi. Obst, jehož jméno se díky Čunkovi dostalo na stránky novin, také čelil podezření, že kdysi spolupracoval s StB. Veřejně ho obvinil senátor za zelené Jaromír Štětina. Dodnes se neobjevil jasný důkaz, že státní zástupce Obst s komunistickou tajnou policií skutečně spolupracoval. Pro Obsta nakonec kauza Čunek vyvrcholila tím, že vystoupil z Unie státních zástupců.
Kvůli Čunkově aféře skončil ve funkci olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Odvolal ho ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dospěl totiž k názoru, že Ištván vynášel informace z průběhu vyšetřování. Po jeho odvolání odešel z funkce i jeho náměstek Igor Stříž. Ištván ministrovy důvody odmítá.

Co jste dělal před pěti lety?

Hodně na celou aféru doplatili dva bývalí nejbližší Čunkovi spolupracovníci ze vsetínské radnice – bývalý místostarosta Jaromír Kudlík a tehdejší tajemník Milan Půček.
Ti policistům vylíčili osudný den na vsetínské radnici, kdy mělo dojít k úplatku. Oba si ale naopak vysloužili obvinění z křivého svědectví, protože si na mnoho let staré události nevzpomněli přesně. Například u Kudlíka to bylo podle policie kvůli půlhodině, která nehrála v jeho výpovědi. Za to jim hrozí až tři roky vězení.

Foto popis| Zastavení trestního stíhání Jiřího Čunka ještě posoudí nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.
Foto autor| FOTO: ARCHIV HN

O autorovi| Jan Kubita, Vojtěch Blažek, www.ihned.cz/autori