MŮŽU SI AKORÁT NAMLÁTIT DRŽKU

„Jsem přesvědčen, že Hučínova i Čunkova kauza byly uměle vytvořeny, a po tom teď jdu,“ říká senátor JAROMÍR ŠTĚTINA (64). Minulý týden zveřejnil svědectví, ze kterého podle něj jasně vyplývá, že příkaz vyřídit Vladimíra Hučína dala Bezpečnostní informační službě bývalá sociálně demokratická vláda. „A já chci teď rozluštit, jestli k takové politizaci nedošlo i v kauze Čunek,“ dodává bývalý válečný novinář.

* Proč se tak angažujete v Čunkově kauze? Myslíte si, že to tak vlivný politik potřebuje?

Mně může být Čunek úplně ukradenej. Mně je jedno, jestli měl peníze v krabici od bot, nebo v polštáři. Mně jde jenom o okolnosti té veliké politicko-mediální štvanice, která se odehrála bez ohledu na to, jestli je Čunek vinen, nebo nevinen.

* Politicko-mediální štvanice?

Některé listy podle mého soudu úplně novinářsky propadly. Například Mladá fronta Dnes.

* V čem konkrétně? Jaké udělaly chyby? Napsaly o Jiřím Čunkovi nějaké lži?

Myslím, že nešly po hlavních věcech. Pořád hledat, jestli na korunu sedí příjmy pana Čunka s jeho výdaji, a zkoumat, kde vzal a kde nevzal peníze, to není v té kauze vůbec podstatné. Podstatné je, odkud vlastně vane vítr.

* Myslíte, že by média neměla zkoumat, zda si nějaký politik mohl, nebo nemohl naspořit milióny korun?

Postupujete úplně stejně jako redaktoři z Mladé fronty Dnes. Vůbec bych si nedovolil o tom hovořit, poněvadž zatím nikdo neprokázal, že ty prachy Čunek zpronevěřil nebo že vzal úplatek.

* Tvrdíte, že by novináři měli informovat jen o soudních rozsudcích? Co podobný případ Stanislava Grosse, tam také novináři pátrali po původu jeho peněz. Toho byste se také zastal?

V době, kdy se psalo o Grossovi, jsem se staral o úplně jiné věci.

* Co si o tom teď, s odstupem času, myslíte?

Mně se s vámi o tom vůbec nechce hovořit, poněvadž si myslím, že svinstva, která jsou v naší společnosti, se odehrávají úplně jinde a nejde v nich o to, jestli někdo přijal, nebo nepřijal nějaký úplatek. Těch 500 000 korun, o kterých se tam mělo jednat, to je úplná nula. Tady se rozkrádají miliardy.

* A kvůli tomu se média nemají věnovat korupci politiků? To myslíte vážně?

Odkud víte, že to bral?

* Já to přece netvrdím. Jen se ptám, jestli se kvůli tomu, že se tady rozkrádají miliardy, média nemají věnovat politické korupci za milióny?

Jenom si myslím, že by se novináři měli zajímat o daleko důležitější věci, a s tím souvisí i to, co teď dělám. Zabývám se tím, kdo by mohl stát za těmi případy. Jsem přesvědčen, že kauzy Hučín i Čunek jsou uměle politicky vytvořeny, a po tom teď jdu. Proto jsem uveřejnil minulý týden svědectví pana soudce Bucheně, který jasně řekl, že bývalá sociálně demokratická vláda dala BIS příkaz, aby kauzu Hučín vyřídila. A chci rozluštit, jestli k takové politizaci nedošlo i v kauze Čunek. To je pro mě mnohem důležitější než zkoumání, kde měl Jiří Čunek ty peníze schované a jestli vzal úplatek, nebo nevzal. A ani jeden z novinářů doposud nevzal telefon a soudci Bucheňovi nezavolal. Ani jeden. Myslím, že to je sakra těžké obvinění. Do toho by se měli investigativní novináři pustit. Novináři zmohou víc než politici. Já si můžu akorát namlátit držku, když se do toho pouštím.

* Třeba se do toho ještě pustí. Vždyť jste to zveřejnil teprve nedávno.

Chci požádat předsedu komise pro kontrolu BIS pana Tejce, aby si tu stojedenáctistránkovou zprávu, již pan soudce Bucheň ukazoval, okamžitě vyžádal, protože komise je jediný orgán, který to může udělat. Bojím se, že když vešlo ve známost, že ta zpráva existuje, tak je tady nebezpečí, že zmizí ze světa. Zejména, jestli v tom jede BIS. A to, že v tom BIS jede, to je stopro. A to jsou důležitější věci než zjišťovat, jestli měl Čunek ty peníze v krabici od bot.

* Oboje je důležité, ne?

Jsem zvyklý mít jiný názor než většina. Jsem přesvědčen, že se tady stalo velký šmé, které je politicky strašně nebezpečné. A novináři nekřičí a neptají se, jak je možné, že za případ Hučín nenese nikdo zodpovědnost.

* To vám nepřijde trochu přitažené za vlasy, porovnávat tyto dvě kauzy?

A vám to není divné, že případ Čunek dostala zrovna tatáž parta, co dělala případ Hučín?

* A vy si myslíte, že něco podobného, jako „upekli“ na Hučína, teď udělali i na Jiřího Čunka?

Ne, já jenom vím, že tak zkušená parta, jež je schopna to udělat na jednom místě, je schopna to udělat i na jiném, a je mi to velice podezřelé. V každém případě si myslím, že je nejprve potřeba rozluštit kauzu Hučín, abychom zjistili, jak to bylo s kauzou Čunek.

* Všechno je to podle vás spiknutí? Tak nějak jste to už jednou charakterizoval.

Kdy jsem řekl, že to je spiknutí?

* Teď to u sebe nemám, ale pošlu vám to mailem. Četl jsem to v nějakém vašem rozhovoru. (Pozn. red.: Že se jedná o spiknutí, tvrdil Jaromír Štětina několikrát v rozhovoru „20 minut s Martinem Veselovským“, vysílaném Českým rozhlasem dne 2. 11. 2007.)

V médiích se toho napíše spousta.

* Takže to podle vás není spiknutí? Ono to ale z toho, co říkáte, vyplývá.

Já jsem o žádném spiknutí nemluvil. Není to pravda. Mluvím jen o tom, že je divné, že parta, která zničila nevinného člověka, dostala na rozpracování případ Jiřího Čunka a že rysy té kampaňovitosti jsou stejné. To jsou dvě pozoruhodné věci. Stejné orgány činné v trestním řízení a stejná dlouhodobost, kampaňovitost a usilovnost diskreditace.

* Podle vás tedy média, a především Mladá fronta Dnes pořádají na Čunka diskreditační štvanici?

Myslím, že to Mladá fronta Dnes dělá špatně. Že se změnila z hlídacího psa demokracie ve štvavého psa. Když čtu, co tam třeba napíše ten pan Kopecký, tak mám nepříjemný pocit sledování krvavého ohaře, jenž po někom za každou cenu jde a jde mu o to, aby ho dostal a ukousal, a ne o to, aby dospěl k pravdě. Před rozhodnutím soudu platí i pro politika presumpce neviny, protože vím, že řemeslo politika je úplně stejné jako jakékoliv jiné, a je velice nebezpečné vyvozovat, že někdo má menší práva než někdo jiný. Myslím si, že je rovnost mezi lidmi bez ohledu na profesi.

* Do armády může jen ten, kdo je dostatečně vysoký. Na určité funkce je potřeba lustrační osvědčení, a když se člověk chce stát politikem, tak musí počítat s tlakem médií a s větším zájmem veřejnosti o své soukromí, ne?

To je pravda, ale není přece možné jenom proto, že je člověk politik, o něm uvádět fakta a vydávat je za pravdu, když ještě pravdou nejsou.

* A jaká nepravda se podle vás o Jiřím Čunkovi v médiích napsala?

To bychom mohli probrat noviny.

* Stačí jedna jediná věc, na kterou si teď vzpomenete.

Teď vám ji neřeknu.

* Protože se žádná zásadní nepravda o Čunkovi v médiích nenapsala?

V každém případě mě nepřesvědčíte o tom, že reakce některých médií byla kampaňovitá a ta kampaňovitost nemusí být jenom v tom, jestli to je pravda, nebo není. To může být tisíckrát opakovaná pochybnost. A to se tady stalo. Tisíckrát opakované pochybnosti se vydávají za pravdu a pravdou se stávají.

* Tou poslední kapkou v Čunkově případu byla zpráva České televize, že Jiří Čunek měl na kontě milióny, a přitom bral sociální dávky a sám kritizoval naše „opálené“ spoluobčany za zneužívání státních příspěvků.

Jeho výroky o Romech neposuzuju. Jestliže měl Čunek tři a půl miliónu a jestli se prokáže, že je měl neprávem, a orgány činné v trestním řízení to řeknou, tak je to v pořádku, ale dokud to bude jenom osočování, že je asi vinen, tak je to podle mého soudu štvanice.

* Původní vyšetřovatel Šošovička i státní zástupce Obst byli přesvědčeni, že ke korupci došlo, ale před tím, než mohli případ předat soudu, jim byl Nejvyšším státním zastupitelstvím odebrán. Neměl byste se jako politik spíše podivovat nad zvláštním postupem Nejvyššího státního zastupitelství?

Když přerovské státní zastupitelství a přerovská policie šetřily takovou věc, která by mohla být hotova za tři neděle, půl roku a v podstatě nic nedokázaly, tak mně to nepřijde divné.

* Jak víte, že to nedokázaly?

Kdyby to dokázaly, tak by Čunek byl obžalován a šel by před soud.

* Vždyť státní zástupce přece chtěl postavit Čunka před soud.

Kdyby mu ten případ vzala státní zástupkyně po měsíci nebo po dvou, po třech nebo po čtyřech, ale když mu to vzala v okamžiku, kdy bylo vidět, že orgány činné v trestním řízení nejsou schopny to dotáhnout do konce, tak mě to nepřekvapuje.

* A nevadí vám jako senátorovi ani to, že jiný státní zástupce řekne, že byl postup jeho kolegy, který případ Čunek ukončil, protizákonný? Vy si nekladete otázku, jestli nebyl ten případ ukončen proto, že kvůli němu mohla padnout vláda?

Myslím, že je to bitva státních zástupců. Já to nejsem schopen posoudit.

* Vždyť se přikláníte na stranu těch, co to ukončit chtěli.

Já se nepřikláním na žádnou stranu. Jenom tvrdím, že se to nesmyslně dlouho táhlo. A mně na tom vadí ještě jedna věc. Jsem skutečně přesvědčen, že ta záležitost s Čunkem je vytvořena na čísi politickou objednávku a všechny okolnosti od toho udání, které provedl bývalý ministr Novák, až k tomu, kdo to vyšetřoval – naprosto nedůvěryhodná složka orgánů činných v trestním řízení –, tomu nasvědčují. Vždyť oni v tom Přerově mají na hlavě takové máslo, jako je případ Hučín, tak proč ten případ dostal ausgerechnet na starost státní zástupce Obst?

* Vsetín asi spadá pod Přerov, ne?

Vždyť to mohl dostat kdokoliv jiný. Jestli se skutečně prokáže, a soudce Bucheň to teď řekl zcela jasně, že si sociální demokracie objednala zničení Vladimíra Hučína kvůli tomu, že šlapal na paty bývalým estébákům a bývalým exponentům komunistického režimu na severní Moravě, tak to bude klíč i ke kauze Čunek.

* Takže podle vás tam ti lidé pracují na politické objednávky. Jednou to byl Hučín, podruhé Čunek.

Ano. Situace státních zastupitelství není pro naši republiku příliš lichotivá a k tomu, aby se s tím něco udělalo, je potřeba alespoň jednu kauzu dovést do konce. A ta Hučínova kauza je pro to velice vhodná, protože na něm po tom sedmiletém martyriu neutkvělo ani ň. On je absolutně očištěný ze všeho. Až odkryjeme tuto kauzu, tak možná odkryjeme celou řadu dalších lumpáren, které se tady, v tomto státě, dějí. Proto mě to zajímá.

Foto popis| Jaromíra Štětinu znepokojuje podezření, že si sociální demokraté objednali u BIS vyřízení kauzy Hučín
Foto popis| Je přesvědčen, že až se vyjasní kauza Hučín, „možná odkryjeme celou řadu dalších lumpáren“
Foto autor| FOTO JAN ŠIBÍK