Na ministerstvu zahraničí se bude konat konference o Bělorusku

PRAHA 18. února (ČTK) – České ministerstvo zahraničí společně s Parlamentním shromážděním Rady Evropy budou příští čtvrtek v Praze pořádat konferenci o aktuální situaci v Bělorusku, kde se na březen plánují prezidentské volby. Informuje o tom tiskový odbor ministerstva. V zemi od poloviny 90. let vládne tuhý režim Alexandra Lukašenka.

Na shromáždění vystoupí ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL), jeho slovenský protějšek Eduard Kukan a předseda parlamentního shromáždění René van der Linden. Konference se podle tiskového odboru české diplomacie zúčastní také delegace prezidentského kandidáta běloruské opozice Aljaksandra Milinkieviče, vedená předsedou běloruské sociálnědemokratické strany Stanislavem Šuškevičem.

Řečníci budou diskutovat o poměrech v Bělorusku před prezidentskými volbami a zhodnotí také postavení země v Evropě včetně možnosti zlepšení stavu demokracie a lidských práv.

Porušování občanských svobod v Bělorusku kritizuje řada států i mezinárodních institucí. Minsk v lednu odmítl udělit víza českým senátorům Karlu Schwarzenbergovi (za US-DEU) aJaromíru Štětinovi (za Stranu zelených), kteří se v bývalé sovětské republice chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací a tisku.    Lukašenko není na Západě vítán a tamní média ho nazývají „posledním evropským diktátorem“. Nedostal vízum ani do Česka, kde se chtěl před čtyřmi lety zúčastnit summitu NATO.

jhr kš